Najlepšie oleje na zrelú pleť a vlasy: Máte ich vo svojej kúpeľni?

Olej

thinkstockphotos.com

Niektoré z nich využívame v kuchyni, iné sú známe skôr ako kozmetické oleje. Jedno im však uprieť nemožno – pri ich pravidelnom aplikovaní na pleť alebo vlasy možno dosiahnuť skvelé výsledky.

Väčšina z nás sa snaží vyzerať mladistvo a sviežo i napriek pribúdajúcim rokom. Dosiahnuť sa to dá rozličnými spôsobmi. Zväčša ide o kombináciu zdravej stravy a pitného režimu, dostatku pohybu a spánku, a v neposlednom rade aj správnej vonkajšej starostlivosti o svoje telo. V rámci nej sa zameriavame napríklad na používanie anti-aging krémov, sér alebo vlasovej kozmetiky, ktorá regeneruje a dodáva vitalitu. Niekedy je však správnou voľbou staviť na prostriedky z prírody – napríklad panenské oleje lisované za studena. Ktoré sú vhodné aj pre zrelú pleť a poškodené vlasy?

1. Arganový olej

Arganový olej sa u nás využíva najmä na kozmetické účely, a to z viacerých dôvodov. Je nabitý zdravými nenasýtenými mastnými kyselinami, karotenoidmi, vitamínmi E a ďalšími. Vitamín E je antioxidantom posilňujúcim imunitu  a výborným prostriedkom na hydratáciu pokožky a elimináciu vrások. Takisto je vhodnou voľbou pre pokožku postihnutú ekzémom či lupienkou. Používa sa aj ako prostriedok zabraňujúci vzniku strií.

Náš tip: Pleťová maska na omladenie

Zmiešajte polievkovú lyžicu gréckeho jogurtu, rovnaké množstvo medu a citrónovej šťavy. Nakoniec pridajte niekoľko kvapiek argánového oleja. Masku naneste na dôkladne očistenú pleť a nechajte pôsobiť 20 minút. Následne opláchnite.


Mohlo by vás zaujať: Kokosový olej: Menej kalórií v kuchyni a balzam pre vašu pokožku v jednom


2. Jojobový olej

Aj jojobový olej sa v našich končinách používa hlavne v kozmetike, teda na ošetrenie pokožky a vlasov. Cenený je kvôli výnimočným hydratačným vlastnostiam a skutočnosti, že neupcháva póry. To znamená, že je stvorený aj pre zrelú pleť, suché a poškodené vlasy s rozštiepenými končekmi. Môžete ho použiť na podráždenú pokožku po holení, suché pery, a dokonca aj na odlíčenie.

Náš tip: Sérum na rozštiepené končeky vlasov

Vždy po umytí a osušení vlasov naneste malé množstvo jojobového oleja do končekov vlasov. Predídete tak ich štiepeniu.

3. Moringový olej

Moringový olej pochádza z oblasti Indie, kde je moringa označovaná za „strom života“. Prednosťou tohto oleja je obsah zdravých tukov, anti-aging vitamínov C a A a ďalších antioxidantov. Na aké benefity sa môžete tešiť, ak ho zaradíte medzi prostriedky domácej starostlivosti o pleť a vlasy? Za jednu z hlavných predností možno považovať redukciu vrások nielen na tvári, ale aj na krku. Vraj si dokáže poradiť aj s pigmentovými škvrnami.

Náš tip: Výživná maska na suché vlasy bez života

Vlažný moringový olej naneste krúživými pohybmi do pokožky hlavy a potom aj na vlasy. Následne vlasy zabaľte do teplého uteráka a nechajte pôsobiť čo najdlhšie. Potom vlasy umyte bežným spôsobom.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné oleje s UV faktorom: Vašu pokožku prirodzene ochránia a vyživia


4. Olivový olej

Olivový olej je obľúbený v studenej kuchyni, ale možno ho využiť aj na kozmetické účely. Jeho výhodou je aj to, že je bežne dostupný a dnes sa už nachádza takmer v každej domácnosti. Je zdrojom prospešných nenasýtených mastných kyselín a tiež významného antioxidantu – vitamínu E.

Náš tip: Domáci odličovací prostriedok pre zrelú pleť

V zrelom veku je pokožka oveľa náchylnejšia na poškodenie. Aj preto treba dbať na šetrné odlíčenie – zmiešajte 250 ml vychladnutej prevarenej vody a 100 ml panenského olivového oleja. Zmes nalejte do tmavej a čistej fľašky. Pred použitím pretrepte a primeranú množstvo aplikujte na vatový tampón.


Ktoré oleje využívate v kozmetike vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame