Cítite sa akýsi nafúknutí? Zbavte sa prebytočnej vody a schudnite!

Voda

thinkstockphotos.com

Zvýšená hmotnosť nemusí byť vždy len výsledkom prejedania sa či zanedbávania fyzickej aktivity. Rovnako za tým môže byť zadržiavanie vody v tele, ktoré má, okrem iného, na svedomí aj opuchnuté končatiny.

Zadržiavanie vody v tele je síce veľmi bežným, no dosť nepríjemným javom. Najviditeľnejší býva najmä v ranných hodinách a môže sa prejaviť aj opuchnutými viečkami i prstami. Je to stav, ktorý spôsobuje opuchy organizmu, predovšetkým na chodidlách, nohách, rukách a ramenách. Tento jav nastáva vtedy, keď lymfatický systém nie je schopný vylúčiť nadbytočné tekutiny. Rozšírenie tkaniva, ktoré sa naplní vodou, znamená opticky aj falošné priberanie na váhe. Preto môžete aj zo dňa na deň získať kilo navyše.  Príčinou môžu byť okrem iného aj hormonálne zmeny, ktoré súvisia s klimaktériom alebo hormonálnou liečbou, či nevhodné zloženie stravy. Čo teda robiť, aby ste zadržiavaniu vody účinne zabránili?

Obmedzte soľ!

Jednou z hlavných príčin zadržiavania vody v organizme je nadmerný príjem soli. Za normálnych okolností telo udržiava jej hladinu v rovnováhe. Obličky zabezpečia, aby sa nadbytok vylúčil z tela močom. Organizmus však nie vždy má možnosť odstrániť všetky prebytočné soli, čo má za výsledok zadržiavanie vody. Vyskúšajte sa jej vyhnúť na 2-3 dni a prebytočnej vody by ste sa mali rýchlo zbaviť.


Mohlo by vás zaujať: Zavodnený organizmus vám pridáva na váhe: Ako si s ním poradiť?


Jedzte jogurty

K dôvodom, prečo náš organizmus zadržiava vodu, je nedostatok proteínu. Práve jogurty majú vysoké hladiny draslíka a bielkovín, preto je vynikajúcim liekom na tento problém.  Tiež je známy ako probiotikum, ktoré pomáha odstrániť nezdravé baktérie z tráviaceho traktu. Tie sa v črevách hromadia pri nadmernej konzumácii sladkostí, čo často vedie k zadržiavaniu vody, k nadúvaniu a plynatosti. Pri kúpe stavte na kvalitu, alebo si doma vyrobte svoj vlastný. Ak sa snažíte schudnúť, mali by ste ostať pri klasickom bielom bez sldených ovocných prídavkov.

Uvarte si púpavový, zázvorový či petržlenový čaj

Púpavový čaj lieči pečeň, obličky, pálenie záhy aj zažívacie problémy. Patrí medzi prírodné diuretiká, takže pomáha obličkám vyplavovať toxíny, nadbytok soli i tekutín z organizmu. Navyše púpava obsahuje aj draslík, vápnik, horčík, železo i mangán. Podobný efekt má aj koreň zázvoru, ktorý má prirodzený diuretický účinok. Zmierniť zadržiavanie tekutín v tele a zároveň pridať chuť do jedla dokáže voňavý petržlen. Do jednej šálky stačia dve čajové lyžičky sušenej petržlenovej vňate a zalejte vodou. Takýto čaj môžete piť, kedykoľvek budete chcieť.


Mohlo by vás zaujať: Športujete, jete zdravo, no stále nechudnete? Tu je 7 možných príčin!


Nezabudnite na dostatočný príjem vody

Príjem ďalšej vody sa pri jej nadmernom zadržiavaní v organizme môže zdať ako nezmysel, no nie je to tak. Čistá pitná voda pomáha preplachovať toxíny v tele a spolu s nimi aj nadbytok sodíka. Pitie dostatočného množstva vody stimuluje obličky, aby vylučovali viac moču, tak sa zabráni tekutine, aby sa ukladala do tkanív. Vypite 6 až 8 pohárov čistej vody denne (nie nárazovo, ale postupne) a vášmu telu pomôžete zbaviť sa nepotrebnej soli ako aj zadržiavanej tekutiny.

Jedzte potraviny bohaté na draslík

Draslík pomáha regulovať tekutiny v tele a udržiava vyváženú hladinu elektrolytov, ktoré sú kľúčové pri prevencii zadržiavania vody. Zabezpečujú totiž tú správnu hladinu vody rovnomerne medzi všetkými tkanivami. Draslík tiež stimuluje obličky pri vylučovaní toxínov z tela a jeho nedostatok môže viesť aj k vysokému krvnému tlaku, pocitu stresu, únavy a podráždenosti. Snažte sa teda tento minerál zaradiť do vášho jedálnička. Nájdete ho predovšetkým v ovocí a zelenine, napríklad v špenáte, brokolici, slivkách banánoch, avokáde, sladkých zemiakoch či cvikle (ešte viac v jej vňati). 


Aké skúsenosti s opuchmi končatín máte vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame