Upokojí vás aj zbaví potu: Vyskúšajte účinky šalviového čaju

Šalviový čaj

thinkstockphotos.com

Potenie nás síce sprevádza celoročne, no nevyhneme sa mu predovšetkým v letnom období. Preto siahame po rôznych deodorantoch či kúrach, ktoré by mali vylučovanie potu zredukovať. Nemusíte sa však vždy spoliehať len na produkty plné chemikálií, niekedy stačí použiť to, čo máme v záhrade. Jedným z najúčinnejších prírodných bojovníkov proti poteniu je šalvia lekárska, ktorá pomôže aj pri iných problémoch.

Názov šalvia pochádza z latinského salvere, čo znamená chrániť a liečiť. A práve to táto rastlinka pochádzajúca zo severného Stredomoria robí. Jej účinky sú známe už celé roky a úspešne pomáha pri zápaloch sliznice v ústach, nose i krku, pôsobí ako prevencia pred infekciou a využíva sa aj pri poruchách trávenia. Svoju silu však dokazuje aj v boji proti nadmernému poteniu.

Šalvia pôsobí na celé telo

Zatiaľ čo klasické deodoranty pôsobia len v mieste aplikácie a na problém celkového potenia sú neúčinné, šalvia sa prejaví na celom tele. Keďže pôsobí celkovo, vie vyriešiť či zmierniť aj potenie nervového pôvodu, ktoré sa dotýka najmä náročných stresových situácií. Pravidelné pitie čaju zo šalvie totiž pomáha upokojiť organizmus pri pracovnej preťaženosti a nervozite a aj týmto spôsobom obmedzuje potenie na nervovom náklade. Jeho účinky sú uvoľňujúce a antistresové. Čaj zo šalvie pomáha rekukovať nočné potenie, ktoré je neraz spôsobené nočnými morami. V ľudovom liečiteľstve sa využíva pri ťažkostiach v klimaktériu (potenie, návaly horúčav, migréna), pri silnej menštruácii na podporenie pružnosti maternice.


Mohlo by vás zaujať: Návaly tepla či závrate: Ako zatočiť s nepríjemnými príznakmi prechodu?


Chutí aj studený

Čaj pripravený zo šalvie lekárskej pôsobí v studenom stave osviežujúco a jeho pravidelné užívanie pôsobí upokojujúco na jednej strane a účinne v znižovaní potenia na strane druhej. Za významný nástroj sa pri nadmernom potení považuje čajová zmes zložená z vresu, šalvie, žihľavy, zlatobyle a prasličky poľnej. Dve lyžičky čaju zalejte pol litrom vriacej vody. Čaj preceďte po 10-15 minútach lúhovania a pite počas dňa aj studený.

Keď máte mokré dlane…

Stretávate sa často s tým, že sa vám potia ruky či dlane? Naozaj účinne pôsobí šalviový kúpeľ rúk. Ten sa odporúča predovšetkým pri nadmernom potení sa dlaní. Pozostáva zo šalviového odvaru (cca 3 lyžice šalvie na liter vody) a niekoľkých kvapiek octu. Ruky si doňho na päť minút namočte. Po vybratí ich dôkladne osušte a nezabudnite aj ošetriť hydratačným krémom.


Mohlo by vás zaujať: Keď zuby bolia, svet je čierny: Vyskúšajte babské rady, možno sa uľaví aj vám


Využite ju aj v kuchyni

Vďaka jej ostrej, korenistej až štipľavej vôni i chuti má šalvia využitie aj v kuchyni, kde používame hlavne mladé koncové výhonky rastliny. Čerstvé aj sušené lístky slúžia na okorenenie jahňaciny, baraniny, teľaciny, hydiny aj rýb. Môžete ňou dochutiť aj maslo, syr, nátierky, dusené paradajky, cibuľovú polievku, pečienku či pečené zemiaky. V spojení s rozmarínom dodáva mäkkým syrom a maslu naozaj zaujímavú chuť. V kuchyniach južnej Európy patrí šalvia k najpoužívanejším koreninám a je súčasťou väčšiny koreninových zmesí. Šalvia však nie je bylina s jemnou chuťou, preto ju treba používať skutočne s mierou.

Aké ďalšie účinky má šalvia?

  • pomáha ničiť baktérie
  • silica šalvie má dezinfekčné a utišujúce účinky
  • uplatňuje sa pri zápale ďasien a paradentóze
  • pridáva sa do zubných pást a ústnych vôd, eliminuje zlý pach z úst
  • pravidelné potieranie zubov jej listami by malo zuby sčasti vybieliť
  • používa sa aj pri prechladnutiach či angíne
  • v ľudovom liečiteľstve sa využíva pri problémoch v klimaktériu a pri silnej menštruácii
  • pri odstavovaní dieťaťa – pomáha obmedzovať tvorbu mlieka

Ktoré pohybové aktivity uprednosťnujete vy a prečo? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame