Iróniu rozoznávame jedným uchom lepšie ako druhým: Prečo je to tak?

Muž

thinkstockphotos.com

Je možné, že jedným uchom rozoznávame význam vety inak ako tým druhým? Podľa vedcov áno. Ironický či satirický odtieň jedno ucho dokáže rozpoznať lepšie, ako to druhé…

,,Ty máš ale pekne upratanú izbičku, radosť sa na ňu pozrieť.Môžete ešte dodať: ,,Miláčik! Práve ste navštívili brloh, v ktorom nocuje váš dospievajúci potomok, a tvárou v tvár tomu, čo sa podobá mestskej skládke, ste použili sarkazmus. Potomok nijako nereaguje. Ak vaše dieťa nepochopilo skrytú iróniu vašich slov, ak mu nie je jasné, že ste v skutočnosti chceli povedať pravý opak, teda ,,tvoja izba je hnusný brloh, keď si pomyslím, čo ma to stálo síl, aby som ťa vychoval. Je to možno preto, že ste mu nehovorili do toho správneho ucha.

Každá časť mozgu je citlivá na iné

Táto skutočnosť vyplýva z toho, že niektoré poznávacie funkcie nie sú v mozgových hemisférach rovnomerne rozdelené. Predpokladá sa, že pravá hemisféra je viac zapojená do chápania jemných odtieňov jazyka a že hrá kľúčovú úlohu pri rozhodovaní o tom, aký je zmysel nejednoznačného slova, pri chápaní hry so slovami alebo metafory.

Pravá hemisféra – ľavé ucho

Tím amerických vedcov vyšiel z tejto myšlienky z princípu, že pravá časť mozgu je priamo napojená na ľavé ucho, zatiaľ čo ľavá hemisféra zase na pravé ucho. Vedci chceli zistiť, či sa táto schopnosť využíva aj pre jemné spracovanie sarkazmu kedy je potrebné vyriešiť konflikt medzi slovami, ktoré sú vyslovené, a spôsobom, ako povedané medzi slovami a tónom.


Mohlo by vás zaujať: Analytická ľavá či kreatívna pravá: Ktorá časť mozgu panuje vám?


Nie je pekný deň ako pekný deň

Vedci urobili na niekoľkých desiatkach mladých ľudí s dobrým sluchom pokus, ktorého výsledky publikoval časopis Laterality. Test sa uskutočnil pomocou techniky dichotického počúvania, kedy obe uši prijímajú každé iné posolstvo. To umožňuje zistiť, ktorá strana mozgu informáciu spracováva.

Ženský hlas prednášal tú istú vetu, ale rôznymi tónmi. Môžeme povedať: ,,Aký pekný deňtakým tónom, že je v skutočnosti jasné, že prší, alebo úprimným tónom, kedy môžeme zajasať, že sa môžeme vydať na Mont Blanc v šortkách a tričku, alebo úplne neutrálne, ako by hovoril robot.

Dve z týchto troch verzií boli vyslané do uší účastníkov pokusu, ktorých mozog snímal elektroencefalograf (EEG). Ten ukázal, že pravá hemisféra reagovala na sarkazmus viac ako ľavá. Na tom nie je takmer nič zvláštne, pretože okrem rozlišovania zmyslov slov je táto hemisféra citlivejšia na ich melódiu.


Vedeli ste, že jedno ucho iróniu rozoznáva lepšie ako druhé? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK, Le Monde
Odporúčame