Skoncujte s bolesťami chrbta: Dodržujte tieto pravidlá a bude vám lepšie

Bolesť krížov

thinkstockphotos.com

Správne držanie tela nemá len estetický význam, v prvom rade má značný vplyv na naše zdravie. Hoci sa to nezdá, krásnym vzpriameným postojom predchádzate problémom s dýchaním a spánkom, bolestiam hlavy, kĺbov, krku, chrbta i svalov, či napríklad ťažkostiam pri chôdzi.

Ak práve netrpíte žiadnou bolesťou alebo spomenutými ťažkosťami, nemusí to nevyhnutne znamenať, že vaše držanie tela je správne. Jednoducho si to overíte malým testom pred zrkadlom. Postavte sa priamo pred zrkadlo a skontrolujte, či:

  • je vaša hlava vzpriamená
  • ramená v jednej rovine
  • sú vaše boky v jednej rovine
  • jabĺčka kolien nasmerované rovno smerom ku zrkadlu
  • nohy symetrické

Pokiaľ tieto body nespĺňate, zrejme vaše držanie tela nie je práve ukážkové. S nesprávnym držaním tela sa ale človek nerodí. Privodí si ho zlým životným štýlom a najmä spôsobom chôdze, sedenia či spánku. No a keďže predchádzať problémom je vždy jednoduchšie, než ich riešiť, dodržiavať treba niekoľko jednoduchých pravidiel a podobným problémom predídete.

Vystrite sa

Rodičia vás počas detstva touto radou možno napomínali častejšie, než vám bolo milé, no presne vedeli, prečo to hovoria. Trvalé hrbenie a celkové nesprávne držanie tela totiž môže viesť k únave, stuhnutosti kĺbov a bolestiam svalov. Pri státí sa snažte mať chrbát aj s krkom vystretý a mierne napnutý, hlavu držte vzpriamene, ramená majte vyrovnané a váhu rozložte rovnomerne na obe nohy. Takýmto istým spôsobom držte telo aj počas chôdze. Mnoho ľudí pri státí zvykne váhu tela preniesť na jednu nohu, tomu sa ale snažte vyhýbať. V dôsledku väčšieho tlaku na jednej strane chrbta a bedier totiž dochádza k svalovej nerovnováhe v panvovej, čo v konečnom dôsledku vedie k bolestiam.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás bolesti chrbta? Možno robíte niektorú z týchto chýb!


Spite na chrbte

Aj keď vedome prespať celú noc v istej polohe nie je fyzicky možné, minimálne po dobu, kedy ešte vnímate, resp. keď len tak relaxujete na posteli, môžete svoju polohu ovplyvniť. Hoci sa to zdá málo pravdepodobné, i poloha spánku má vplyv na celkové držanie tela. Miecha totiž dostáva podporu z matraca a v porovnaní s polohou na boku nie je vyvíjaný nerovnomerný tlak na žiadnu časť chrbta. Spaním na boku alebo na bruchu navyše môže trvalo poškodiť vašu chrbticu a nervovú sústavu. Používajte pevný matrac a plochý vankúš, ktorý nie je ani príliš mäkký, ani príliš tvrdý. Veľkosťou by vankúš mal byť akurát oporou vašej hlavy a krku, nie ramien.

Dávajte si prestávky medzi sedením

Ak si vaša práca alebo iná aktivita vyžaduje sedenie, mali by ste si dávať pauzy, a to aj vtedy, keď po celý čas sedíte s dokonale vystretou chrbticou. Dlhé hodiny v rovnakej polohe totiž spôsobujú bolesti v oblasti krku a chrbtice, znižujú prietok krvi, zvyšujú stres a vyčerpávajú organizmus. Aj keď je sedenie fyzicky ľahšie, ľudské telo nie je stavané na to, aby v tejto polohe vydržalo celý deň. Práve preto po každej hodine treba vstať, ponaťahovať svaly a kosti a prejsť pár krokov.


Mohlo by vás zaujať: Terapeutka radí: Čo je príčinou bolestí chrbtice a ako s nimi zatočiť?


Neprekladajte si nohu cez nohu

Prekríženie nôh počas sedu vedie k zvýšenému tlaku na jednej strane tela, čo napokon ovplyvňuje i celkové držanie tela. Tak vzniká nielen bolesť chrbtice, ale i znecitlivenie nôh a chodidiel, keďže dochádza k obmedzeniu prekrvovania celej nohy.

Noste topánky s nízkymi podpätkami

Dlhodobé nosenie módnej obuvi na vysokom opätku sa týka najmä žien a vyberá si daň v rôznych podobách. Medzi ne patria napríklad skrátenie alebo zápaly Achillovej šľachy, haluxy, pľuzgiere, bolesti chodidiel a tiež členkov, chrbtice, kolien a kĺbov, nesprávne držanie tela a zhoršená kinetika a kinematika nôh, členkov, kolien, bedier a chrbtice. Vyhýbajte sa aj dlhodobému noseniu úplne tenkých podrážok, napríklad balerín. Pre ženy sú ideálne topánky s opätkom okolo troch centimetrov, pre mužov dvoch centimetrov.


Čo pri bolestiach chrbta najviac pomohlo vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame