Pre záhradu zlé, pre vás užitočné: Objavte výborné účinky jedlých burín

Púpava

thinkstockphotos.com

Buriny sa všetci usilujeme čo najúčinnejšie zbaviť. Zháňame chemické prostriedky, domáce recepty či pravidelne okopávame hriadky. Všetko len preto, aby nám nešpatila záhony kvetín či zeleniny alebo neničila krásne upravený trávnik. Vedeli ste ale, že niektoré z nich vám môžu byť prospešné? Mnohé totiž majú aj liečivé účinky, ktoré náš organizmus s radosťou privíta.

Púpava prospeje nielen žlčníku

Hoci púpavu záhradkári vo veľkom považujú za burinu, vie pomôcť vo viacerých smeroch. Veď každá z jej častí má liečivé účinky. Pomáha predovšetkým žlčníku a pečeni a zároveň čistí krv a detoxikuje organizmus. Korene urýchľujú trávenie a majú močopudné účinky, listy zase obsahujú veľa vitamínu A, C a B2 a sú vhodné na posilnenie organizmu i proti jarnej únave. Z kvetov si zase môžete vyrobiť chutný med či sirup. To, že je natoľko rozšírená, je síce na jednej strane nevýhodné pre pestovateľov, ale na strane druhej – môžete ju nájsť kdekoľvek a využiť jej silu. Keďže vyrastie naozaj všade – aj v znečistených oblastiach, dobre si overte miesto zberu.

Žihľava je skvelá na reumu aj vlasy

Žihľavu ako liek, ktorý nájdete takmer všade, využívali už v stredovekom liečiteľstve. Je totiž účinná ako pri detoxikácii organizmu, tak aj pri čistení krvi. Žihľava obsahuje látky, ktoré pomáhajú zmierňovať reumatické bolesti. Tiež upravuje krvný tlak, urýchľuje metabolizmus, znižuje hladinu cukru v krvi, pomáha pri kašli a tiež sa využíva na podporu rastu vlasov a proti ich vypadávaniu. Kvôli vysokému obsahu šťavelanov  sa nadmerné pitie žihľavového čaju neodporúča ľuďom, ktorý trpia problémami srdcovej činnosti či problémami so zrážanlivosťou krvi. Nemala by sa tiež užívať dlhodobo a tiež nie vo veľkých dávkach.


Mohlo by vás zaujať: Žihľava je prírodný liek a máte ju zadarmo: Pri akých neduhoch dokáže pomôcť?


Skorocel ideálny na rany

Listy aj šťava skorocelu sa značne používali na liečbu spálenín, bodnutí hmyzom, akné, vyrážok, pľuzgierov, hadích uštipnutí i rezných rán. Skorocel býva označovaný ako burina najmä kvôli tomu, že sa jeho listy vyskytujú skutočne všade. Rozširujú sa totiž prichytením na obuv. Skorocel tiež pomáha pri kašli, zápale priedušiek, astma, problémoch s trávením a zápale obličiek i močového mechúra. Tiež obsahuje látku alantoín, ktorý je účinný pri liečbe poškodených kožných buniek.

Ďatelina pomôže počas prechodu

Ďalšia zo skupiny burín je všetkým známa ďatelina. Tá sa hojne využíva v čínskej medicíne aj ľudovom liečiteľstve. Pre liečivé vlastnosti sa na území Slovenska zbiera ďatelina lúčna, ďatelina plazivá aj ďatelina roľná. Obsahuje estrogénne látky – izoflavóny, vďaka ktorým je účinná na riešenie problémov s návalmi a inými príznakmi menopauzy. Okrem toho ďatelina prečisťuje krv, používa sa na liečbu žalúdočných vredov, ekzémov i hepatitídy a pomáha aj pri kašli či zachrípnutí.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná púpava: Pomôže pri poruchách trávenia ba aj pri rakovine


Rebríček aj na hemoroidy

Ľudovo zvaný „myší chvostík“ vám je určite známy tiež predovšetkým ako burina. Keďže ide o skutočne odolnú rastlinu, nájdete ju skutočne takmer všade. Využite teda jeho prítomnosť na svoj úžitok. Napríklad čaj z rebríčka pomáha pri liečbe nachladnutia a tiež je vhodný ako obklad na hemoroidy. Pridáva sa tiež do mastí na hojenie rán. Myší chvostík podporuje tvorbu moču, má dezinfekčné  účinky, rieši tráviace problémy, zapálené ďasná, kŕče aj hnisajúce ďasná. S jeho pitím to však nepreháňajte tak, ako to platí pri akejkoľvek bylinke. Navyše nie je vhodný pre tehotné ženy.

Portulaka zeleninová obohatí váš šalát

Ak máte záhradu v teplej oblasti a nachádza sa na piesočnatej pôde, určite ste sa stretli s burinou portolukou zeleninovou. Typické sú pre ňu mäsité poliehavé červenkasté stonky a zelené dužinaté listy. Patrí medzi výnimočne odolné buriny, ktoré nezničí ani dlhé obdobie sucha. Prvé mrazy jej síce uškodia, no ak sa s ňou nepopasujete pred vytvorením semien, určite sa na ňu môžete tešiť aj na ďalšiu sezónu. Môže sa však používať do šalátov. Obsahuje totiž viac omega-3 mastných kyselín ako ktorákoľvek listová zelenina a má aj dostatok antioxidantov. Je bohatým zdrojom vitamínu E aj vitamínu C a obsahuje tiež pomerene vysoké množstvá železa a magnézia.


Ktoré zo spomínaných rastlín a na čo využívate vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame