Zbavte sa kŕčových žíl na nohách: Pomôžu pančuchy, pohyb, aj obklady

Nohy

thinkstockphotos.com

Kŕčové žily sa môžu vytvoriť kdekoľvek na tele, no najčastejšie s nimi bojujeme v oblasti nôh. Okrem viditeľného vystúpenia na povrch kože a bolesti, ktorá ich sprevádza, sú relatívne neškodné. Problém nastáva vtedy, keď dochádza k zápalu. Čo teda robiť, aby ste podobnému stavu zabránili?

Dôvodom, prečo vystupujúce a kŕčové žily (odborne varixy) najčastejšie postihujú práve oblasť nôh je gravitácia, ktorá šťažuje prietok krvi smerom nahor k srdcu. Čo však vo všeobecnosti zapríčiňuje podobné problémy je v prvom rade genetika, potom je to napríklad tehotenstvo, menopauza, dlhé státie a tlak v dôsledku obezity.

V závislosti od stupňa viditeľnosti žíl a ich rozšírenia môžete vyskúšať niekoľko domácich rád na ich zmiernenie. 

Pravidelná masáž

Táto metóda sa uplatňuje len v prvých štádiách vystúpených žíl. Tie zväčša nie sú spojené s bolesťami, takže je vhodné ich pomocou mierne zahriateho extra panenského olivového alebo kokosového oleja jemne masírovať. Oleje majú antioxidačné a protizápalové vlastnosti, ktoré v kombinácii s masážou, predchádzajú zhoršovaniu stavu. Pravidelnou masážou postihnutej oblasti dochádza k zlepšeniu krvného obehu a po istom čase aj k ústupu žiliek. Postupovať by ste mali od členkov smerom nahor.


Mohlo by vás zaujať: Zdravé žily až do konca života: Stavte na prevenciu a tieto jednoduché cviky!


Pomáha aj pravidelný pohyb

Príčinou nedostatočného prekrvenia je aj sedavý spôsob života. Pravidelný pohyb a cvičenie zlepšuje cirkuláciu krvi v tele a zároveň zlepšuje pevnosť žíl, čím vo všeobecnosti predchádza vzniku varixov. Pomôže už tridsaťminútová prechádzka niekoľkokrát do týždňa. V prípade, že máte sedavé zamestnanie, ktoré vám takúto možnosť poskytuje, mali by ste každé 2 až 3 hodiny vstať a krátko sa poprechádzať. Lýtkové svaly, na ktorých sa kŕčové žily objavujú najčastejšie, posilníte cvikom, pri ktorom sa staviate na špičky a potom zase klesáte späť na celú plochu chodidiel dolu. Cvik treba opakovať aspoň 10 minút denne. Pokiaľ ide o cirkuláciu v celom tele, prospešný je beh, plávanie, aj šliapanie po schodoch.

Hamamelové obklady

Pokiaľ ide o redukciu vystúpených žíl, hamamel je veľmi účinná bylina. Môžu za to triesloviny a rôzne prchavé látky, ktoré prispievajú k posilneniu krvných ciev, napnutiu nafúknutých žíl a oprave ich normálnej štruktúry. Hamamel navyše pomáha zmierňovať bolesť a opuch. Tekutý výťažok z kra môžete nakvapkať priamo na postihnutú oblasť a nechať tam pôsobiť. Ďalšou možnosťou je vylúhovať niekoľko hamamelových listov v horúcej vode po dobu 10 minút a následne vychladnutú tekutinu pomocou vatového tampóna nanášať na kŕčové žily.

Sťahovacie pančuchy

Kompresné (alebo tiež sťahovacie) pančuchy patria priamo k lekármi odporúčaným spôsobom boja proti kŕčovým žilám. Sú ľahko dostupné v lekárňach v mnohých dĺžkových variáciách. Účinné sú však len pri vystúpených žilách na nohách. Ich nosením dochádza k zmierneniu príznakov ako sú opuchy a bolesti. Zároveň však v istej miere napomáhajú k zlepšeniu krvného obehu. Pred ich zakúpením sa však v každom prípade poraďte so svojím lekárom, ktorý vám poradí, aký typ sťahovacích pančúch je pre vás najideálnejší.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás kŕčové žily? Takto sa ich zbavíte!


Konzultujte stav s odborníkom

Ideálne je hneď, ako sa objavia problémy poradiť s lekárom. Keď bolesti a opuchy neustupujú či sa dokonca objaví zápal, je nutné konzultácia nevyhnutná. Ten vám môže odporučiť niektorý z nasledujúcich zákrokov:  

  • Ambulantná sklerotizácia

Sklerotizácia je moderná a neinvazívna metóda napravujúca problémy s varixami. Ide o vpichnutie sklerotizačného roztoku priamo do žíl. Vykonáva sa ambulantne a ide len o mierne bolestivý zákrok, po ktorom pacient nie je nútený k dlhšej práceneschopnosti. Práve naopak, hneď po sklerotizácii sa odporúča rýchla chôdza v kombinácii s použitím sťahovacích pančúch. Zväčša sa však vykonáva u pacientov z menšími kŕčovými žilami a v zimnom období.

  • Použitie lasera alebo rádiofrekvencie

Ide o také možnosti liečby kŕčových žíl, pri ktorých dochádza k ich odstráneniu, alebo uzavretiu prietoku krvi. V zásade je to operačný zásah, ktorý je zväčša sprevádzaný opuchmi a bolesťami a, rovnako ako v prípade sklerotizácie, je nutné používať po ňom kompresné pančuchy. Zákrok si následne vyžaduje aj práceneschopnosť.

  • Chirurgické odstránenie kŕčových žíl

V prípade, že vám problémy s vystúpenými žilami spôsobujú bolesti a ťažkosti s pohybom, je nutné poradiť sa s lekárom o možnosti chirurgického zákroku. Ide o invazívny zásah, ktorý si ale vyžaduje anestéziu a následne i čas na zotavenie, pretože pri ňom dochádza k chirurgickému odstráneniu žíl. V súčasnosti sa k tomuto kroku pristupuje sporadickejšie, keďže existujú iné alternatívy, ktoré sú zväčša účinné.


Máte skúsenosti s kŕčovými žilami? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame