Vyhnite sa nepríjemným komárom: Takto vás nedostanú!

Komár

thinkstockphotos.com

Po zimných mesiacoch si príchod teplejších dní všetci vždy nadmieru užívame. Ruka v ruke však s letnými mesiacmi prichádzajú aj nepríjemní a otravní spoločníci. Komárom sa síce úplne nedá vyhnúť, no malými trikmi dokážete znížiť vo svojom okolí ich počet.

Hoci sú komáre veľké len niekoľko milimetrov, náš život dokážu poriadne znepríjemniť. Okrem toho, že štípance značne svrbia, tak sú schopné prenášať aj mnohé infekčné ochorenia, napr. lymskú boreliózu. Navyše len jedna samička je schopná naklásť aj stovky vajíčok a komár sa na dospelého jedinca vyvinie za pár dní. Zvyčajne nám otravujú život od jari do jesene, no najviac pri povodniach, kedy majú najvhodnejšie podmienky na množenie.

Poriadok ich neláka

Klaďte dôraz aj na starostlivosť o čistotu obytného prostredia aj exteriérov, v ktorých zvyknete oddychovať. Likvidujte teda plytké stojaté vody, kde sa môžu vyskytovať vajíčka komárov. Nevyhnutnosťou je aj pravidelné kosenie okolitých trávnatých porastov. Výbornou prevenciou je aj vyprázdňovanie nádob na polievanie záhrady. Prípadne ich niečím prilkryte.

Upravte si bývanie

Jednoznačnou súčasťou vášho domova by mali byť sieťky na oknách, ktoré zamedzia prístup nielen komárom, ale akejkoľvek hávedi. Snažte sa večer čo najmenej svietiť (ak nemáte spomínané sieťky), pretože svetlo je pre komáre veľmi lákavé. Ak máte v záhradke fontánku či jazierko, zaobstarajte si doňho pár rýb. Tie dokážu zničiť komáre, ešte keď sú ešte len larvami.


Mohlo by vás zaujať: Stop dobiedzavým muchám: Takto s letnou háveďou raz-dva zatočíte!


Repelent ako povinná súčasť  života

Azda najznámejším spôsobom, ako sa dá pred komármi ochrániť, je použitie repelentu. Na trhu je ich niekoľko druhov, takže si môže každý nájsť to svoje. Či sú určené aj pre deti, nájdete vždy vyznačené na obale. Odporúča sa aj nosiť vhodné oblečenie so šnúrkami a gumičkami. Teda také, pod ktoré sa hmyz nemá ani najmenšiu šancu dostať. Na zvyšné nepokryté časti je tu už spomínaný repelent.

Vyrobte si vlastný

  • Levanduľa im nevonia

Príjemnejšie ako bežné repelenty vonia napríklad levanduľa. Z nej si môžete vytvoriť sprej, ktorý by vás mal pred dotieravými komármi ochrániť. Na jeho prípravu potrebujete prázdnu fľaštička s roprašovačom. Tú vyprázdnite, jednu jej polovicu naplňte prevarenou vodou. Potom pridajte hamamel, pol lyžičky rastlinného tuku a 30 až 50 kvapiek levanduľového oleja. Tu platí pravidlo, že čím viac oleja do spreju pridáte, tým bude koncentrát účinnejší.

  • Skúste aj klinčeky

Recept na domáci repelent je veľmi jednoduchý: zmiešajte asi 200ml Alpy s 30 klinčekmi. Nechajate lúhovať aspoň 24 hodín. Potom tento repelent prelejte do fľašky so sprejovým uzáverom. Stačí sa už len postriekať.


Mohlo by vás zaujať: Pijú vám krv komáre? S týmito trikmi nebudú mať u vás šancu!


Prvá pomoc pri uštipnutí

Napriek tomu, že vynaložíme na boj s komármi obrovské úsilie, často sa im podarí nájsť si k našej krvi cestu. Samičky komárov totiž našu krv nevyhnutne potrebujú na rozmnožovanie, takže majú dostatočnú motiváciu. Ak sa im to teda podarí, miesto uštipnutia si v žiadnom prípade neškrabte. Úľavu vám môžu priniesť rôzne chladivé gély či alkoholický obklad. Ak si však chcete poradiť nejako inak, máme pre vás zopár overených domácich tipov:

  • Ak ste v prírode, natrhajte si čerstvé listy skorocelu a tie si na ranku prikladajte; rovnako účinná je aj petržlenová vňať.
  • Priložte na štípanec ľad – chlad spomalí krvný obeh a pribrzdí reakciu na sliny komára.
  • Vyrobte si pastu z jedlej sódy a vody. Aplikujte ju priamo na miesto, kde vás bodol komár. Opuch a svrbenie sa vo momente zmierni.
  • Na poštípané miesto si nalejte alkohol. Ten zmenší svrbenie a zároveň ranu dezinfikuje.

Ako sa proti dotieravým komárom bránite vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame