Správna starostlivosť o psie zuby sa vyplatí: Viete, ako by mala vyzerať?

Pes

thinkstockphotos.com

Hovorí sa, že pes má liečivé sliny, ale tie akoby nezaberali na jeho vlastnú ústnu dutinu. Jednoducho nestačia na to, aby ju udržali v zdravej kondícii. Na zápaly ďasien, ochorenia zubov a kameň sú náchylné najmä psy kŕmené granulami a malé plemená. Čistiť zuby však treba bez ohľadu na rasu, či spôsob stravovania.

Od povlaku až ku kameňu a zápalom

Na povrchu zubov sa u ľudí aj u psov vytvára povlak, takzvaný plak. Je výsledkom pôsobenia baktérií, ktoré sa prirodzene nachádzajú v ústnej dutine. Zabrániť sa mu nedá, ale je potrebné ho eliminovať. Neočistený zub sa stáva drsným a dochádza k usadzovaniu minerálnych substancií, čoho výsledkom je tvorba zubného kameňa. Ten sám o sebe nie je nebezpečný, no veľkým problémom je jeho narastanie, rozširovanie sa až pod ďasná a pórovitá štruktúra, ktorá je ideálnym prostredím pre domov baktérií spôsobujúcich zápalové procesy.

Na problém upozorní zápach z tlamy

Zápach je vždy zlým znamením a z úst vychádza už v prípade, že ďasná bývajú červené a zapálené. Vtedy je nutné kameň čistiť ultrazvukom a vyleštiť sklovinu. Pokiaľ ignorujete prvotné príznaky, problém sa nestratí, bude sa iba prehlbovať. Zápaly môžu prerásť do paradentózy, straty zubov, ich kývaniu, zápalom a baktérie sa krvou ľahko rozšíria do tela a spôsobia aj zápal chlopní na srdci a uhynutie psa.


Mohlo by vás zaujať: Choroba, ktorá môže ohroziť aj vášho psíka: Ako ho chrániť pred leptospirózou?


Pri očkovaní je potrebné sa pozrieť aj na zúbok

Znakom dobrého veterinára je minimálne raz za rok, ako aj u ľudí, skontrolovať stav chrupu štvornohému miláčikovi. Ak zúbky neprehliadne, radšej ho vymeňte. Pomôžete tým vlastnému psovi. V prípade potreby by mal navrhnúť aj odstránenie zubného kameňa. Či už klasickou cestou pomocou uspania zvieraťa, alebo ultrazvukom, ktorý sa vykonáva sa bez narkózy a je šetrný k zvieraťu. Dá sa však aplikovať len u pokojnejších druhov.

Domáca starostlivosť minimálne raz za týždeň

Nielen veterinárna starostlivosť je dôležitá. Ak nechcete, aby pes dostal paradentózu, prípadne trpel na zápaly ďasien a vačkov, je potrebná každodenná starostlivosť. Čistenie zubov u psov sa odporúča minimálne raz za týždeň, u malých plemien, ktoré sú náchylné na zubný kameň a kazenie zubov, je najlepšie aplikovať očistu každý deň, po poslednom kŕmení. Dôležité je čistiť zuby pravidelne, všetky a použiť zubnú kefku určenú pre zvieratá, nie pre ľudí. Tou by ste totiž psíkovi mohli poškodiť ďasná.


Mohlo by vás zaujať: Chcete svojho psíka udržať vo forme? Tieto dobroty mu radšej nedávajte


Nikdy nie pastou pre ľudí

Vyvarujte sa klasických zubných pást, ktoré máte v kúpeľni. Obsahujú chemikálie a zložky, ktoré psovi škodia, v horšom prípade môžu spôsobiť otravu. Na trhu je dostatok pást pre psov, na ktoré si zvyknú a dokonca sú obohatené o vitamínové zložky. Je dobré vyberať pasty, ktoré bojujú proti zubnému plaku.

Nešetrite na žuvacích dobrotách

Prevenciou ochorení chrupu sú rôzne žuvacie hračky a  dobroty, ktoré podnecujú vylučovanie slín, zároveň masírujú ďasná a obsahujú enzýmy na odstraňovanie plaku aj posilňovanie zubov. Zuby udržia v kondícii aj pochúťky, ktoré nepraskajú, ale konzistenciou sú lepkavejšie, napichnú sa na zub a opatrne ho drhnú. Sú spoľahlivým doplnkom k pravidelnému čisteniu.


Staráte sa svojmu psíkovi o zuby? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame