Najčastejšie chyby pri behu: Viete, čomu sa treba vyhnúť?

Beh

thinkstockphotos.com

Povedali ste si, že urobíte niečo pre svoju kondičku a začali ste behať? Správna technika je jednou z hlavných podmienok, aby bol váš zámer úspešný. Ak si osvojíte pri behaní zlozvyky, môžete svojej telesnej schránke skôr uškodiť. Na pozore by sa mali mať aj bežci, ktorí majú čo-to za sebou. Zlý spôsob behu, ktorý si neskôr vyberá svoju daň, totiž mávajú aj oni.

Vydať sa na maratón alebo akýkoľvek iný pretek bez patričnej prípravy je podľa fyzioterapeutky Dagmar Mosteckej nebezpečné. S únavou sa zhoršuje technika behu. Bez tréningu úbytok síl prichádza rýchlejšie, takže nešetrným štýlom beží človek dlhšie a rastie riziko zranenia, dodala.

Pozor na dlhý krok aj „sedenie“

Najčastejšou chybou je podľa nej všeobecne príliš dlhý krok, či už bežec dopadá na pätu, alebo sa snaží dopadať na špičku. Ľudia tiež často v behu takzvane sedia, teda s každým došľapom klesajú dole. Všeobecne sa pomerne často objavuje tiež zlá práca bedier, ktorá vedie ku krúteniu panvou. ,,To je veľmi nepriaznivý stav pre bedrovú chrbticu, ktorá je zle stabilizovaná a teda preťažovaná,povedala fyzioterapeutka.

Telo sa neozve hneď

Tieto nesváry ale nie je podľa nej tak ťažké odstrániť na rozdiel od individuálnych odchýlok vedúcich k asymetrickému používaniu nôh, ako je napríklad skolióza chrbtice. Zlá technika sa neprejavuje okamžitú bolesťou. ,,Telo vydrží pomerne veľa, takže aj keď robíme chyby, nemusí nás zranenie z preťaženia dlhú dobu trápiť, aj keď sa pôda preň vytvára,povedala Mostecká.


Mohlo by vás zaujať: Behanie verzus chôdza: Čo je lepšie pre vaše zdravie a čo pre postavu?


Spávna technika je nevyhnutná

Väčšinou sa ťažkosti objavujú po tridsiatom roku veku. ,,To je trochu ošemetné, pretože bežec si zvykol na to, že nemá problém, a je teda ťažké pochopiť, že telo ho už ďalej nenechá týmto spôsobom pokračovať a musí niečo zmeniť,poznamenala. Správna technika je preto kľúčová hlavne pre to, ako dlho bude môcť človek športovať bez ťažkostí.

Nacvičte si správne behanie na páse

Rýchlosť napravenia techniky behu je závislá na individuálnej schopnosti motorického učenia. Zmenu behu je podľa Mosteckej najlepšie nacvičiť na bežeckom páse, kde nie sú žiadne nerovnosti a rušivé prvky. Ak sa cielené cvičenia vykonávajú denne, a k tomu navyše pred počas a po behu, je zmena možná za niekoľko týždňov.


Mohlo by vás zaujať: Schudnite a dostaňte sa do formy: Začnite s behom ešte dnes podľa našich tipov!


Ako má vyzerať správna technika?

Pri behu by ste sa mali vyhnúť zaťažovaniu päty, prvá by mala dopadať špička, potom chodidlo. Päta sa však terénu dotýka len veľmi jemne (alebo vôbec). Trup by mal byť vzpriamený, plecia spustené. Hlavu nevysúvame vpred. Pohľad smeruje k zemi, ale nie bezprostredne pred bežca. Ruky uvoľníme, pohyb vedieme rovnobežne s telom, nie pred hrudník. Ak s behom začínate, pouvažujte nad službami odborníka, ktorý vás zasvätí do správnej techniky. 


Aké skúsenosti máte s behaním vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame