Vyčistí mlynček, odstráni pachy, poslúži na ďalšie jedlo: Starý chlieb už nevyhodíte!

Chlieb

thinkstockphotos.com

Určite to poznáte aj vy. Často kúpite viac chleba, ako dokážete spotrebovať. A keď prinesiete z obchodu voňavé čerstvé pečivo, to staré už nikoho neláka. Nech už vám ostane akýkoľvek veľký kus zostarnutého chleba, nevyhadzujte ho do koša. Máme pre vás niekoľko výborných tipov, ako ho namiesto vhodenia do odpadu môžete využiť oveľa lepšie.

Pripálená ryža môže byť bez zápachu

Podarilo sa vám pripáliť ryžu? Nič sa nedeje, netreba hneď variť novú. Ak vám prekáža jej zápach, na povrch položte zopár krajcov bieleho chleba a na hrniec dajte čistú pokrievku. Zápach by mal byť do niekoľko minút minulosťou. Pri servírovaní však dajte pozor, aby ste nenabrali aj spálenú ryžu zospodu. Zápachu by ste sa tak zbavovali zbytočne.

Na čistenie mlynčeka

Ak využívate v domácnosti mlynček na mletie mäsa, kávy či orechov, tak sa zrejme aj vy musíte pravidelne popasovať so zbavovaním sa zvyškov zo všetkých vnútorných priehradiek. So starým chlebom však čistenie nebude také náročné. Keď domeliete to, čo ste mali nachystané, vezmite krajec starého chleba a aj ten zomeľte. Prejde celým vnútrom mlynčeka a odstráni všetky zvyšky potravín a navyše ho zbaví aj mastnoty. Výhodou je, že vôbec nezáleží na type mlynčeka – chlieb vyčistí ručný mlynček aj ten nový, elektrický.


Mohlo by vás zaujať: Máte doma starý chlieb? Vyčarujte z neho niektorú z týchto dobrôt


Náhrada čipsov i krutónov

Ak si radi pri sledovaní televízie niečo chrumkáte, nemusíte vždy siahnuť po čipsoch. Čo tak využiť starý chlieb? Návod je naozaj jednoduchý. Pokrájajte ho na malé kocky a pokvapkajte olejom. Výborné je pridať aj nejaké korenie podľa chuti a takto pripravené kocky opekajte dozlata v predhriatej rúre približne na 170°. Občas ich v priebehu pečenia v pekáči premiešajte. Vytvoríte si tak chrumkavú pochúťku, ktorú môžete konzumovať ako čipsy. Chlebové kocky však môžete využiť aj ako domáce krutóny k cesnakovej či hrachovej polievke. Skladujte ich v uzavretej nádobe, aby nezvlhli.

Vyrobte si vlastnú strúhanku

Kým nie je chlieb plesnivý, môžete ho stále využiť. Nechajte ho dôkladne usušiť a pomeľte na mlynčeku. Vytvoríte si tak domácu chlebovú strúhanku. Tú môžete využiť napríklad na zahustenie omáčok či polievok. Dokonca z nej vytvoríte aj halušky do polievky, stačí len do nej pridať vajíčko.

Preč s kuchynskými pachmi

Niektoré potraviny obsahujú látky, ktoré sa pri tepelnej úprave uvoľňujú a nevoňajú príliš vábne. Ide najmä o kyselinu močovú a niektoré sírne zlúčeniny. Tie sú obsiahnuté napríklad v karfiole, brokolici, kapuste či kalerábe. Hoci sú chuťovo výborné, mnoho ľudí sa ich príprave vyhýba z dôvodu spomínaného zápachu, ktorý sa rozšíri po celom byte. Ak však dáte do hrnca pri varení krajec tvrdého chleba a povaríte ho so zeleninou, pachy by mal vstrebať. Nezabudnite ho však po piatich minútach vybrať.


Mohlo by vás zaujať: Pri upratovaní, pre zdravie či krásu: Škrupiny z vajíčka využijete aj vy


Namiesto odpadu plnohodnotné jedlo

Hovorí sa, že na chlieb sa ťažko robí, preto treba využiť z neho každý kúsoček. Aj zo starého a tvrdého chleba dokážete vytvoriť plnohodnotné jedlo. Stačí len vyskúšať. Striedku z neho využijete na prípravu placiek. Namočte ju do vody, vyžmýkajte a použite rovnako ako strúhané zemiaky. Rovnako netradične si pripravíte aj fašírky. Striedku chleba namočte do mlieka a vyžmýkajte ju. Zmiešajte s cibuľou, cesnakom, vajíčkami, salámou či syrom a koreninami podľa chuti. Potom postupujte obvyklým spôsobom.

Potešia sa aj rybári

Ani rybári so starým chlebom neobídu naprázdno. Môžu ho totiž použiť ako základ pre návnadu na ryby.


Na čo všetko využívate starý chlieb vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame