Viac energie a lepšia nálada: Poradíme vám, ako na to!

Muž

thinkstockphotos.com

Cítite sa po zime ako bez duše? Ani slnko vám do žíl akosi nevlialo novú energiu? Možno vaše telo potrebuje niečo viac. Ak mu doprajete dostatok pohybu a správnu výživu, určite sa vám odmení väčšou vitalitou a lepšou náladou.

Rozhýbte sa – v rámci svojich možností

Aktívny relax pomáha predchádzať vyčerpaniu viac ako spánok. Ide napríklad o prechádzky, turistiku či bicyklovanie, poradil lekár Pavel Malovič.Čerstvý vzduch a fyzická aktivita rozprúdi v tele krv a okysličí mozog, ľudia sa tak cítia byť nabudení. ,,Pozor si treba dať na prehnanú aktivitu, opatrní by mali byť najmä ľudia s hypertenziou alebo s problémovými kĺbmi,“ povedal.

Zeleninové šťavy sú to pravé

Mnohí sa s príchodom jari rozhodli pre detox. Malovič odporúča piť šťavy z mrkvy, červenej repy či zeleru, pretože majú vynikajúce prečisťujúce účinky. Najlepšie je podľa neho rozriediť prvé dve šťavy so zelerovou alebo inou zeleninovou šťavou.,,Možno tiež mixovať zelenolisté jarné zeleniny, paradajky, cibuľu a naklíčené semená. Ochutiť to možno bylinkami, cesnakom, škoricou alebo čili papričkami. Kto má rád morské riasy, môže do odšťavovača pridať jednu alebo dve byľky,“ vysvetlil.


Mohlo by vás zaujať: Neviete sa zbaviť únavy? Obmedzte týchto 5 vecí a budete plní energie


Dodajte telu chlorofyl

Do jedálnička by ľudia počas jari mali viac zakomponovať mladú cibuľku, hrášok, brokolicu, kaleráb či listový šalát. Široké spektrum zelenej zeleniny podľa neho predstavuje listová, hlúbová, cibuľová, aj stonková zelenina. Listové časti majú oveľa viac železa, kyseliny listovej a vitamínu C. Majú menej energetických látok a sú zdrojom antioxidantov a flavonoidov. ,,Kombinácia vitamínu C, chlorofylu a kyseliny listovej má zásadný vplyv na krvotvorbu. Zároveň dokáže brzdiť menšie krvácanie, napríklad z nosa,“ povedal. Zelené farbivo chlorofyl má podľa Maloviča protizápalové, protisklerotické či dezinfekčné účinky.


Mohlo by vás zaujať: Pre lepšiu pamäť a viac energie vo vyššom veku: Ginkgo môže pomôcť aj vám


Nezabudnite ani na tuky – ale tie správne

Pre fungujúci zdravý organizmus sú nevyhnutné i esenciálne nenasýtené mastné kyseliny zastúpené „omegami“, myslí si lekár. Ich nedostatok má negatívny vplyv na celý organizmus počnúc trávením, chorobami srdca, vysokým tlakom či psychikou. Bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín morské ryby a tuky rastlinného pôvodu. Kvalitné tuky v strave podľa Maloviča zabezpečia príjem dôležitých látok do tela – napríklad vitamíny rozpustné v tukoch ako A, D, E a K. Tie sú okrem iného nevyhnutné pre zdravú pleť, vlasy či zuby.


Máte dostatok energie počas každého dňa? Ako sa ju snažíte dopĺňať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame