Zvládnite slnko a teplo v pohode: Stačí dodržať pár zásad a úpal sa vám vyhne

Slnko

thinkstockphotos.com

Nástrahy tropických letných dní nie sú skryté len na kúpaliskách, či v podobe precenenia svojich schopností pri tradičných letných aktivitách. Už prvé horúce dni tohto leta dali niektorým z nás skutočne zabrať. Preto je lepšie pripomenúť si, ako sa na tie nasledujúce pripraviť tak, aby sme sa vyhli kolapsu.

Najväčším nebezpečím, ktoré nás v lete ohrozuje, je úpal. Rozlišujeme však tepelný a slnečný úpal. Prvý vzniká tak, že dôjde k celkovému prehriatiu organizmu v dôsledku vysokej teploty a nízkej vlhkosti vzduchu. Nemusíme byť pri ňom ani na priamom slnku. Dlhšie priame žiarenie slnečných lúčov na oblasť hlavy a zátylku sú však príčinou tzv. slnečného úpalu.  Pri oboch sú príznaky podobné:

  • bolesti hlavy
  • nevoľnosť
  • pociť príliš veľkého tepla
  • smäd
  • ospalosť
  • únava
  • niekedy aj i zvýšená teplotá

Pri slnečnom úpale sa pridáva aj stuhnutie šije a tiež príznaky podobné ako pri zápale mozgových blán (bolesti kĺbov, svalov, horúčka, či vznik červených škvŕn na pokožke).

Platí, že prevencia je vždy jednoduchšia a menej bolestivá, a tak aj v tomto prípade je nutné počas horúcich dní dodržiavať niekoľko rád. Vďaka nim si leto a dovolenku užijete presne tak, ako ste si ich naplánovali.


Mohlo by vás zaujať: Všetko o úpale: Prečo vzniká, aké má príznaky, aj ako ho liečiť


Obmedzte pobyt na slnku

Pravidelne sledujte predpoveď počasia a pokiaľ je to možné, prispôsobte aktuálnym predpovediam aj svoje aktivity. Počas obedných hodín sa snažte vyhnúť priamym slnečným lúčom. V čase najväčšej vlny horúčav sa najlepšie ochránite tak, že zostanete v budovách, prípadne vyhľadajte tienisté parky a podobne. Najideálnejším „prirodzene klimatizovaným“ miestom na schladenie je les, pretože stromy udržiavajú stálu teplotu a vytvárajú príjemný svieži vánok.   

Pite veľa tekutín

O dodržiavaní pitného režimu sa veľa hovorí prakticky počas každého leta. A nie je to náhoda. Pravidelný príjem tekutín (ideálne nesladenej vody) je dôležitý z viacerých dôvodov. Voda je totiž nesmierne dôležitá pri všetkých chemických reakciách v organizme, napomáha pri transporte živín k jednotlivým orgánom a tiež vyplavovaniu škodlivých látok z tela. Pokiaľ ide o letné dni, kedy sa človek obvykle potí najviac, aj tu voda zohráva svoju úlohu. Organizmus je totiž schopný vylúčiť denne 0,5-5 litrov potu denne. Túto stratu však treba doplniť, aby nedošlo k dehydratácii organizmu a jeho následnému kolapsu. Ideálne denné množstvo tekutín u dospelých žien sú 2 litre, u dospelých mužov je to 2,5 litra. Deti by v závislosti od veku mali vypiť 1,3 (trojročné deti) až 2,1 litra (13 ročné deti) tekutín denne. Keď je vonku horúco a potíte sa, mali by ste prijať tekutín ešte viac.


Mohlo by vás zaujať: Aby dovolenka dopadla na jednotku: Na tieto choroby sa vopred pripravte


Vhodne sa obliekajte

Pri voľbe oblečenia vám celkom postačí zdravý úsudok a subjektívny pocit. Platí, že tmavé farby slnko priťahujú, a tak radšej voľte svetlejšie oblečenie voľnejšieho strihu a najmä prírodné materiály. Ideálna je bavlna či ľan. Tie totiž umožňujú vzduchu cirkulovať okolo vášho tela, čo pôsobí ochladzujúco. Nezabúdajte ani na pokrývku hlavy – postačia vzdušné klobúky či šiltovky.

Nepreceňujte sa

Letné obdobie je mimoriadnou záťažou najmä pre starších ľudí, chorých, deti a ťažko fyzicky pracujúcich. Tropické teploty dajú zabrať i zdravému dospelému jedincovi, no pokiaľ patríte k ohrozeným skupinám, mali by ste sa mať na pozore. Neodporúčajú sa žiadne mimoriadne fyzicky náročné aktivity, športovanie v najvyšších teplotách a hoci sa to nezdá, istým rizikom môže byť aj oddych na kúpaliskách, či jazerách. Človek sa totiž v takom prípade spolieha na osvieženie vo vode, no pre rozhorúčené telo predstavuje aj o pár stupňov chladnejšia voda veľké riziko.


Mohlo by vás zaujať: Pozor na nástrahy horúčav: Úpal a prehriatie tela môžu ohroziť váš život!


Pozor na lieky

Ak dlhodobo užívate lieky, mali by ste sa poradiť s lekárom, či pre vás nepredstavujú vyššie letné teploty riziko. Niektoré lieky totiž môžu obmedzovať proces potenia, čím narúčajú schopnosť organizmu regulovať teplotu tela.

Prehnali ste to so slnkom?

Ak máte podozrenie, že ste to s pobytom na slnku predsa len prehnali a objavujú sa u vás príznaku úpalu, je nutné začať s postupným ochladzovaním organizmu. Môžete vyskúšať vlažnú sprchu, pričom postupne púšťajte stále chladnejšiu vodu. Teplota tela by nemala klesať prudko a nemala by byť nižšia ako 38°C. Neužívajte však žiadne lieky, radšej studené obklady. Postupne začnite dopĺňať aj tekutiny s minerálmi. Vhodné sú najmä minerálky, iónové nápoje, či studené čaje. Ak postihnutý upadá do bezvedomia, uložte ho do stabilizovanej polohy a vyhľadajte lekársku pomoc.


Aké máte skúsenosti s úpalom? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame