Máte doma orchideu? Starajte sa o ňu správne a bude prekvitať

Orchidea

thinkstockphotos.com

Orchidea je mimoriadne obľúbená a nádherná kvetina, ktorá má svoje miesto takmer v každej domácnosti. Starostlivosť nie je náročná, ale sú pravidlá, ktoré treba pri pestovaní dodržiavať. Ako si vybrať vhodný druh a ako sa o orchideu starať, aby kvitla a robila vám radosť?

Druhy orchideí

Asi najznámejšou orchideou je Phalaenopsis teda lišajovec. Práve tento druh je vhodný pre začiatočníkov, pretože starostlivosť o ňu nie je zložitá. Okrem toho má obrovskú škálu farieb z ktorých môžete vyberať od bielej až po tmavú, takmer čiernu. Pestovať by ste ju mali iba v interiéri, nie je vhodné dávať ju von ani v lete.

Z ďalších druhov treba určite spomenúť Habenaru, ktorú môžete pestovať aj vonku v črepníku. Zimu prečká táto prekrásna rastlina na okne pri izbovej teplote. Obľubuje polotieň a miesta bez priameho slnečného žiarenia, takže treba starostlivo zvoliť miesto, kde bude umiestená. 

K náročnejším druhom patrí Brassavola, ktorá potrebuje teplo a vlhkosť. Teploty počas letného obdobia by mali byť 17-29°C, v zime 12-21°C a vlhkosť vzduchu by mala byť 50-70%. Je teda trošku náročnejšia pokiaľ ide o podmienky, v ktorých by sa mala pestovať.

Každý druh potrebuje inú starostlivosť a iné podmienky. Keďže najobľúbenejšia a najčastejšie pestovaná je orchidea Phalaenopsis, zameriame na starostlivosť práve o tento druh.


Mohlo by vás zaujať: Nenáročná kráska orchidea: Ten pravý kvet do vášho príbytku


Svetlo áno, priame slnko nie

Orchidea Phalaenopsis miluje svetlo a ak chcete aby vám kvitla čo najdlhšie, mali by ste jej ho dopriať. Vyhýbajte sa ale priamemu slnečnému žiareniu, poobede je hodné okno zatieniť. Ak objavíte svetlo zelené alebo žlté listy je to signál, že má priveľa svetla. Ďalším štádiom sú hnedé škvrny na listoch, ktoré sú vlastne spáleniny. V takomto prípade je vhodné rastlinku premiestniť na menej slnečné miesto.

Zalievajte s mierou

Ak vám orchidea uhynie, s najväčšou pravdepodobnosťou za to môže príliš veľa vody. Orchidea sa nesmie prelievať a platí to hlavne v zime. V zimnom období stačí, ak orchideu zalejete cca raz za dve týždne a substrát nesmie byť premokrený. Inak frekvencia zalievania závisí hlavne od teplotných podmienok v ktorých orchideu pestujete, preto ju prispôsobte konkrétnej rastline. Pri teplote 19-24°C stačí zalievať raz týždenne, ale nadbytočná voda nesmie zostávať v miske pod kvetináčom. Vždy myslite na to, že orchidea má rada skôr suchú ako mokrú pôdu.

Orchideu zalievajte ideálne mäkkou vodou, prevarenou. Vhodná je aj dažďová voda. Vysoký obsah soli vo vode je pre rastliny škodlivý a odhalíte ho vďaka bielemu povrchu substrátu. V takomto prípade je vhodné vymeniť zeminu, prípadne kvetinu presadiť do väčšieho črepníka. Či už budete orchideu zalievať klasicky zvrchu alebo ju ponárať, aby si sama nabrala vlahu, je viac menej na vás. Určite ale nelejte vodu do stredu listov. Voda sa tam drží a nové lístky môžu začať hniť.

Pri nesprávnom zalievaní môže prísť aj k spáleniu listov. Pokiaľ sú na listoch kvapky vody a orchidea je na svetlom mieste vystavenom slnečným lúčom, listy sa jednoducho spália, pretože kvapky vody fungujú rovnako ako lupa. To isté platí aj pri orosovaní listov. Rastlinu nechajte na tmavšom, tienistom mieste kým neuschne a až potom ju preložte na pôvodné miesto.


Mohlo by vás zaujať: Hyacinty sú hitom tohtoročnej jari: Zistite, ako sa o ne správne postarať


Hnojenie a výživa

Rastliny treba hnojiť najmä na jeseň a v zime. V lete orchidea oddychuje a naberá sily na kvitnutie v zimnom období.  Preto je vhodné začať pred kvitnutím, asi od jesene, až kým nezačne orchidea kvitnúť. Zakúpiť sa dajú špeciálne hnojivá, ktoré majú rôzne dávkovanie. Treba sa ale držať pravidla, že je lepšia menšia koncentrácia asi raz mesačne vo fáze rastu, ako zbytočne vysoké koncentrácie menej často.

Presádzanie

Orchidea kvitne od jesene do jari a presádzať ju môžete až po skončení kvitnutia. Najlepším obdobím je jar. Určite rastlinu nepresádzajte, keď začína kvitnúť, pretože by sa tvorba nových lístkov mohla zastaviť. 


Pestujete doma orchideu? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame