Chcete mať lepšiu pamäť, krajšie telo a zdravé srdce? Riešenie je úplne jednoduché

Pár

thinkstockphotos.com

Možno patríte k ľuďom, ktorí majú problém venovať sa pravidelne nejakej pohybovej aktivite. Najmä pre tých pohodlnejších, ktorým sa nechce chodiť do posilňovne, je chôdza vynikajúcou možnosťou, ako začať. Okrem toho je vhodná aj pre ľudí s nadváhou či obezitou, pretože nezaťažuje kĺby až tak, ako napríklad beh. Medzi jej najväčšie výhody patrí, že sa jej môžete venovať zadarmo a takmer kdekoľvek, sami, alebo s niekým. Prečo teda nezačať ešte dnes?

Pre krásne a zdravé telo

Chôdza má množstvo zdravotných pozitív. Medzi tie najpodstatnejšie patrí, že:

  • posilňuje srdcovú činnosť
  • zlepšuje okysličovanie tela (čím spomaľuje tvorbu vrások či zlepšuje pamäť)
  • znižuje hodnoty krvných tukov a spaľuje telesný tuk
  • zvyšuje hustotu kostí
  • udržuje tvorbu hormónov, ktoré bránia úbytku svalov sprevádzajúce starnutie a nečinnosť

Začať s pravidelnou chôdzou môžu ľudia napríklad na letnej dovolenke a potom si tento návyk udržať po celý rok.

Čím viac, tým lepšie

Niektoré štúdie odporúčajú prejsť denne 10 000 krokov, čo predstavuje asi sedem kilometrov a 80 100 minút chôdze, pričom v súčasnosti dospelý človek prejde o svojej vôli v priemere denne len okolo 1500 metrov, uvádza na webe Chodci sebe lekárka Jana Škopková. Pripomína, že aby chôdza mala zdravotný prínos, musí mať určitú intenzitu. Mala by byť svižná tak, aby sa pri nej dalo konverzovať len s ľahkým zadýcháním. Záleží na veku a kondícii, chôdzu si ako nenáročný šport môžu zvoliť aj ľudia, ktorí nikdy nešportovali, diabetici či tehotné ženy.


Mohlo by vás zaujať: Behanie verzus chôdza: Čo je lepšie pre vaše zdravie a čo pre postavu?


Na technike záleží

Chôdza by mala trvať minimálne 20 minút, priemerne 40 minút každý deň, aspoň trikrát za týždeň. Dávku je vhodné rozdeliť na dve etapy. Chôdza by mala byť plynulá, to znamená robiť rovnako dlhé kroky, našľapovať na pätu a chodidlo dvíhať smerom k špičke palca, hlava a trup majú byť vzpriamené, ruky by mali monitorovať rytmus chôdze, dýchanie byť hlboké. Denný limit chôdze si človek môže splniť aj v množstve menších dávok, po návrate z dovolenky je možné začať chodiť do práce pešo. Kto jazdí verejnou dopravou, môže vystúpiť o pár zastávok skôr a zvyšok dôjsť.

Pre akčnejších je tu nordic walking

Obľúbenou variantou je nordic walking, ktorý zapojí do pohybu celé telo, a je tak ešte účinnejší ako bežná chôdza. Ak človek s hmotnosťou 90 kilogramov vydá pri ráznej chôdzi 400 kcal za hodinu, teda zhruba šestinu priemerného denného príjmu, pri chôdzi s palicami, ak správnu techniku, je tento výdaj o 30 40 percent vyšší. Pri tejto intenzite svaly spaľujú prednostne tuk, čo je optimálne pre zdravé chudnutie.


Mohlo by vás zaujať: Zbavte sa prebytočných kíl prirodzene: Skúste tieto tipy na chudnutie chôdzou!


Pes – výborná motivácia

Motiváciu k chôdzi zvýši spoľahlivo pes. Kto má psa, musí s ním denne chodiť na vychádzky. Ak uvažujete práve nad takýmto spoločníkom, poraďte sa s odborníkom o vhodnom výbere. Nie všetky rasy obľubujú rovnaký typ a množstvo pohybu. Pre zlepšenie kondície je tiež dobré vydať sa na vychádzku so záťažou, napríklad s batohom, a vybaviť sa krokomerom človek si stanovuje cieľ, koľko chce prejsť, a súťaží sám so sebou.


Koľko kilometrov denne zhruba prejdete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame