Aká čistá je vaša krv? Zistite, či vám obličky fungujú správne

Obličky

thinkstockphotos.com

Dávate si pozor na svoje obličky? Ak takmer každý večer hltáte lieky proti bolesti, alebo držíte krok s dobou a chodíte oblečení moderne, no nie dostatočne teplo, tak ani veľmi nie. Vedzte, že vážne choroby obličiek na seba nenechajú dlho čakať. A to, že s nimi nie je niečo v poriadku, nemusí ani zďaleka naznačovať len bolesť v krížoch. Pri akých príznakoch sa treba mať na pozore?

Príznaky sú skromné

Choroby obličiek, ktoré sú chronického, nie akútneho (teda bolesťou sprevádzajúceho) rázu, sa prejavujú veľmi nenápadnými príznakmi, ktoré by vás ani len nenapadlo priradiť ku problémom s obličkami. „Neraz je diagnóza veľkým prekvapením. Najčastejšie to býva celková únavnosť, nevýkonnosť, bolesti hlavy. Bolesti v krížovej oblasti bývajú len pri zápalových chorobách obličiek, alebo pri výskyte kameňov,“ objasňuje rozdiely MUDr. Eva Kolesárová, PhD z Nefrologickej a internej ambulancie Medikol, s.r.o. v Košiciach.

Pozor aj na opuchy a vysoký krvný tlak

Aj tieto symptómy totiž môžu, pre laikov veľmi prekvapujúco, signalizovať ochorenie obličiek a to dokonca jedny z tých najzávažnejších. „Obličkové choroby sú veľmi často sprevádzané vysokým krvným tlakom, takže ďalším príznakom môže byť bolesť hlavy. Opuchy a zmeny farby a množstva moču, bývajú až pri veľmi pokročilých štádiách,“ vysvetľuje nefrologička, MUDr. Eva Kolesárová, PhD.

Máte podozrenie? Nečakajte

Dajte sa vyšetriť. S ochoreniami obličiek totiž vôbec nie sú žarty. U mnohých pacientov sa prekvapivo stane, že prídu k lekárovi s neurčitými príznakmi a na základe vyšetrení sa zistí také poškodenie obličiek, že musia začať hneď chodiť na dialýzu. Choroby obličiek  sa diagnostikujú analýzou moču a vyšetrením krvi. Pri patologických výsledkoch býva podľa lekárky súčasťou vyšetrenia aj ultrazvukové vyšetrenie obličiek.


Mohlo by vás zaujať: Starajte sa o svoje obličky: Túto čističku organizmu budete potrebovať až do smrti


Navštívte najprv všeobecného lekára

Základné vyšetrenie moču a krvi je podľa špecialistky možné vykonať u praktického lekára. O ďalších doplnkových vyšetreniach  – ako sú izotopové vyšetrenia, CT, MR už rozhoduje lekár špecialista – nefrológ. „Pred návštevou nefrológa je dobré navštíviť praktického lekára za účelom základnej diagnostiky, vzhľadom na to, že vprípade bolesti v bedrovej oblasti môže ísť aj o chorobu chrbtice,“ hovorí MUDr. Kolesárová.

Odstrániť treba hlavne príčinu

Podľa lekárky treba vždy liečiť predovšetkým príčinu daného problému. V prípade zápalu je to teda zápal, v prípade „poliekového“ poškodenia obličiek je potrebné okamžite vylúčiť škodlivé lieky a napríklad v prípade sekundárneho poškodenia pri vysokom krvnom tlaku a cukrovke kladieme zas dôraz na liečbu týchto ochorení.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Súčasťou liečby je aj diéta

Pri liečbe je podľa odborníčky potrebné nasadiť aj „nízkobielkovinovú“ diétu a individuálne „na mieru“ upraviť pacientovi pitný režim. „Akútne štúdium ochorenia nie vždy končí zlyhaním, môže dôjsť k úplnému vyliečeniu, v niektorých prípadoch však choroba prechádza do chronického štádia a po rokoch obličky zlyhávajú – hovoríme o chronickom obličkovom zlyhávaní,“ vysvetľuje MUDr. Eva Kolesárová zo súkromnej košickej nefrologickej a internej ambulancie.

Pacienti sú dlhodobo sledovaní

Lekárka tiež ozrejmuje, že pri diagnostike chronického zlyhávania obličiek sa spomínanými úpravami môže docieliť úprava stavu, avšak nie až k norme. Pacient je dlhodobo sledovaný a  dobrou spoluprácou lekár – pacient je možne oddialiť dobu, kedy je nutné obličky nahradiť a liečiť ich dialyzačnou liečbou.


Mohlo by vás zaujať: Aby vám obličky fungovali tak, ako majú: Tieto zásady sa vyplatí dodržiavať


Dieťa po transplantácii? Môže byť…

Odborníčka vysvetľuje, že mnohí pacienti sa liečby dialýzou boja, no je pre ich život nevyhnutná a doslova zachraňujúca. „Väčšina pacientov, ktorí podstúpia túto liečbu, potvrdia zlepšenie stavu a mnohí po tejto etape liečby sú transplantovaní, čo pre nich znamená novú kvalitu života, neraz návrat do bežného života. Mladé ženy po transplantácii majú šancu otehotnieť a vynosiť zdravé dieťa,“ vymenúva prospešnosť dialýzy odborníčka na nefrológiu, MUDr. Kolesárová.

Časovo náročnejšia, no nesmierne prospešná

Nefrologička zároveň priznáva fakt, že dialyzačná liečba je pre pacientov do istej miery zaťažujúca, keďže pacient musí dochádzať štandardne 3x do týždňa na liečbu do zdravotného zariadenia. Avšak dodáva, že táto liečba nie je bolestivá a väčšina pacientov si usporiada život tak, že mnohí z nich popri liečbe aj pracujú a venujú sa bežne svojim voľnočasovým aktivitám.


Máte vy alebo niekto z vašej rodiny skúsenosti s ochoreniami obličiek? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Oliver
Odporúčame