Kliešte sú hrozbou leta: Pri ktorých signáloch treba zbystriť pozornosť?

Vyberanie kliešťa

thinkstockphotos.com

V lete to človeka prirodzene viac ťahá do prírody – či už na prechádzky po romatických letných zákutiach, na túry, či zber lesných plodov. Príjemne strávený čas treba vždy po návrate domov zakončiť kontrolou tela a oblečenia – čím dlhšie totiž kliešť ostáva nepozorovane na vašom tele, tým môže byť nebezpečnejší.

Po pobyte v lese treba dávať pozor na kliešte a po príchode domov sa podľa odborníkov radšej skontrolovať. ,,V prípade, že nájdeme kliešťa, treba ho vybrať čím skôr, najlepšie do 24 hodín,“ hovorí Elena Lazarová, primárka Oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Zvládnete ho vybrať aj vy

Postup je jednoduchý. ,,Odporúčame pretrieť postihnuté miesto krémom alebo olejom, aby sme zabránili prívodu vzduchu. Následne po približne desiatich minútach pretrieme miesto handričkou, kedy sa kliešť sám uvoľní. Ak sa tak nestane, treba ho následne vybrať pinzetou, priblížila Lazarová. Dôležité je podľa jej slov skontrolovať, či sa kliešťa podarilo odstrániť celého. ,,V prípade, ak časť kliešťa zostala v pokožke, odporúčame vyhľadať lekára, ktorý ho odborne odstráni,“ vysvetlila.


Mohlo by vás zaujímať: Kliešťa môžete dostať aj v parku: Zabudnite na mýty a vyberajte ho správne


Ak miesto červenie, hľadajte pomoc

Niektoré kliešte prenášajú lymskú boreliózu alebo kliešťovú encefalitídu, príznaky netreba podľa primárky podceňovať. ,,Ak aj kliešťa odstránime a postihnuté miesto začne červenať, treba vyhľadať odbornú pomoc,“ upozornila Lazarová. V najhoršom prípade môžu totiž problémy spôsobené kliešťom prerásť pri neliečení do bolesti a opuchov kĺbov, svalov, problémov so srdcom či bezvedomia. Pozorní by mali byť najmä obyvatelia stredného Slovenska.

Čo robiť pred a po pobyte v prírode

V rámci prevencie treba pred odchodom do lesa pamätať na vhodné oblečenie. ,,Ideálne je, ak má človek pokrytú čo najväčšiu časť tela odevom a na nohách uzavretú obuv. V prípade, že je veľmi teplo, odporúča sa použiť dostatočné množstvo repelentu a vhodnú pokrývku hlavy,“ ozrejmila Lazarová. Po príchode domov je vhodné oblečenie vytriasť nad vaňou, pretože kliešť môže byť na ňom zachytený. Samozrejmosťou je kontrola zrakom. Najlepšie je, ak vás poprezerá rodinný príslušník, ktorému neujde ani kliešť na chrbte.


Mohlo by vás zaujímať: Kliešte začínajú útočiť: Viete, čo vám hrozí a ako ich správne vyberať?


Nezabudnite na štvronohých miláčikov

Po návrate netreba zabúdať skontrolovať aj psov. ,,Ak nájdeme na ňom kliešťa, treba ho vybrať štandardným spôsobom ako u človeka, je preňho rovnako nebezpečný a navyše, môže sa preniesť následne na človeka,“ doplnila.


Máte skúsenosti s vyberaním kliešťa? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

 

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame