Ten správny kúpeľ pre vaše zdravie a krásu: V čom všetkom vám pomôže?

Žena

thinkstockphotos.com

Kúpeľ môže byť príjemným relaxom pre unavené telo a vystresovanú psychiku. Avšak pri pridaní správnych ingrediencií má ešte blahodarnejšie účinky.

Voňavý bublinkový kúpeľ je síce lákavý, ale ak penu do kúpeľa vymeníte napríklad za liečivé bylinky, môžete zmierniť únavu alebo niektoré zdravotné problémy. Ako si namiešať kúpeľ, ktorý ulahodí telu i duši?

Nepodceňte prípravu

Na to, aby kúpeľ správne účinkoval, treba dodržať niekoľko pravidiel. V prvom rade si zvolíme druh byliniek a vhodné množstvo. Väčšina z nás má k dispozícii sušené. Na jeden kúpeľ ich budeme potrebovať 50 – 100 gramov, pri čerstvých je toto množstvo minimálne 200 gramov. Najlepšie je bylinky vložiť do vrecka z plátna, zavesiť na batériu a nechať aspoň 10 minút lúhovať. Ďalšou dobrou voľbou je príprava záparu, ktorý sa po lúhovaní vleje precedený do vane. Avšak pri niektorých čerstvých bylinách sa využíva aj macerovanie. Oplatí sa dodržiavať aj dĺžku kúpeľa, pretože všetkého veľa škodí. Ideálnych je 20 minút.

Rumanček kamilkový upokojí a zmierni prechladnutie

Jednou z bežne dostupných liečivých rastlín je harmanček. Do kúpeľa sa oplatí pridať približne 4 hrste harmančeka v období, keď cítime únavu, podráždenosť, máme problémy so spánkom alebo nás sužuje prechladnutie. Kamilky majú aj výborné hojivé vlastnosti, čo sa oplatí využiť pri drobných rankách a hemoroidoch. Na harmančekový kúpeľ by nemali zabúdať dámy túžiace po krásnej a sviežej pokožke.

Levanduľa zatočí s úzkosťou i plesňami

Aromatické kvietky levandule sa používajú do kúpeľov od nepamäti. Kedy po nich siahnuť? Urobte tak, ak ste psychicky „rozhodení“, teda vás sužuje podráždenosť, nervozita či nepríjemná úzkosť. Podobne ako harmanček, aj levanduľa má výborné hojivé vlastnosti. To môžete využiť pri vyrážkach, drobných ranách či popáleninách, ale aj pri ekzémoch alebo plesňových infekciách.


Mohlo by vás zaujať: Levanduľa má nielen čarovnú vôňu: Pomôže pri kožných problémoch či bolesti zubov


Pamajorán obyčajný je nielen na „dobrú myseľ“

Pamajorán obyčajný pozná väčšina z nás ako oregano, dobrú myseľ či „dobromyseľ“. To znamená, že táto liečivá rastlina a korenina má vplyv na náladu, zmierňuje únavu a bolesť hlavy, teda je považovaná za prírodné antidepresívum. Kúpeľ môže priniesť úľavu aj pri problémoch s dýchacími cestami a je bojovníkom proti kŕčom. Rastlinu môžeme do kúpeľa pridať samotnú, poprípade ju skombinovať s panenským olivovým olejom. 

Žihľava očisťuje a je pomocníčkou pri bolestiach chrbtice

Pŕhľava dvojdomá je doslova preslávená svojimi očisťujúcimi účinkami. Jej benefitov je však oveľa viac – pomáha odstrániť vyrážky, ekzémy a plesne, zmierňuje bolesť chrbta a reumatické ťažkosti, zlepšuje prekrvenie organizmu atď. Keďže žihľava je pomerne ľahko dostupná aj čerstvá, je lepšie pripraviť si macerát tak, že približne osem hodín pred kúpeľom dáme asi 200 g čerstvej vňate lúhovať do studenej vody. Následne výluh precedíme a vylejeme do kúpeľa.


Mohlo by vás zaujať: Bylinkami k duševnej pohode: Skoncujte s priveľkou nervozitou a napätím bez liekov!


Za vyskúšanie stojí aj povzbudzujúce smrekové ihličie

Ak milujete vôňu lesa, nebojte sa zaexperimentovať s mladými púčikmi smrekového ihličia. Poľahky si z nich pripravíte odvar, ktorý pridáte  do kúpeľa. Na aké benefity sa môžete tešiť? Smrekové ihličie má upokojujúce a tiež dezinfekčné účinky, výborne prekrví, a dokonca pomáha zmierniť reumatické problémy. Ocenia ho aj dámy, ktoré chcú zvýšiť elasticitu svojej pokožky a tí, ktorí trpia nachladnutím a astmou.

Ovsené otruby uľavia od ekzému

Najpraktickejšie je vložiť ovsené otruby do plátenného vrecúška a nechať ich lúhovať priamo v kúpeli. Na jeden kúpeľ je vhodné použiť 200 – 250 g ovsených otrúb (ideálne v bio kvalite). Ovsené otruby upokojujú pokožku postihnutú ekzémom, ale aj inými kožnými ťažkosťami. 


Ktoré bylinky pri kúpaní používate vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame