Keď s vaším srdcom nie je niečo v poriadku: Odhaľte prvé príznaky!

thinkstockphotos.com

Problémy so srdcom ukončia vo svete ročne viac ako 17-miliónov životov. Na Slovensku je každé druhé úmrtie pripísané na vrub srdcovému zlyhaniu. Odhady predpovedajú, že do roku 2020 zomrie u nás 100 000 ľudí ročne na zástavu srdca. Vek, kedy srdce vypovedá je stále nižší a ďaleko pred hranicou jeho možnej životnosti. To je dôvod, aby sme sa o varovné signály v našom hrudníku začali zaujímať podrobnejšie.

Po infekčných a onkologických ochoreniach uzatvárajú srdcovo-cievne ochorenia trojku najväčších vrahov súčasnosti. Tak ako ostatné závažné ochorenia, ani choroby srdca neprídu zo dňa na deň. Problémy sa ozývajú omnoho skôr. V čase, keď ešte existuje možnosť záchrany. Majú síce nešpecifické príznaky, no o to viac im treba venovať pozornosť.

Únava

Pocit únavy sprevádza mnoho ochorení. Niekedy nemusí ísť o nič závažné, len prechodne zvýšené vypätie, či nedostatok spánku. Dlhodobé vyčerpanie však podľa kardiologičky Suzanne Steinbaum môže signalizovať práve problém v oblasti hrudníka. Obrátiť na lekára je vhodné v prípadoch, ak pociťujete únavu aj pri činnostiach, ktoré boli donedávna ľahko zdolateľné. Keď je tento pocit dlhodobý a pochádza z „nejasného“ zdroja. Cítite sa uťahaný ako po celodennej turistike, hoci ste išli iba do práce, aj to autom? Ide o signál, že sa srdcom treba zaoberať.

Zadýchavanie

Jeden z najčastejších príznakov poruchy srdcovo-cievneho aparátu. Problémom je, že mnoho Slovákov si zadýchavanie nevšíma a pripisuje ho veku. Ide o jeden z najväčších omylov. Ani osemdesiatnik s kondíciou nemá problém udýchať pomalý výstup na siedme poschodie. Ak je však srdce v ohrození, lapať po dychu budete už na prvom medziposchodí.


Mohlo by vás zaujať: Keď srdce bije na poplach: Viete, aký tep by ste mali mať?


Opuchnutie tela

Puchnú vám ruky alebo nohy? Môže to byť síce následok dlhého sedenia alebo cesty lietadlom, no ak sa opuch vyskytuje aj v bežnom živote, treba navštíviť kardiológa. Najčastejšie je spôsobený nedostatočným pumpovaním krvi zo srdca. Srdce buď stráca na výkone, alebo má problém s uzatváraním chlopní. Oba prípady sú v skorom štádiu riešiteľné, no oba znamenajú vážne ohrozenie zdravia, pokiaľ sa nezačne s ich sanovaním.

Kašeľ

Neznie ako varovný signál srdca a o to viac sa prehliada. Nedostatočnou činnosťou srdca sa totiž môže dostaviť malý opuch v pľúcach spôsobený zadržiavaním vody. To vedie ku chronickému a nevysvetliteľnému pokašliavaniu.


Mohlo by vás zaujať: Srdce a cievy vo forme až do stovky: Vďaka týmto zásadám ich môžete ich mať aj vy!


Točenie hlavy

V lete sa môže vyskytnúť pri nedostatočnom pitnom režime alebo vysilení. Slabé srdce sa však ohlasuje pravidelnými závratmi. Bez ohľadu na to, či prechádzate z klimatizovanej miestnosti do horúčavy, alebo len vstávate od stola. Časté závraty sú znakom, že dôležité tepny vo vašom tele môžu byť zablokované. Nastáva prudké kolísanie tlaku, ktoré vyvoláva točenie hlavy až niekoľkosekundové mdloby.

Depresia

Problémy so srdcom atakujú čoraz mladšie ročníky. Nesprávne fungovanie krvného obehu sa môže prejavovať aj úzkosťami. No zároveň depresia, stres a úzkosti poškodzujú srdce enormnou záťažou a tak ide o začarovaný kruh. Depresie preukázateľne vedú k vazospastickej angíne pectoris a teda skracujú život.  A hoci vie byť občas nespravodlivý a krutý, vonkajšie okolnosti si nezaslúžia, aby sa dotkli nášho srdca.


Mali ste niekedy vy alebo niekto z vašich blízkych problémy so srdcom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame