Jačmeň v oku: Popasujte sa s nepríjemnou bolesťou a nevábnym vzhľadom!

Oči

thinkstockphotos.com

Jačmeň v oku je nepríjemný nielen z estetického hľadiska, ale hlavne preto, že je veľmi bolestivý. Malá hrčka na okraji viečka môže byť veľmi nepríjemná a signalizovať aj problém s imunitou.

O čo vlastne ide?

Jačmeň je zápal mazovej žliazky mihalnice, ktorý často vyvoláva infekcia a stafylokoky. Baktérie infikujú a upchajú žľazy, čím vznikne nepríjemný zápal. Okolie zdureniny sčervená a môže aj hnisať a bolieť. Jačmeň si ľudia často zamieňajú s vlčím zrnom. Vlčie zrno vzniká skôr v strede viečka a je spôsobené infekciou a upchatím mazovými žľazami vo vnútri viečka.

Príčiny vzniku

Príčinou vzniku zrna v oku môže byť:

  • nesprávna výživa
  • nedostatok spánku
  • nedostatočná či nesprávna hygiena – nikdy sa nedotýkajte oka neumytými špinavými rukami
  • nesprávne používanie make-upu či odličovanie
  • nesprávne zavádzanie kontaktných šošoviek a ich nedostatočné ošetrenie
  • nadmerné namáhanie očí
  • príčinou ale môže byť aj oslabený imunitný systém, nedostatok vitamínov či cukrovka

Mohlo by vás zaujať: Trápi vás jačmeň na oku? Pomôžu aj tieto domáce recepty


Ako sa prejavuje jačmeň v oku?

Jačmeň v oku sa spočiatku prejavuje pocitom tlaku v oku a jeho okolí. Človek môže mať pocit, že mu niečo spadlo do oka. K prejavom patrí aj bolesť viečka, ktorú môže sprevádzať aj pocit pálenia a rezania v oku. Nakoniec sa objaví aj začervenanie a opuch na okraji viečka a absces s hnisom. Hnis sa dá uvoľniť lekárskym zákrokom alebo po pár dňoch praskne a jačmeň sa začne hojiť. Nikdy sa nepokúšajte hnis sami vytlačiť.

Sú prípady, keď jačmeň môže prejsť aj do chronickej formy, kedy sa vytvorí tvrdý hrboľ na viečku, ktorý nebolí. Ak vám ale spôsobuje akékoľvek problémy pri žmurkaní alebo videní, je vhodné uvažovať o chirurgickom odstránení.

Pomôžu mastičky aj teplé obklady

Zrno v oku sa dá liečiť antibiotickými masťami, ktoré vám predpíše lekár, ale pomáhajú aj teplé obklady. Stačí keď čistú látku namočíte do teplej vody a priložíte ju na oko na 5-10 minút. Obklady je dobré  opakovať každú hodinu a vždy treba použiť čistú gázu alebo látku. Liečba obvykle trvá 5 – 7 dní. Ak sa stav nezlepšuje alebo sa zápal často opakuje, treba vyhľadať lekára. Problém totiž môže byť aj vo vašom imunitnom systéme a rozhodne to netreba podceňovať.


Mohlo by vás zaujať: Očné choroby číhajú aj na vás: Na čo si dať pozor?


Zaberú aj babské rady

Jačmeň v oku nepatrí k závažným ochoreniam a tak sa dá liečiť aj domácimi receptami. Uľaviť by vám mal zelený čaj.  Vychutnajte si šálku zeleného čaju, vrecko nevyhadzujte, ale nechajte ho vychladnúť a priložte na oko. Keďže má zelený čaj antibakteriálne účinky, dokáže urýchliť hojenie zrna.

Ďalším užitočným pomocníkom pri liečbe jačmeňa je jablčný ocot. Tak ako zelený čaj aj jablčný ocot má antibakteriálne a ešte aj silné protizápalové účinky. Treba ho aplikovať vatovou tyčinkou alebo tampónom na postihnuté miesto 3 krát denne. Dávajte ale pozor, aby sa ocot nedostal do oka. Mohli by ste si spôsobiť podráždenie.

Aloe vera je tiež účinným liekom pri problémoch so zrnom v oku. Pokiaľ máte doma rastlinu alebo si ju viete zadovážiť, kúsok si odrežte a priložte si gél na jačmeň. Ak si aloe kúpite v obchode, namočte si do gélu vatový tampón a prikladajte na oko. Aloe vera sa odporúča aplikovať 3 krát denne.

Najlepšou prevenciou je čistota

Podľa príčin vzniku je jasné, že ako prevencia je najdôležitejšia dostatočná hygiena. Obzvlášť treba dbať na hygienu rúk a vyhýbať sa častému kontaktu rúk s očami, napríklad časté pretieranie si unavených očí. Rovnako dôležitá je aj hygiena kontaktných šošoviek, kozmetických štetcov a aplikátorov, ktoré prichádzajú do kontaktu s očami.  Zabúdať netreba ani na dôkladné odlíčenie a čistenie celej tváre.

Toto ochorenie je nákazlivé, preto osoba s jačmeňom by mala každý deň použiť čistý uterák a s nikým sa oň nedeliť. Pokiaľ je vo vašej domácnosti či blízkom okolí niekto s týmto ochorením, mali by ste dbať o zvýšenú hygienu rúk a nedotýkať sa očí.


Máte skúsenosti s jačmeňom na oku? Čo vám najlepšie pomohlo? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame