Púpava je viac ako len burina: Za žltou krásou sa schováva ozajstné zlato

Púpava lekárska

thinkstockphotos.com

Záhradkári ju považujú za burinu, pritom každá jej časť má liečivé účinky. Detoxikuje organizmus, čistí krv a predovšetkým pomáha žlčníku a pečeni. Vyrobíte z nej sirup, víno i med a vylepšíte s ňou viaceré pokrmy. Púpava je totiž nielen krásne žiarivá, ale aj užitočná.

Sezóna púpavy je už v plnom prúde, preto nemeškajte ani chvíľku a dostatok si ich nazbierajte. Nie však ako v detstve na venčeky. Všestrannú púpavu totiž využijete vo viacerých smeroch. A poznáte aj jej zdravotné účinky? Hoci púpava kvitne najmä v máji, nemusíte zúfať, dá sa využiť kompletne celá nielen jej kvety. Účinky týchto žltých kvietkov využívali v medicíne starí americkí Indiáni a ako liečivo ju už stáročia používajú v čínskom liečiteľstve. Výhodou je, že je skutočne veľmi ľahko dostupná.

Nezbierajte ju hocikde!

Vďaka tomu, že má púpava aj status buriny, nájdete ju kdekoľvek. Vyrastie na lúkach, pasienkoch, okrajoch ciest, polí, záhrade, medzi, rumoviskách, ale aj v zamorených a znečistených oblastiach. Preto si miesto zberu vyberajte naozaj dôkladne. Uprednostnite neznečistené priestory, ďalej od ciest či prašného prostredia.

Vyhodiť korene? V žiadnom prípade!

Korene púpavy sa môžu použiť v sušenom aj surovom stave. Nebojte sa ich vyskúšať – urýchľujú trávenie, prečisťujú krv, majú močopodné účinky a osviežujú. Sú skvelým prostriedkom aj proti hustej krvi. V minulosti si z nich ženy pripravovali zápar na skrášlenie pleti. Stačí dve lyžičky sušeného koreňa zaliať asi 2 dcl vriacej vody a prikryť približne na 20 minút. Umývali si ním oči a tvár, aby sa im podarilo rozjasniť pleť. Pri sušení koreňa si však dávajte pozor, aby ste ho nepresušili (napádajú ho červy) alebo nenechali nedosušený (ľahko plesnivie). Na sušenie je ideálne suché a tienisté miesto.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná púpava: Pomôže pri poruchách trávenia ba aj pri rakovine


Z listov čaj i šalát

Púpavové listy obsahujú veľa vitamínu A, C a B2 a sú vhodné aj pri cukrovke. Pomáhajú pri avitaminóze C, proti jarnej únave a sú vhodné na posilnenie organizmu. Ich spracovanie je naozaj jednoduché. Môžete si z nich spraviť chutný šalát so zeleninou, použiť ich ako prílohu k mäsitým pokrmom ale aj uvariť čaj. Ľahko si pripravíte aj prečisťujúcu kúru na obličky, ktorá je vhodná pri kameňoch a zápaloch obličiek. Stačí zaliať hrsť listov asi litrom vriacej vody a nechať odstáť približne hodinu. Po scedení popíjajte celý deň.

Pomôže aj pri slnkom spálenej pokožke

2 šálky púpav (listy aj kvety) sparte 4 šálkami vody. Pridajte 10 dutých stoniek púpavy a nechajte 10 minút lúhovať. Tekutinu potom zamiešajte, preceďte, dajte vychladiť a nalejte do liekovky s rozprašovačom. Tento balzam účinne utíši slnkom spálenú pokožku.


Mohlo by vás zaujať: Čaje, ktoré pomáhajú detoxikovať vaše telo: Tu sú naše tipy!


Kozmetická púpava

Púpava má využitie aj v kozmetike, napríklad listy sú výborné na nečistú pleť. Buď ich pridajte do naparovacieho kúpeľa, alebo ich aplikujte priamo na pleť. Tiež je dobré namočiť do horúceho odvaru z púpavových listov čistú tkaninu a priložiť ako obklad na tvár.

Veľmi jednoducho si sami dokážete vytvoriť aj tonikum na pleť. Dve hrste čerstvých kvetov lúhujte v pol litre vriacej vody. Po tridsiatich minútach sceďte a používajte ako bežné tonikum.

Jej účinky nie sú pre každého!

Listy ani korene púpavy by rozhodne nemali užívať ľudia, ktorých trápia žlčníkové kamene. Púpavu nesmú užívať ani ľudia s obštrukciou žlčovodov. Aj v prípade žalúdočných či dvanástnikových vredov sa musí konzumovať s opatrnosťou. Dokáže totiž zvýšiť produkciu žalúdočných štiav. Stonky a listy obsahujú mliečny latex, ktorý môže spôsobiť u niektorých ľudí alergickú vyrážku. Takisto by sa mali púpave vyhnúť ľudia s precitlivenosťou na inulín a tehotné ženy.


Na čo všetko využívate púpavu vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame