Ubytovanie, strava aj nákupy: Ako ušetriť na dovolenke?

Turistka

thinkstockphotos.com

Chuť cestovať sa s príchodom letných mesiacov rapídne zvyšuje. Možno už aj vy plánujete cestu a rozmýšľate aj nad rozpočtom. Máme pre vás niekoľko tipov, ako ušetriť – či už pri objednávaní ubytovania alebo zahraničných nákupoch.

Skúste to sami

Hovoríme o rezervácii letenky a hotela. Veľa súčasných cestovných agentúr rezervuje letenky a hotel zvlášť cez rôzne stránky. Cenu vybraného hotela vždy porovnajte aj na stránkach ako Agoda či Booking – hoci to pre niekoho nemusí mať logiku, no neraz izbu dostanete výhodnejšie. To zvládnete s trochou šikovnosti a kreditnou alebo debetnou kartou aj sami. Letenky je neraz výhodnejšie kupovať priamo u leteckých spoločností,  ako u rlznych sprostredkovateľov.

Bývajte po vlastnej osi

Na internete je extrémne množstvo možností, ako si prenajať bývanie na súkromí. Nehovoríme len o chorvátskom ubytovaní v malých penziónoch, ale napríklad aj o službe VRBO, AIRBNB, HomeAway, CouchSurfing a mnohých iných platformách, kde si prenajmete izbu, alebo celý dom priamo od domácich. Úspora nákladov oproti hotelom je extrémna. Okrem finančného profitu získate kontakt s domácimi, ochutnáte krajinu skutočne inak ako s cestovkou, dobre sa zabavíte prežijete skvelé dobrodružstvo. Najzaujímavejšie je, že takéto bývanie nie je obmedzené na rušné mestské metropoly, ale svoj stan nájdete aj v Egypte, na Maledivoch, v Južnej Amerike, skrátka aj práve tam, kde túžite cestovať.

Roaming inak

Preč sú časy, keď po návrate z dovolenky prichádzali ako nepríjemné spomienky obrovské faktúry za telefón. V rámci Európy zákonná regulácia už ceny za služby takmer zjednotila a aj mimo európskych krajín je operátor povinný poslať vám textovú správu s oznámením o cenách za uskutočňovanie a prijímanie hovorov, odosielanie a prijímanie SMS správ a pripájanie na internet. Vždy si ju dobre pozrite. Dáta sú však stále trochu čiernou ovcou komunikácie a preto je vhodné nastaviť si pred odchodom u operátora hranicu predplatených dát ktorú použijete v roamingu. Takto môžete významne ušetriť. Ak máte v hoteli wi-fi a vlastníte počítač či múdry telefón, môžete volať či posielať sms prostredníctvom viacerých aplikácií aj zadarmo – Face Time, What´s up, Viber, Skype a podobne. Ak si sami netrúfate, poproste o pomoc mladšiu generáciu. Naozaj nejde o nič zložité.


Mohlo by vás zaujať: Chcete ušetriť na dovolenke, večeri či kozmetike? Skúste zľavové portály


Platba je bez poplatku

Ak to je len trochu možné, plaťte v zahraničí kartou. Dôvod? Na rozdiel od výberu hotovosti je platba kartou u väčšiny bánk úplne bez poplatku, prípadne len s minimálnym. Nepotrebujete teda meniť vysoké čiastky peňazí. Najmä ak ste v krajinách, kde sa neplatí eurom. Ešte väčšou výhodou je, že sa nedostanete do stavu menového prebytku. Teda, že vám ostane dosť peňazí cudzej meny pred odchodom a vy čiastku budete chcieť za každú cenu minúť alebo ju musieť opäť s určitou stratou meniť na eurá. Zbytočné plytvanie. Vo všeobecnosti sa viac oplatí vyberať hotovosť pomocou debetnej ako kreditnej karty, tiež je lepšie vyberať nárazovo, ako často po malých sumách. Okrem toho niektoré platobné karty ponúkajú rôzne bonusy ako napríklad zľavu pri platení v chorvátkych supermarketoch či športových obchodoch. Informujte sa vo svojej banke alebo na jej infolinke.

Meňte v bankách či zmenárňach

Ak už potrebujete platiť hotovosťou, je vhodnejšie meniť ju v banke či zmenárni, ako na recepcii hotela, obvykle mávajú lepší kurz. Niekedy sa však dá platiť eurom aj v krajinách, kde nie je oficiálnou menou ako napríklad v Egypte a Turecku. Obchodníci vám síce dajú menej výhodný kurz, na druhej strane sa vyhnete meneniu väčšej časti peňazí. Či vám opatí zmeniť hotovosť, zaplatiť kartou alebo eurami posúďte podľa konkrétnej situácie a najmä pri väčších položkách. Pri kúpe suvenírov je často výhodnejšie platiť eurom, nakoľko vám nezostane domáca mena. Jej ostatok by aj výhodu lepšieho kurzu eliminoval.


Mohlo by vás zaujať: Potrebujete si vytvoriť finančnú rezervu? S týmto šetriacim plánom sa vám to podarí


Využívajte happy hour

Reštaurácie po celom svete majú doobeda, alebo skoro popoludní šťastné hodinky, kedy máte možnosť vychutnať si jedlá či nápoje za výhodné ceny. Ak si chcete užiť dobré jedlo a za prijateľné sumy, nie je dôležité, koľko je hodín. Šťastné hodinky slúžia na vyťaženie reštaurácie v čase prirodzeného útlmu, takže okrem finančnej výhodnosti máte bonus pokojnejšieho stolovania grátis.

Odbočte z centra

Nákup suvenírov priamo v obchodíku pri veľkej atrakcii nemusí byť práve najvýhodnejší, naopak. Šetrnejšie je nepodľahnúť davovej psychóze a v pokoji si premyslieť, čo by ste chceli, ako aj sa potúlať po menej frekventovaných miestach. Naozaj zaujímavé veci zväčša nájdete o pár uličiek ďalej ako je hlavná turistická promenáda. Platí to pri šperkoch, textile, suveníroch. Okrem toho sa nebojte trochu zjednávať – najmä ak kupujete viac vecí. Dá sa to aj v európskych krajinách. 


Ktoré ďalšie šetriace tipy počas dovolenky by ste odporučili vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame