Klimatizácia má plusy aj mínusy: Na čo si treba dať pri jej používaní pozor?

Žena

thinkstockphotos.com

Keď sa človek pohybuje v teplom dni vonku na slnku, je pre neho prechod do klimatizovaných miestnotí ako vykúpenie – aspoň na chvíľu. Faktom je, že najmä dlhodobý pobyt (napríklad na pracovisku) má svoje tienisté stránky. Najmä ak zamestnanec nemôže teplotu nijako ovplyvniť či už otvorením okien alebo vypnutím klimatizácie. Čo treba pri jej používaní vedieť?

Prechod z tepla do zimy je pre telo šok

V klimatizovanej miestnosti by malo byť o päť až sedem stupňov menej ako vonku, inak hrozí akútne ochorenie dýchacích ciest. Letné chrípky sú dôsledkom teplotného šoku, ktorému organizmus nie vždy dokáže čeliť, povedal primár oddelenia ORL Nemocnice Na Homolce Petr Jirák. ,,Väčšina ľudí uvíta, že po príchode do klimatizovanej miestnosti im nie je horúco, málokto si oblečie hneď sveter. To je pre telo veľký šok,“ upozornil. Pripomenul, že keď v zime človek vyráža z teplej miestnosti von, dobre sa oblečie. V lete to ale opačne funguje len výnimočne.

Aj klimatizácia môže za kilá navyše

Klimatizácia v horúčave uľaví, môže ale tiež byť príčinou prechladnutia. Môže mať tiež nepriaznivý vplyv na psychiku ľudí. Pobyt v chladnej miestnosti spôsobuje niektorým ľuďom bolesť hlavy, vodnatú nádchu, slzenie očí, bolesti v krku či zablokovanie chrbtice. Menej známy je fakt, že ľuďom hrozí tiež priberanie. Neprirodzený chlad totiž vyvoláva chuť do jedla, zatiaľ čo horúčavy chuť k jedlu brzdia.


Mohlo by vás zaujať: Užívate si výhody klimatizácie? Pozor, aby ste neskončili chorí v posteli!


Nezabudnite zvlhčovať vzduch

O vplyve klimatizácie na zdravie sa vedú dlhoročné spory. Výrobcovia ubezpečujú, že správne nastavený a pravidelne čistený systém zdraviu neškodí. Odporúčajú v klimatizovaných miestnostiach vzduch priebežne zvlhčovať – pokiaľ nie je v klimatizácii zabudovaný zvlhčovač, pomáha zaliať kvety či nechať prúdiť vodu vo fontánke. Vzduch zvlhčí aj voda v akváriu. Z kvetov sú vhodné tie, ktoré majú veľké listy a spotrebujú veľa vody.

Zavretými oknami k depresii

Pobyt v klimatizovanej miestnosti citlivejších ľudí psychicky vyčerpáva, nemôžu sa sústrediť, trpia stiesnenými pocitmi z toho, že nemožno otvoriť okná. Majú pocit, že nemôžu dýchať, môžu prepadať aj depresii.


Mohlo by vás zaujať: Vaše auto a klimatizácia: Viete, ako ju používať správne?


Teplota môže byť zdroj konfliktov

V kanceláriách typu open space väčšinou nemôže človek nastavenú teplotu ovplyvniť, alebo sa na stupni nastavenia musí zhodnúť väčšina. Podľa odborníčky na Bachovu terapiu Romany Kotěrovej môže pomôcť kombinovaná kvetinová esencia. ,,Do veľkého džbánu s vodou ju kvapnite podľa počtu ľudí. Pomôžete tak zvládnuť emočne náročné situácie a prispejete k celkovej pohode v kolektíve,“ povedala.


Aké skúsenosti s klimatizáciou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame