Keď únava neodchádza ani po spánku: Čo sa to s vami deje?

Únava

thinkstockphotos.com

Cítite sa stále unavení a po námahe sa to ešte zhorší? Nemusíte byť vôbec leniví či mať zlé pracovné návyky. Jednoducho môžete trpieť chronickou únavou.

S únavou sa v podstate stretáva každý jeden človek. Ide totiž o úplne prirodzený stav, ktorý nás každodenne sprevádza, či už pri fyzickej alebo psychickej námahe. Je však aj akýmsi varovným signálom, ktorým nám náš organizmus naznačuje, aby sme danú aktivitu ukončili. Varuje nás pred preťažením a nabáda k oddychu. Únavu môžete pociťovať nielen pri fyzickej, ale aj pri psychickej námahe, prípadne môže ísť o ich kombináciu.

Nie je únava ako únava

Nech je únava akákoľvek veľká, stačí odstrániť jej príčinu a náš organizmus sa dá do poriadku. Teda je dôležitý kvalitný spánok, oddych a dostatočné uvoľnenie. Ak však pocit vyčerpania trvá niekoľko dní  a to aj bez zvýšenej námahy, zbystrite pozornosť. Telo vám tak môže dávať náznaky, že ide o závažnejšie ochorenie či poruchu. Ak tieto pocity pretrvávajú dlhšie ako 6 mesiacov, ide už o chronický stav. Chronická únava je ochorenie, ktoré je často považované za duševnú chorobu, no postihuje aj telo. Ak sa takáto únava spája s ďalšími problémami, hovoríme o chronickom únavovom syndróme.

Poznáte príznaky chronickej únavy?

  • zhoršená pamäť a koncentrácia
  • extrémna vyčerpanosť a únava (bez zjavnej príčiny)
  • dlhé obdobie letargie, či poklesu výkonnosti
  • nevysvetliteľné bolesti svalov, kĺbov, hlavy a hrdla
  • zväčšené lymfatické uzliny v oblasti krku a pazúch
  • spánok, ktorý neprináša osvieženie

Mohlo by vás zaujať: Neviete sa zbaviť únavy? Obmedzte týchto 5 vecí a budete plní energie


Presná príčina nie je známa

Presné príčiny vzniku chronickej únavy ešte stále nie sú známe, takže sú predmetom rôznych výskumov. Za veľmi pravdepodobnú možnosť v súčasnosti vedci zvažujú oslabenie imunitného systému. Buď infekciou (najmä vírusového pôvodu) alebo environmentálnymi faktormi, medzi ktoré patrí pôsobenie chemických látok i dlhodobý stres. Vo väčšine prípadov chronickej únavy je jedným z podstatných spúšťačov nedostatočný spánok. Nekvalitný spánok totiž vedie k únave, a následne dlhodobá únava môže viesť k nekvalitnému spánku. Vzniká tak začarovaný kruh.

Nezľahčujte problém únavy

Keďže je únava akýmsi varovným signálom, určite by sme ju nemali zľahčovať. Pri tej dlhotrvajúcej, by sme mali pátrať po príčine a pokúsiť sa ju riešiť. Pacienti s týmto ochorením sú zvyčajne depresívni, pretože ich stav sa nezlepšuje. Aj podľa doktorky Ellen Wright Clayton je dôležité venovať pozornosť týmto signálom: „Chronická únava nie je výplod pacientovej predstavivosti, títo pacienti majú skutočné príznaky a zaslúžia si skutočnú starostlivosť.“


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás neustála únava či enormné priberanie? Možno vám chýba jód!


Diagnóza nie je jednoduchá

Diagnostikovať chronický únavový syndróm nie je jednoduché. Lekár by mal pacienta veľmi podrobne vyšetriť. Typické pre chronickú únavu je fakt, že všetky výsledky bývajú v rámci normy. Merateľne teda človeku akoby nič nebolo. Hoci vyšetrenie neukázalo žiadny nález, je vhodné takého človeka dlhšie sledovať. Potom lekár navrhne liečbu, ktorá je zvyčajne kombináciou rehabilitačnej terapie a psychoterapie.

Takto si môžete pomôcť

Pre človeka trpiaceho chronickou únavou nie sú správnou voľbou vysokokalorické jedlá. Lepšie je siahnuť po ľahkej vyváženej strave a samozrejmosťou by malo byť aj dodržiavanie pitného režimu. Naučte sa oddychovať a zbavovať sa stresu. Pokojné zvládanie náročných situácií je prevenciou únavy a depresie a zároveň pomáha aj pri rekonvalescencii. Nezabúdajte na dostatočný kvalitný spánok. Koľko o potrebujete, je individuálne, no bežnému človeku by malo stačiť 6-8 hodín.


Čo pri boji s neustálou únavou najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame