VIDEOTIP Čerstvá zelenina čo najdlhšie: Ako ju správne uskladniť na zimu?

Aby ste si chuť vlastnoručne vypestovanej koreňovej zeleniny mohli užívať čo možno najdlhšie, je dôležité vhodne ju uskladniť. Pri dodržaní správneho postupu si potom čerstvú mrkvu, petržlen, ale aj zemiaky môžete vychutnávať aj v zimných mesiacoch.

Mrkva a petržlen – správne by sa mali uskladňovať v drevenej debni, ktorá je naplnená vlhkým pieskom či substrátom. Zeleninu je predtým vhodné zbaviť nadzemnej časti, teda vňate, aby sme zamedzili jej vysychaniu, avšak srdiečko sa ponecháva. Jednotlivé kúsky poukladáme do debničky a znovu zasypeme vlhkým pieskom.

Zeler – najskôr odstránime prečnievajúci koreňový bal zo strán. Potom odrežeme listy, rovnako ako pri mrkve však ponecháme srdiečko. Potom jednotlivé hlávky poukladáme tesne vedľa seba a vzniknuté miesta zasypeme vlhkým pieskom.

Zemiaky – vhodné sú pre ne najtmavšie miesta pivnice resp. skladovacej miestnosti, kde nie je možný prístup svetla. Ten spôsobuje vznik jedovatých látok a zemiaky je následne nutné vyhodiť. Zemiaky pred uskladnením očistíme od prebytočnej zeminy a v prípade potreby ich zbavujeme klíčkov.

Cibuľa a cesnak – pred samotným uskladnením cibuľu a cesnak zbavíme nadzemných častí a necháme poriadne vysušiť na vzdušnom mieste. Tieto druhy zeleniny skladujeme v miestnosti so 70%-nou vlhkosťou.

Nezabúdajte, že:
• v prvom rade treba úrodu pretriediť a zbaviť tých kusov, ktoré sú mechanicky poškodené (napríklad rýľom alebo nožom) – tie je nutné spotrebovať čo najskôr
• miesto uskladnenia by malo byť dostatočne vetrané
• treba zamedziť priamemu prístupu svetla
• ideálna teplota miestnosti s koreňovou zeleninou je medzi 2 až 5 °C
• ideálna teplota pre zemiaky je okolo 10 stupňov, nikdy však nie viac ako 12 stupňov a menej ako -4 stupne
• ideálna vlhkosť približne 80%

Zdroj: thinkstockphotos.com, Youtube, Lucia
Odporúčame