Chúlostivý letný problém: Obmedzte potenie a zbavte sa mokrých máp na oblečení

Potenie

thinkstockphotos.com

Potenie je úplne prirodzené a zdravé. Organizmus ním reguluje telesnú teplotu a zároveň sa zbavuje škodlivých látok. Napriek tomu však existuje miera potenia, ktorej prekročenie už nie je úplne v poriadku. Hovoríme o hyperhidróze, teda extrémne zvýšenej činnosti potných žliaz.

Väčšinu ľudí však na samotnom potení trápi práve to, že ho je vidieť a cítiť. Pravdou je, že „zdravý pot“ by zapáchať nemal vôbec, alebo len veľmi málo, pretože je až z 99% tvorený vodou. Jeho intenzívnejšia aróma závisí od mikroorganizmov, ktoré sa nachádzajú v miestach aktívnych potných žliaz, teda napríklad v podpazuší. Tento problém sa teda dá vyriešiť pravidelnou hygienou kombinovanou s používaním dezodorantov. Ich úlohou je zmierniť nepríjemný zápach. Pokiaľ ide o mokré mapy, ktoré sú viditeľné na oblečení, môžete vyskúšať niekoľko rád, vďaka ktorým sa budete potiť menej.

Pravidelná hygiena

Rýchlu sprchu si doprajte aj dvakrát denne. Umývajte sa však vlažnou vodou. Príliš horúca voda pokožku vysušuje a studená zasa môže spôsobiť telu teplotný šok, ktorému sa bráni ešte väčším potením. Pri umývaní používajte len mydlá s neutrálnym pH a pokožku nikdy nedrhnite, pretože tým potné žľazy dráždite. Po umytí pokožku osušte a použite deodorant, ktorý pachy prekrýva, alebo antiperspirant, ktorý pomáha potenie zmierniť.

Upravte pitný režim

Pokiaľ ide o množstvo a frekvenciu, stále platí, že treba piť veľa a často, nie len vtedy, keď cítite smäd. Najmä počas horúcich letných dní je nutné telu pravidelne dodávať tekutiny, aby nedošlo ku kolapsu. Snažte sa vyhnúť príliš horúcim nápojom a látkam, ktoré spôsobujú nadmerné potenie. Sú to napríklad kofeín či kapsaicín (nachádza sa v čili papričkách). Ideálne nie sú ani studené či ľadové nápoje. Tie, naopak spôsobujú ešte väčšie potenie. Naše bunky totiž nie sú schopné vstrebať ich, a tak ich musí organizmus najskôr ohriať na prijateľnú teplotu a to si vyžaduje nejakú energie.


Mohlo by vás zaujať: Zvládnite horúce dni v pohode: Dodajte telu dostatok tekutín


Nechajte pokožku dýchať

Noste výhradne oblečenie z prírodných materiálov, ktoré dovolia pokožke dýchať. Také sú napríklad bavlna, vlna, hodváb alebo ľan. Pravidelne sledujte predpoveď počasia a prispôsobujte tomu aj voľbu oblečenia. Organizmus zbytočne neprehrievajte tričkami s dlhými rukávmi a umelými materiálmi. Pri športovaní voľte oblečenie špeciálne vyrobené na nosenie pri náročnejších fyzických aktivitách, ktoré pot doslova saje.

Kúpeľ zo zeleného čaju

Ideálny pri potení je najmä zelený čaj, ktorý si môžete dopriať nielen vo vychladnutej podobe ako nápoj, ale aj do kúpeľa. Obsahuje totiž látku zvanú tianín, ktorý má sťahujúci účinok na potné žľazy a navyše antiperspiračné vlastnosti. Pokiaľ dochádza k extrémnemu poteniu, môžete pridať liter zeleného čaju do vane s vodou, prípadne ho aplikujte priamo na podpazušie pomocou vatového tampóna.

Používajte bylinky

Ako prírodné antiperspiranty môžu pôsobiť napríklad šalvia či hamamel. Ten navyše zabraňuje vysušovaniu pokožky, tvorbe baktérií na jej povrchu, aj vzniku prípadných infekcií. Vychladnutý čaj zo šalvie alebo hamamelu pite namiesto kávy, prípadne ich aplikujte priamo na miesta, kde sa najviac potíte.


Mohlo by vás zaujať: Antiperspiranty a deodoranty používame každý deň: Ktorým ich zložkám sa radšej vyhnúť?


Keď nepomáha príroda

Tak musia zasiahnuť silnejšie látky, či dokonca elektroliečba. V prípade diagnostikovanej hyperhidrózy vám môže lekár predpísať tzv. anticholinergiká. Ich užívanie však môže byť spojené s vedľajšími účinkami ako je sucho v ústach či závraty. Ak nezaberú lieky, možno zaberie vpichovanie botulotoxínu, ktorý zastavuje vylučovanie potu, ale iba dočasne a rovnako je táto metóda spojená s nežiaducimi účinkami ako napríklad bolesti či chrípkové príznaky. K najúčinnejším metódam boja proti nadmernému poteniu patrí tzv. elektroterapia. Jej cieľom je akoby dočasná deaktivácia potných žliaz, no tá je zas spojená s prípadným povrchovým poškodením pokožky.

Ako na žlté škvrny na oblečení?

V prvom rade sa ich snažte odstrániť hneď, ako si tričko vyzlečiete, teda kým ešte škvrny nezaschnú a nezažerú sa do látky. Oblečenie jednoducho namočte na chvíľu do studenej vody s obyčajným žlčovým mydlom. Ak sa vám nepodarí fľaky odstrániť takto, výborne účinkuje aj klasická kuchynská soľ (ale len na biele oblečenie), citrónová šťava, ocot, prípadne sóda bikarbóna. Do vody nasypte či nakvapkajte niektorú z týchto prísad a nechajte rozpustiť. Látku v nej na chvíľu nechajte odstáť, potom v rukách preperte a následne môžete ešte oprať v práčke pri vhodnej teplote.


Ako sa s nadmerným potením počas leta darí bojovať vám? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame