Zobúdzate sa uprostred noci a neviete zase zaspať? Máme 6 tipov práve pre vás

Noc

thinkstockphotos.com

Obdobie problémov so spánkom skúsi počas svojho života množstvo ľudí. Niekto má problém zaspať hneď večer, iný potom, ako sa prebudí uprostred noci. Chronická nespavosť je všeobecne definovaná ako problémy so spánkom najmenej trikrát týždenne po dobu troch mesiacov a viac. Čo robiť, aby občasné problémy s opätovným nočným zaspávaním neprerástli do väčších rozmerov?

Najčastejší druh nespavosti

Ide o frustrujúcim spôsobom bežný scenár. Ľahko zaspíte v čase, keď si večer idete ľahnúť, len aby ste sa zobudili o druhej alebo tretej hodine ráno. A až po pol hodine alebo ešte viac čumenia do stropu sa vám konečne znovu podarí zaspať. Táto nespavosť uprostred noci sa občas stane prakticky každému. Podľa lekárov ide o bežnú reakciu zodpovedajúcej na stres. Avšak pre značný počet ľudí sa tento problém môže zmeniť na chronickú poruchu. Vlastne je tento druh nespavosti úplne najbežnejší – ešte častejšie než problémy so zaspávaním.


Mohlo by vás zaujať: 7 rád proti nespavosti: Budete vďaka nim spať ako v bavlnke


Každá signalizuje iný problém

Chronické problémy so zaspávaním sú podľa lekárov často spojené so stresom a úzkosťou. Budiť sa príliš zavčasu je naopak často spojené s depresiou. Prebúdzanie uprostred noci môžu spôsobovať aj niektoré zdravotné problémy, ako je spánkové apnoe, chronická bolesť alebo refluxná choroba pažeráka. V neskoršom veku potom môžu ženy budiť návaly tepla spojené s menopauzou, a mužov časté močenie spojené s ťažkosťami prostaty.

Čo robiť s budením sa uprostred noci?

Najlepšia vec, ako predísť ďalšiemu prebudeniu uprostred noci je – nerobiť nič, radia lekári. Nesnažte sa si pospať. Nedávajte si šlofíka cez deň. Nechoďte nasledujúci večer do postele skôr. Ak ste nasledujúci deň po čiastočne prebdenej noci ospalejší, je lepšie únavu zahnať kofeínom, ako spánkom cez deň. A niekedy pomôže aj prostá analýza podmienok, v ktorých človek spí – a vylúčenie všetkých rušivých zdrojov, hluku či nepohodlia. Tým môžu byť napríklad aj psy či mačky zvyknutí spať s vami v posteli.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na nočné prehadzovanie sa: Zatočte s nespavosťou aj bez liekov


Zareagujte správne

To, či sa z občasného problému s nespavosťou uprostred noci stane chronický problém, do značnej miery závisí aj od toho, ako na nočné prebudenie zareagujete. Lekári ponúkajú niekoľko prekvapivo jednoduchých rád, ako nespavosť ešte nezhoršiť:

1. Používajte zatemňovacie závesy alebo rolety. Vaše podvedomie tak nebude rušiť svetlo lampy ani mesiac.

2. Ak sa prebudíte, pretože sa vám chce na toaletu, nerozsvecujte veľké svetlo, ale len nočnú lampičku, alebo baterku.

3. Ak ste úplne prebudení, vstaňte – nezostávajte ležať v posteli, kde by ste sa len prevracali zo strany na stranu. Robte chvíľu niečo upokojujúceho, ako je pletenie alebo lúštenie sudoku. Vyhýbajte sa počítaču alebo smartfónu.

4. Nejedzte. Odolajte nutkaniu strčiť hlavu do chladničky a niečo malé zahryznúť, pretože to by vás mohlo nasledujúcu noc opäť prebudiť – a potom ďalšie, a ďalšie, až sa z jednorázovej príhody stane chronická ťažkosť. A okrem toho to môže prispievať k nadváhe.

5. Ak si po neskorom nočnom prebudení chcete pustiť televíziu, nasaďte si slnečné okuliare. Vďaka tomu sa stlmí svetlo z prijímača, ktoré by mohlo narušiť váš systém vnútorných hodín – a opäť spustiť cyklus chronickej spánkovej poruchy.

6. Dôležité je vyhnať z hlavy všetky znepokojujúce myšlienky – napríklad si pri prebudení uprostred noci počítať, za koľko hodín budete musieť vstávať, pretože to môže vyvolať veľa úzkosti brániacej v ďalšom spánku.


Máte problémy s nespavosťou? Ako ich riešite? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, The Wall Street Journal, ČTK
Odporúčame