Užitočná v kuchyni aj ako liek: Mäta by mala mať miesto aj na vašom balkóne

Čerstvá mäta

thinkstockphotos.com

Patrí medzi najobľúbenejšie chute na svete. Je hrejivá aj chladivá zároveň. Charakteristická je pre ňu sladká vôňa – veď mätu rozozná azda každý. Táto chutná bylinka má všestranné využitie nielen v kuchyni, ale aj v medicíne či kozmetike.

Bylinka z legendy

Mäta sa pre svoje kulinárske a aromatické vlastnosti používa už od nepamäti, dokonca o nej vraví aj grécka legenda. Nymfu menom Minta premenila bohyňa Persefóna na rastlinu, pretože na ňu žiarlila. Jej muž Pluto sa do nej totiž zamiloval. Ten síce nedokázal Persefóninu kliatbu zrušiť, no svojej milej, vtedy už bylinke, dal aspoň sladkú vôňu. Z tej sa potom mohol tešiť vo svojej záhrade, ktorá bola plná voňavej mäty. Rastlinka pochádza u južnej Európy a oblasti Stredomoria, no rozšírila a udomácnila sa v takmer všetkých oblastiach mierneho pásma.

Pestovanie mäty je hračka!

Mäta je trvalka a pestuje sa naozaj veľmi jednoducho. Vyhovuje jej aj naše mierne podnebné pásmo. Uprednostňuje čiastočné zatienenie alebo slnečnú stranu a vyžaduje vlhkú pôdu. Rozmnožuje sa hlavne odrezkami alebo rozdelením koreňov, pretože semená väčšinou nevyklíčia. Veľmi rýchlo sa rozrastá do okolia, preto je dobré pestovať ju vo väčších nádobách.


Mohlo by vás zaujať: Mäta skvele chutí, bojuje proti nádche a ľahko sa pestuje: Využite jej klady aj vy


Čerstvé či sušené?

Mladé mätové lístky zbierajte skoro poobede, pretože vtedy obsahujú najviac silice. Sušte ich v tenkej vrstve, aby nezhnedli, ale ostali pekné zelené. Najlepšie ich uskladníte v plátenných vreckách. Sušenú mätu často uprednostňujú v oblasti východného Stredomoria a v arabských krajinách. Ak však dávate prednosť  čerstvej bylinke, ponáhľajte sa s ich konzumáciou. Zväzky čerstvých rastlín vydržia v pohári s vodou len niekoľko dní. Dokážete si ich však aj vypestovať priamo v byte. Mäte sa totiž dobre darí aj v kvetináči, takže si na nej môžete pochutiť kedykoľvek.

Mäta ako liek

Listy mäty obsahujú silicu, mentol a viac ako 40 látok, ktoré majú blahodarné účinky predovšetkým na tráviacu sústavu. Mäta pomáha odstraňovať kŕče a pôsobí protizápalovo. Zmierňuje nadúvanie a tíši bolesti žlčníka. Žalúdku pomôže aj vo chvíľach, kedy je organizmus preťažený a potrebujeme či máme nutkavý pocit, že budeme vracať. Mäta dokáže zaúčinkovať aj v prípade, keď hrozí kinetóza z cestovania. Tiež je účinná pri zápaloch dýchacích ciest a pôsobí aj proti nespavosti, stresu či bolestiam hlavy. Pomáha tiež proti nepríjemným spôsobom svrbenia, mierni bolesť a podráždenie. Osviežuje dych, výplachy pomáhajú hojiť ďasná. Mentol z mäty sa pridáva do utišujúcich a chladiacich mastí. Výťažky z nej sú súčasťou zubných pást, ústnych vôd a krémov. Čaje z mäty pomáhajú pri nachladnutí a chrípke.


Mohlo by vás zaujať: Mätový čaj nielen výborne chutí: Je ideálny aj proti nadúvaniu


Využitie nájde v každej kuchyni

Mäta má všestranné využitie v kuchyniach celého sveta. Napríklad vo Vietname sa pridáva do šalátov a na bylinkové taniere, ktoré sa podávajú ako príloha k ich jarným rolkám. Takisto sa mäta stala súčasťou iránskeho čili jogurtu a uhorkovej polievky. V indickej kuchyni využívajú jej sviežosť ako protiklad k pálivému koreniu pri príprave niektorých zeleninových a mäsových pokrmov. Mexičania pridávajú trošku mäty do kuraťa a karbonátok. Výborne sa hodí ku kuraciemu, bravčovému a teľaciemu mäsu, k tradičnej jarnej jahňacine, do marinády, mätovej omáčky alebo salsy. Používa sa na ochutenie baklažánov, mrkvy, zeleného hrášku, zemiakov a paradajok. Chuť mäty oceníte určite aj v niektorých čokoládových dezertoch a koláčoch. Samozrejme, jej sviežosť využijete aj pri príprave ovocných šalátov, drení a nesmú chýbať ani rôzne nápoje. Vhodnú kombináciu vytvorí mäta pri spojení napríklad s bazalkou, petržlenom, klinčekmi, kôprom, rímskou rascou, majoránom, oreganom, tymianom, paprikou i čiernym korením.


Na čo všetko využívate mätu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame