Bojíte sa Alzheimera? Začnite s vhodnou prevenciou už dnes!

Senior

thinkstockphotos.com

Počet ľudí trpiacich Alzheimerovou chorobou neustále stúpa. V USA je to piata najčastejšia príčina úmrtí a celosvetovo ide viac o pandémiu, ako ustupujúce ochorenie. Nový prípad je diagnostikovaný každých 68 sekúnd, preto voči tejto chorobe netreba ostať ľahostajný. Naopak, dá sa proti nej brániť – začať však treba skôr, než prvý raz zabudnete, kde bývate.

Stredomorská strava

Alzheimerova choroba začína a končí hranicami našej lebky. Preto ak chceme udržať náš mozog aktívny, musíme mu venovať dostatok výživy. Tá je podľa doktorky Dharmy Singh Khalsovej kľúčová pri prognóze, či začnete chorobou trpieť, alebo si aj vo vysokom veku budete všetko pamätať. Správna výživa pomôže mozgu pomalšie starnúť a jednotkou sa ukazuje stredomorská strava. Čerstvá zelenina, ovocie, celozrnné výrobky, orechy, ryby, olivový olej a samozrejme trochu vína.  Takáto „diéta“ poskytuje mozgu vysokú mieru odolnosti pred atrofiou buniek.

Dávkujte vitamíny

Na užívanie vitamínov a multivitamínov v tabletkách exitujú rôznorodé názory, ale prax u starších ľudí hovorí, že im skôr prospievajú ako škodia. Ak siahnete po vitamínch zameraných na boj proti Alzheimerovej chorobe, určite by ste si mali denne dopriať dávku vitamínu B, vitamínu A, C, E a ľuďom nad 65 rokov je vhodné doplniť aj vitamín D v syntetickej podobe (najmä v zime).


Mohlo by vás zaujať: Problémy s pamäťou? Týchto 5 potravín je výbornou prevenciou proti Alzheimerovi


Pohyb, pohyb, pohyb

Je základom takmer každého receptu na dlhovekosť, ale aj na funkčné mozgové závity. Cvičenie zabraňuje zmršťovaniu mozgových buniek, čo je základnou charakteristikou Alzheimerovej choroby. Posilňovaním sa rozpínajú nielen svalové vlákna, ale aj tie mozgové. Počas cvičenia nervové bunky uvoľňujú bielkoviny, ktoré stoja za vytváraním nových neurónov z aktivovaných kmeňových buniek, čo zaručuje mozgu sviežosť aj v starobe. Čo je najúčinnejšie? Vedci z New Yorskej univerzity vyprofilovali top preventívne aktivity. Mali by trvať minimálne 15 minút denne a je potrebné si vybrať chôdzu, beh, bicykel, plávanie, tenis, ale výborný je aj priamy silový tréning a hodiny jogy.

Krížovky a hlavolamy

Nie sú len skvelou zábavou. Nadácia na výskum Alzheimerovej choroby zaradila sudoku, krížovky, hlavolamy, ako aj kvízy k aktivitám, ktoré podporujú mentálne zdravie a prispievajú k tomu, že ochorenie to s vami bude mať ťažšie.


Mohlo by vás zaujať: Oddiaľte Alzheimera najďalej, ako sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Ženy by mali spozornieť

Základy Alzheimerovej choroby sa u žien začínajú objavovať skôr ako u mužov a na vine je menopauza. Menej ženských hormónov v tele znamená aj menej ochrany pred ochoreniami. Preto by v tomto kritickom období mali ženy konzumovať viac sóje, ktorá dokáže relatívne dobre bojovať proti zárodkom ochorenia. Vhodné sú fermentované sójové produkty (miso pasta, omáčky,tempeh, natto).

Bylinky spomaľujú progres

Pôsobia preventívne, ale vedia si poradiť aj s rozvinutou chorobou a spomalia jej priebeh. Medzi preventívne koreniny patria  kurkuma a rozmarín. Bylinkové čaje sú rovnako podpornou metódou a najúčinnejšie sú šalvia, žihľava, púpava, vŕba, senovka grécka, zelený čaj a ženšen. Vysokú efektivitu vykazuje aj ginko biloba či už ako doplnok výživy, alebo čaj.


Máte skúsenosti s Alzheimerom? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame