Stop boľavým chodidlám: Zbavte sa otlakov a pľuzgierov a získajte späť ľahký krok

Nohy

thinkstockphotos.com

Dlhé dni s topánkami na nohách dokážu poriadne ponamáhať. Nepríjemné otlaky, drobné ranky či pľuzgiere vedia potrápiť svojho nositeľa. Našťastie poznáme niekoľko spôsobov, ako si pri nich pomôcť.

Alfou a omegou by mala byť dobrá starostlivosť o nohy. Močením, šúchaním a krémovaním chodidiel môžete predísť hrubnutiu kože, ktoré ide ruka v ruke s otlakmi. Aj vtedy sa však môže stať, že vaše nohy nové topánky nezvládnu a budú volať o pomoc.

Rozmýšľajte už pri nákupe

Ešte pred tým, ako si topánky odnesiete domov, poriadne si ich vyskúšajte. Mali by vám presne sadnúť, aby ste sa vyhli odieraniu topánky o nohu. To totiž nastane aj v prípade, že si kúpite topánky menšie, ako je vaše číslo, ale aj väčšie. Pri skúšaní obuvi v obchode nestačí pár krokov, pokojne sa poprechádzajte, aby ste poznali, ako sa topánka na nohe správa. Ak sa vám už v obchode bude zdať nepohodlná, nechajte ju radšej niekomu inému a vy siahnite po tej správnej. Lepšie je skúšať obuv poobede alebo podvečer, noha je vtedy o niečo väčšia ako ráno. Samozrejme, nové topánky si zo začiatku obúvajte len na kratšie trasy. Nohy si tak na ne ľahšie privyknú a topánky sa postupne chodidlu prispôsobia.


Mohlo by vás zaujať: Ako na kurie oká? Pomoc ponúka lekáreň aj matka príroda


Keď už otlak vznikol…

Aj tá najkvalitnejšia obuv môže pri celodennom nosení spôsobiť našim chodidlám nepríjemnosti. Preto je dôležité sa o vzniknuté otlaky či ranky postarať. Aby ste už problém ešte viac nezhoršili, pri najbližšom obúvaní sa ho prelepte leukoplastom. Pokožka tak bude lepšie chránená. Základom je tiež čistenie a dezinfekcia raniek a prípadných prasknutých pľuzgierov. Tiež udržujte v topánkach sucho. Vo vlhkom prostredí sa totiž zvyšuje riziko vzniku odrenín a ich zhoršovanie sa. Pred nimi vás aspoň sčasti ochránia aj ponožky. Vytvorené pľuzgiere rozhodne neprepichujte, vytvorili by ste tak priestor pre množenie mikroorganizmov.

Pomocníci z kuchyne

K významným domácim pomocníkom patrí aj cibuľa a cesnak. Obidva druhy zeleniny stačí očistiť a nakrájať na kolieska. Tie potom priložte na vytvorené otlaky alebo pľuzgiere. Najlepšie je ich nechať pôsobiť celú noc, preto ich prichyťte obyčajným obväzom.

Aloe vera pomôže aj v tomto prípade

Účinným pomocníkom je aj gél z aloe vera, pretože uľavuje od bolesti a zároveň vyčistí a zahojí aj prípadnú ranu. Tiež je vhodné nechať ho pôsobiť v noci, kedy nohu nenamáhate. Postihnuté miesto potrite a prelepte náplasťou.


Mohlo by vás zaujať: Povedzte zbohom plesniam na nohách: Prečo nás trápia a ako sa ich zbaviť?


Spoľahnite sa na sladký med či kokosový olej

Poranená pokožka určite ocení antibakteriálne a protizápalové účinky včelieho medu. Stačí ho aplikovať malé množstvo na otlak či pľuzgier a nechať chvíľu pôsobiť. Potom ho dôkladne zmyte. Postup opakujte trikrát denne. Prípadne ho môžete nechať pôsobiť aj cez noc, ale vtedy ho prelepte náplasťou.

Medzi najvhodnejšie suroviny na liečbu otlakov či pľuzgierov patrí aj kokosový olej, ktorý v súčasnosti nájdeme takmer v každej domácnosti. Niekoľkokrát denne ho aplikujte na postihnuté miesto a nechajte pôsobiť. Pokožku zjemní, vyživí a vďaka protizápalovým účinkom jej pomôže rýchlejšie sa zaceliť.

Pomôže pálenka aj skorocel

Ak máte doma číry alkohol, pokojne ho použite na vyčistenie ranky. Je však dobrý aj na uvoľnenie bolesti. Spočiatku bude rana štípať, čo je v podstate rovnaké pri každom spôsobe dezinfekcie. Po vyčistení ranku prelepte. Alkohol však dokáže aj vysušiť a zároveň dezinfikovať pľuzgier. Priložte naň na noc handričku namočenú v pálenke a výsledok sa čoskoro dostaví.

Pomoc nájdete aj v prírode. Keď vám pľuzgier praskne, priložte naň lístok skorocelu. Ranu s ním potom zalepte.


Aké účinné recepty pri boji s boľavými chodidlami najviac pomohli vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame