Zlatobyľ má zlatú nielen farbu, ale aj účinky: Pomôže pri hemoroidoch aj depresii

Solidago virgaurea

wikimedia.org/Kurt Stüber

Pre túto liečivú rastlinku sú charakteristické zlatožlté kvietky, preto sa jej často hovorí zlatá byľ, zlatá metla alebo žlté králiky.

Kde ju nájdeme?

Zlatobyľ obyčajná dorastá do výšky až 80 cm. Spoznáme ju podľa zlatožltých kvetov, ale treba si dávať pozor, aby sme ju nezamenili napríklad s jedovatými druhmi starčekov. Rastie na okrajoch lesov, na lúkach, pasienkoch a rúbaniskách. Vyhovujú jej svetlé a slnečné miesta.

Tipy na zber a sušenie

Najčastejšie sa zbiera vňať zlatobyle alebo iba samotný kvet, a to od júla do októbra v čase tesne pred kvitnutím. Najjednoduchšie je odstrihnúť vrchných 30 cm vňate, ideálne v popoludňajších hodinách (medzi štrnástou a šestnástou hodinou). Zväzky spolu priviažeme a sušíme otočené naopak (stokami nahor), zavesené v tieni na dobre vetranom mieste. V prípade sušenia v sušičke nesmie teplota prekročiť 40 stupňov Celzia.

Zlatobyľ v záhradke

Zlatobyľ sa dá bez problémov pestovať aj v záhrade, pričom môžeme zasadiť rastlinu z prírody alebo sadeničky zohnať na špecializovaných farmách. Vyhovuje jej neutrálna pôda, polotieň, poprípade slnečné miesto s dostatočnou, ale nie prehnanou zálievkou. Stačí jej totiž menej vlahy. Ak vňať nezbierame na sušenie, je dobré ju po odkvitnutí zrezať, čím sa podporí ďalšie kvitnutie. Zimné obdobie zvládne zväčša bez problémov. 


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás problémy s močovými cestami? Čaj zo zlatobyľu pomôže – a zadarmo


Čo všetko sa v nej skrýva?

Za blahodarne účinky zlatobyle sú zodpovedné látky, ktoré obsahuje, ako napríklad prospešné flavonoidy, rutín, triesloviny, fenolové kyseliny, horčiny, sliz, silice a mnohé ďalšie.

Pomôže telu aj mysli

Zlatobyľ je liečivá rastlina so všestranným využitím. Ocenia ju všetci tí, ktorí majú problémy s črevami, obličkami a močovým mechúrom, pretože pôsobí ako diuretikum. Využíva sa teda pri zápaloch močového mechúra a ľadvín, pri močových kameňoch a piesku, vrátane reumy, dny.

Zlatobyľ je dobre využiteľná aj pri cievnych problémoch, hemoroidoch a kŕčových žilách. V ľudovom liečiteľstve sa zlatobyľ odporúča aj pri duševných ťažkostiach, ako smútku či depresii – ak sa tieto emócie dostatočne nespracujú, môžu sa odzrkadliť práve na zhoršenej funkcii obličiek. Takže pri duševnej záťaži je čaj zo zlatobyle na nezaplatenie. Pomôcť môže aj pri stareckej demencii.

Čaj sa odporúča piť aj pri diétach a redukčných režimoch, pretože má schopnosť podporovať činnosť metabolizmu. Zlatobyľ možno použiť aj na detoxikáciu organizmu, pri zväčšenej prostate, astme, kašli a na urýchlenie hojenia rán.


Mohlo by vás zaujať: Páli vás zápal močových ciest? Tieto bylinky sa oplatí vyskúšať


Čaj zo zlatobyle

Na 250 ml budeme potrebovať 1 čajovú lyžičku zlatobyle, ktorá sa zaleje vriacou vodou a nechá krátko lúhovať. Pije sa 2 až 3 razy denne pred jedlom. Čaj sa neodporúča piť dlhodobo – teda po 3 týždňoch si treba dopriať týždňovú prestávku a potom znovu v pití čaju pokračovať.

Obklad na zle hojace sa rany a ekzémy

Obklad pripravíme ako nálev – 1 až 2 polievkové lyžice sušenej vňate zalejeme vriacou vodou, necháme 10 minút lúhovať. Do vlažného nálevu namočíme vatový tampón a prikladáme na postihnuté miesto. Tento obklad ocenia aj ľudia s mastnou pleťou a rozšírenými pórmi.

Masť zo zlatobyle

Masť je stvorená na vonkajšie použitie pri zle hojacich sa ranách, kožných problémoch či hemoroidoch. Do 250 g horúcej masti vsypeme dve veľké hrste nasekanej vňate zlatobyle. Necháme krátko vzkypieť a odstavíme. Masť necháme aspoň osem hodín odpočívať, potom ju zohrejeme, precedíme cez plátno a dáme do uzatvárateľnej nádoby.

V akých prípadoch nie je zlatobyľ vhodná?

Podobne ako väčšina liečivých rastlín zlatobyľ nie je určená pre tehotné a dojčiace ženy. Nesmú ju užívať ani ľudia, ktorí trpia nedostatočnosťou srdca a ľadvín.


Na čo všetko využívate zlatobyľ vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: wikimedia.org/Kurt Stüber, thinkstockphotos.com, Mimi
Odporúčame