S týmito potravinami radšej opatrne: Ukrývajú v sebe viac cukru, než si myslíte

Kompót

thinkstockphotos.com

Cukry patria k základným živinám, ktoré ľudský organizmus pre svoje optimálne fungovanie potrebuje prijímať denne. Zároveň ho však dokážu negatívne ovplyvniť, ak ich prijímate vo veľkých množstvách. Maximálne denné množstvo prijatého cukru u zdravého dospelého človeka by nemalo presiahnuť 25 gramov, čo si môžete predstaviť ako 6 čajových lyžičiek.

Keďže sú však cukry najmä zdrojom energie, toto číslo nemusí byť definitívne. Záleží od stupňa fyzickej aktivity a tiež zloženia potravy, keďže takmer všetky potraviny prirodzene obsahujú isté množstvo cukrov. Nekontrolovaný príjem cukrov potom môže v konečnom dôsledku spôsobiť nielen nadváhu, ale i vysoký krvný tlak, ochorenia srdca, diabetes, Alzheimerovu chorobu, osteoporózu či aterosklerózu. S konzumáciou nasledovných potravín by ste to preháňať nemali. Ak si ich totiž doprajete vo väčších množstvách, prijmete oveľa viac cukru, než si myslíte.

Ovocné jogurty

Mnoho ľudí považuje práve jogurty za potraviny, ktoré neobsahujú veľké množstvo cukrov, no nie je to celkom pravda. Pozor si treba dávať najmä na jogurty s ovocnými príchuťami a špeciálne spozornieť by ste mali pri nízkotučných. Nízkotučné totiž neznamená nesladené a pri týchto druhoch jogurtov je v snahe zachovať chuť nižší obsah tukov nahrádzaný pridaním cukru. Celkom ľahko sa potom môže stať, že 150 gramový jogurt obsahuje aj viac ako 20 gramov cukru. Pri ich výbere, rovnako ako pri všetkých potravinách, je teda najistejšie sledovať nutričné hodnoty vyznačené na obale produktu.

Kečup

Kečup je stále lepšou voľbou než napríklad tatárska omáčka, ktorá okrem cukru obsahuje i veľké množstvo tukov, ale aj pri ňom by ste si mali dávať pozor. Aj keď samotné paradajky majú sladkastú chuť, pri výrobe kečupu sa na zvýraznenie ich chuti pridáva aj veľké množstvo cukru. V prepočte jedľa polievková lyžica kečupu obsahuje až jednu čajovú lyžičku cukru.


Mohlo by vás zaujať: Milujete jogurty? Takto si doma vyrobíte svoj vlastný!


Sušené ovocie

Nie je ovocie ako ovocie a pokiaľ vôbec existuje nejaké, ktoré organizmu viac škodí, než prospieva, tak je to práve sušené ovocie. Tak napríklad 100 gramov čerstvých banánov obsahuje približne 12 gramov cukru, no rovnaké množstvo sušených banánov má až neuveriteľných 47 gramov cukru. Práve preto by ste si sušené ovocie mali dopriať najmä počas raňajok a v doobedňajších hodinách.

Šalátové dressingy

Zeleninové šaláty zväčša predstavujú bohatý zdroj širokej škály vitamínov a rôznych iných  živín, ktoré telu môžeme dodávať v neobmedzenom množstve. S dressingami to už ale také pozitívne nie je. Práve naopak. Opäť si treba dávať pozor najmä na tie s označením light alebo odtučnené, ktoré sú zväčša obohatené o extra dávku cukru. Vyhýbať by ste sa mali aj kupovaným dressingom, pri ktorých už samotné názvy naznačujú, že cukor bude ich hlavnou ingredienciou (napríklad medové a pod). Nahradiť ich môžete olivovým olejom prípadne bielym jogurtom so zníženým obsahom cukru, ktoré zmiešate s obľúbenými sušenými bylinkami.


Mohlo by vás zaujať: Chudnutie pomocou müsli a cereálií: Ktoré vám kilá uberú a ktoré skôr pridajú?


Raňajkové cereálie

Raňajkové cereálie spolu s müsli tyčinkami, ktorých výrobcovia hlásajú, že ich konzumáciou získate krásnu štíhlu postavu, sú zrejme najväčším marketingovým klamstvom. Takéto výrobky obsahujú v niektorých prípadoch rovnaké množstvo cukru, ktoré by ste prijali napríklad zjedením polovice mliečnej čokolády. V snahe dopriať si zdravé raňajky, tak prijmete vysoký objem kalórií, ktoré možno počas dňa ani nespálite. Ich zdravšou raňajkovou verziou sú naturálne nepražené a nesladené ovsené vločky, ku ktorým môžete pridať ovocie, med a mlieko, alebo ich jednoducho zmiešate s orieškami a nesladeným bielym jogurtom.

Polotovary

Pravú domácu kuchyňu nenahradí nič a to nie len kvôli jej chuti. Kupovaným cestovinovým omáčkam, mäsovým konzervám, polievkam či cestovinám vo vrecku je lepšie sa vyhýbať, pretože obsahujú konzervačné látky a veľké množstvá cukru či tukov. Bežný spotrebiteľ ale zloženie polotovarov nesleduje a tak sa denný kalorický príjem aj vďaka týmto druhom potravín zbytočne navyšuje bez toho, aby ste o tom vôbec vedeli.


Snažíte sa vyhýbať potravinám ukrývajúcim v sebe množstvo cukrov? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame