Chronickí sťažovači okolo nás: Prečo sú stále namosúrení a ako im pomôcť?

Grimasa

thinkstockphotos.com

Ďalšie skoré ráno. Nikoho nenapadlo kúpiť kávu, deti nechali na stole omrvinky a susedov pes vonku šteká. Ľudia na ceste šoférujú ako hlupáci (samozrejme okrem mňa), počítač v práci je na zbláznenie pomalý – a celý týždeň určite bude zase úplne nanič. Celý deň sa sťažujú a reptajú kvôli všetkému a vlastne kvôli ničomu. Čo sa nám tým títo profesionálni namosúrenci snažia povedať?

Od úsvitu do súmraku existujú desiatky príležitostí na niečo sa posťažovať – ​​a niektorí, zdá sa, nehodlajú vynechať jedinú z nich. Stáva sa z toho deštruktívny cyklus, ktorý ochromuje nielen mrmľajúceho, ale môže ľahko kontaminovať celé okolie.

Spoznáte ho ľahko

Profesionálny brbľač je ľahko a rýchlo rozpoznateľný podľa litánií sťažností a smútkov, vzdychaní alebo nespokojného vrčania, bručania, usykávania či odfrkávania. Často je ale zložité určiť príčiny tohto jeho postoja, aby sme mu mohli pomôcť.

Áno, pomôcť. Pretože aj keď máme tendenciu povedať „to je ale brbloš – pesimista, prečo sa s ním otravovať“, existujú spôsoby, ako rozbiť túto chronickú a potenciálne toxickú negativitu.


Mohlo by vás zaujať: Gestami hovoríme skôr ako slovami: Všimli ste si to niekedy?


Ako na sťažovača?

,,Brbláci bývajú nahnevaní,“ vysvetľuje ženevský psychológ Pascale Roux. Takže namiesto toho, aby vyjadrili rovno, čo chcú, len si sťažujú. ,,Manželka a jej celodenné nespokojné litánie? Kolega, ktorý sa pri každej príležitosti na niečo sťažuje? Dajte im najavo, že ste si všimli, že niečo nie je v poriadku, a opýtajte sa, čo pre nich môžete urobiť,“ dodáva Roux.

Inými slovami ich povzbuďte, aby požiadali o to, čo chcú. ,,Ak požiadajú, zároveň tým akceptujú, že ostatní môžu odpovedať ‚nie‘. Ak sa len sťažujú na všetkých a na všetko, nenechávajú tým priestor na reakciu alebo odpoveď. Je to svojím spôsobom pasca,“ uvádza Roux.

Povedzte, čo chcete

,,Keď vidím niečo, čo ma neteší, mrmlem,“ hovorí Jacqueline, ktorá je presvedčená, že sklony k negativizmu zdedila od svojho otca. ,,Ale je pravda, že často nepoviem, čo vlastne chcem. Problém je, že ak sa spýtam viem, že mi manžel odpovie: ,,Keď nie si spokojná, tak s tým niečo rob,vysvetľuje.


Mohlo by vás zaujať: Vzťah s lakomcom môže byť poriadna skúška trpezlivosti: Ako ho prežiť v zdraví?


Za ponosovanie môže aj výchova

Podľa psychológov sa nerodíme ako brbľajúci. Tento postoj je niečím, čo získavame počas výchovy, vplyvom kultúry a okolitého prostredia. Avšak podľa psychológov sa toto správanie formuje v ranej fáze života.

,,Dieťa lomcuje postieľkou, keď chce jesť, kričí a plače, aby dalo najavo nepohodlie alebo nespokojnosť. Rodičia sa potom snažia zistiť, čo je v neporiadku a v mysli dieťaťa sa vytvorí skratka: Ak sa sťažuje, dostane, čo chce, vysvetľuje Roux. A zdá sa, že niektorí ľudia z toho jednoducho nevyrastú.


Máte okolo seba podobných ľudí? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti s nimi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Le Temps
Odporúčame