Máte pocit, že nie ste v živote šťastní? Dalajláma vám poradí, čo robiť inak

Muž

thinkstockphotos.com

Byť šťastný je umenie. Od koho sa ho máme naučiť, ak nie od ľudí, ktorí sú povestní svojim neochvejným úsmevom na tvári? Budhistickí mnísi vyzerajú oproti rozbúrenému svetu ako stojaté vody pokoja. Dalajláma, ako jeden z hlavných predstaviteľov tohto učenia, dlhodobo vedie ľudí k šťastiu. Najlepšie je, že nepotrebujete meniť miesto, vierovyznanie, ani sami seba. Vďaka jeho radám budete len jednoducho šťastnejší ako ste.

Po štyridsiatke pocit šťastia začína chýbať

Úrad pre národné štatistiky vo Veľkej Británii si zobral do hľadáčika pocit šťastia u ľudí. V rokoch 2012  – 2015  analyzovali na vzorke 300 000 Britov ich subjektívny pocit šťastia. Najžalostnejšie vychádzali ľudia vo veku 40 – 59 rokov. Malá spokojnosť so životom bola spôsobená viacerými faktormi. Človek by mal byť na vrchole pracovného rebríčka, no často ho vytláčajú mladí a draví konkurenti. Ak odkladal rodičovstvo, začína byť starosťami unavený, alebo deti už odchádzajú z domu a začína pociťovať prázdnotu. Na psychických problémoch sa podpisovala aj častá otázka splátok záveru hypotéky a téma ďalšieho životného smerovania. Z výskumu vyplýva, že ide o rizikový vek a je preto na čase, aby sme sa o svoje šťastie začali viac starať.


Mohlo by vás zaujať: Tipy pre šťastnejší a plnohodnotnejší život: Vyskúšajte ich ešte dnes!


Každý môže byť šťastný

Bez ohľadu na vek, pracovné zaradenie, alebo dokonca výšku majetku, môže byť podľa Dalajlámu šťastný každý. Svoj život zasvätil duchovným hodnotám a pomáha ľuďom, aby prežívali život s väčším úsmevom. Jeho pravidlá prekračujú kontinenty aj doby. Stačí ich len aplikovať do života a hneď to bude vyzerať lepšie.

  • Nesnažte sa meniť situácie, ale reakcie

Zlým správam a obdobiam sa jednoducho nedá v živote vyhnúť. Dalajláma však hovorí, že to nie sú okolnosti, ale reakcie na ne, ktoré ovplyvňujú náš pocit šťastia. Skúste si miesto nadávania v dopravnej špičke pustiť prijemné hudbu a chvíľu relaxovať pri posúvaní sa centimeter po centimetri. Kolóna nepôjde skôr, ak vám potečú nervy. Vyskúšajte si urobiť pohodu a do práce prídete s príjemným úsmevom.

  • Identifikujte nepriateľa

Môžete tak urobiť v meditácii, alebo len v úprimnom odpovedaní si na otázky, čo vám bráni dosiahnuť pocit šťastia. Často je to podľa Dalajlámu zmätok v mysli a nejasne určené priority. Nájdite, čo vášmu životu dáva zmysel. Nebude to zrejme ani nové auto, ani viac peňazí na účte. Ide o medziľudské vzťahy a pocit, že čo robíte je pozitívne. Vyskúšajte túto radu budhistického mnícha.


Mohlo by vás zaujať: Šťastný život po rozvode


  • Buďte k ľuďom pozitívne naladení

Bez ohľadu na to, čo vidíte v televízii a v novinách. Vytváranie si bariér a nepriateľské postoje k iným nám samým ubližujú. Sociálny filozof a psychoanalytik Erich Fromm tvrdil, že najväčší strach ľudstva je z osamelosti. Dalajláma to iba preniesol do reality a hovorí, že opustený človek nemôže nájsť šťastie, ktoré sa rodí z priateľstva.

  • Buďte súcitní

Súcit s inými je pre Dalajlámu kľúčovým na dosiahnutie pocitu, že svet je pekné miesto. Skúste si vyskúšať súcit s partnerom, kolegom, s rodinou, potom časom aj neznámym človekom, ktorý vás poprosí o pomoc. Služba vykonaná v mene súcitu prináša ovlažujúce pocity pre nás samých.

  • Vzdelávajte sa

Nerezignujete na štúdium, na osobnostný rozvoj, na neustále poznávanie. Samých seba aj sveta okolo nás. Ľudia, ktorí študujú, cestujú a snažia sa vidieť veci hlbšie ako len povrchne, majú vyšší pocit spokojnosti so životom ako konzumenti televízie, ktorí nevychádzajú z domu ani počas víkendu a jediným duševným pokrmom sa pre nich stal bulvár. V škole znamenalo učiť sa utrpenie, v reálnom živote prináša potešenie.


Cítite sa v živote šťastní? Napíšte ostatným čitateľom váš recept na šťastný život v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame