Nepríjemný pach z práčky či umývačky riadu: Ako si s ním poradiť?

Gazdiná

thinkstockphotos.com

Aj spotrebiče zabezpečujúce čistotu nás často dokážu potrápiť nepríjemným zápachom. Za ten čiastočne môžu aj ich užívatelia, pretože niekedy sa o domácich pomocníkov stačí len o trošku lepšie starať. Pravidelne ich vyčistiť či skontrolovať. Odstrániť zápach však pomôžu aj rôzne kuchynské stálice, ktoré máte doma určite aj vy.

Pri práčke pomôžu aj preventívne riešenia

S práčkou sa nám väčšinou spája vôňa čerstvo vypratého oblečenia, no nie vždy je to tak. Po čase sa totiž z tohto pomocníka môže začať šíriť nepríjemný zápach podobný stuchline a mnohokrát nechýba ani pleseň. V mnohých prípadoch zaň môže tmavé oblečenie. To zvyčajne perieme maximálne na štyridsiatke, aby nevybledlo. Vtedy však môžu v práčke zostať menšie či väčšie stopy prášku, ktorý po istom čase začne zapáchať. Za zápach šíriaci sa z práčky je zodpovedné aj čierne farbivo, ktoré sa z oblečenia počas prania uvoľňuje. Iným dôvodom môže byť aj fakt, že na tmavom oblečení veľmi nevidno znečistenie, takže trvá dlhší čas, kým ho operieme. Vtedy je nižší stupeň nedostatočný. Ak v tom môže byť aj váš problém, skúste prať častejšie. Aby ste sa nemuseli príliš trápiť so zápachom, podniknite aj preventívne kroky:

  • pravidelne čistite tesnenie v okolí dvierok
  • odvetrávajte bubon a nezabúdajte ani na priehradku na prášok
  • drobné kúsky bielizne perte vždy v sieťovom vrecku, aby sa náhodou nestratili a nezačali plesnivieť
  • vypúšťajte zvyšok vody z hadice, ak dlhšiu dobu neperiete
  • pokiaľ ste sa zápachu nevyhli, vyskúšajte silu kyseliny citrónovej. Nasypte ju do priehradky na prášok a nechajte aspoň dvakrát cyklus práčky prebehnúť naprázdno pri teplote 90°
  • ku kyseline citrónovej môžete pre silnejší účinok priliať aj trochu octu
  • v obchode nájdete aj špeciálne prostriedky na čistenie práčok, ale mnohí si pochvaľujú aj tablety do umývačky riadu
  • tiež nezabudnite skontrolovať, či niekde v práčke ešte neostal kúsok zatúlaného oblečenia

Mohlo by vás zaujať: Usadil sa vám v práčke zápach či dokonca pleseň? Takto s nimi zatočíte!


Umývačku poriadne vyčistite!

Za zápachom šíriacim sa z umývačky riadu zväčša stoja zvyšky potravín a mastnota, ktorá sa usadila v jej útrobách. Na odstránenie aj tohto typu zápachu je účinný ocot, ktorý čistí a zároveň dezinfikuje. Ten nalejte do nádržky a nastavte najvyššiu teplotu a najdlhší program. Tiež môžete vyskúšať sódu bikarbónu – nasypte ju do hrnčeka a nastavte program na oplachovanie riadu.

Nezabúdajte ani na pravidelné čistenia filtra a košíkov na zachytávanie mastnoty a nečistôt. Aj vnútro umývačky môžete pravidelne umyť zmesou vody a octu. A odstrániť mastnotu vám pomôže aj prací prostriedok. Ten nasypte do dávkovača namiesto prostriedku na umývanie riadu, nastavte teplotu 40° a nechajte bežať jeden cyklus.


Mohlo by vás zaujať: Neviete vyčistiť špinu v kúpeľni či kuchyni? Skúste tieto overené rady!


Čistý vysávač by nemal zapáchať

Ďalším zo spotrebičov, ktoré síce čistia, no občas môžu zapáchať, je vysávač. Určite nikoho nepoteší, ak počas vysávanie musí bojovať nielen so smeťami, ale aj s nepríjemným zápachom. Pokiaľ nejde o zápach páliacej sa umelej hmoty a vysávač nehorí, potom je nutné hľadať príčinu inde než vo funkčnosti prístroja. V prvom rade je dobré vymeniť vrecko. To je totiž skladom vysatého prachu, vlasov, mikróbov a rôznych iných nečistôt. Cez túto špinu potom prechádza teplý vzduch z vysávača von. Ak nepomôže výmena vrecka, je načase vymeniť vo vysávači aj všetky filtre. Ak sú totiž zanesené, prach sa ľahko dostane až k motoru, ktorý ho spáli, čo je aj príčinou zápachu. Ak sa ani tak sprievodného zápachu pri vysávaní nemôžete zbaviť, poslednou možnosťou je kúpiť si špeciálne vône určené priamo do vysávačov.


Ako so zápachom šíriacim sa z vašich spotrebičov účinne bojujete vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame