Máte biely a „popraskaný“ jazyk? Môže ísť o kvasinkové ochorenie

Ochorenie

thinkstockphotos.com

Dôvod prečo u lekára vyplazujete jazyk je prostý. Podľa neho sa dá totiž spoznať, v akom stave sú vaše orgány. Určite stojí za to venovať svojmu jazyku pozornosť, pretože biely povlak možno neveští nič dobré.

Možno ide o zdravotný problém

Povlak na jazyku môže signalizovať rôzne zdravotné problémy. Ak je jemný a biely, netreba sa hneď strachovať. Tak ako koža, aj ústna dutina sa obnovuje a odumreté bunky sa miešajú so slinami, z čoho vzniká práve spomínaný prirodzený povlak. Pokiaľ ale tento stav dlhodobo pretrváva, alebo má povlak iné sfarbenie, môže signalizovať aj patologickú poruchu.

Hľadajte príčinu

Ak biely povlak z vášho jazyka nemizne, nedajte sa uchlácholiť tým, že ide o pozostatky zubnej pasty alebo že vzniká vypitím mlieka či konzumáciou mliečnych výrobkov. Biely jazyk zrejme spôsobuje kvasinka Candida albicans, ktorá sa po premnožení prejavuje aj takýmto spôsobom. O tom, že vo vašom tele šarapatí Candida albicans inak nemusíte ani vedieť. Biely jazyk môže byť iba jedným z prejavov. Niekomu môže kvasinka spôsobovať problémy s ústnou dutinou, inému zasa na koži, či v oblasti pohlavných orgánov. Zväčša ide o dráždenie slizníc a opuchy, ktoré sprevádza svrbenie, pálenie, výtoky, zápaly.


Mohlo by vás zaujať: Bakteriálna vaginóza trápi každú tretiu ženu: Patríte medzi ne aj vy?


Candida albicans

Candida albicans sa nachádza aj v tele zdravého človeka. Je bežnou súčasťou tráviaceho systému. Problémy nastanú, keď sa premnoží. Rozšíri sa tak aj do iných častí organizmu a pokiaľ tento stav pretrváva,môže dokonca prerásť na vážnejšiu systémovú kandidózu. Preto sa určite neoplatí tento stav podceňovať. Je treba včas konať a liečiť sa.

Liečba kandidózy

Na liečbu kandidózy sa najčastejšie využívajú antimykotiká. Okrem liečenia antimykotikami je potrebné aj zlepšiť obranyschopnosť organizmu. Na lokálne ošetrenie ústnej dutiny sa používa aj roztok jedlej sódy, kyseliny boritej alebo klotrimazol. Na mazanie sa používajú antifungálne maste. Keďže kandidózu môže spôsobovať aj užívanie antibiotík a kortikoidov, po ukončení užívania alebo znížení dávky často vymizne sama. Orálna kandidóza by mala pri úspešnej liečbe vymiznúť behom 7-10 dní.

Pri liečení ústnej kandidózy sa používajú aj rôzne domáce recepty. Účinné je vyplachovanie ústnej dutiny bylinkovým odvarom z harmančeka a šalvie, ale osvedčil sa aj rakytníkový olej, ktorým si potriete jazyk.


Mohlo by vás zaujať: Usmievajte sa bez kútikov: Osloboďte svoje pery babskými radami


Koho najviac ohrozuje?

Orálna kandidóza sa často vyskytuje u novorodencov, tehotných žien, ľudí s oslabenou imunitou alebo trpiacich inými ochoreniami ako sú tuberkulóza, diabetes, záškrt a podobne. Objaviť sa môže aj keď trpíte nedostatkom železa alebo iných vitamínov.

Dbať treba aj na ústnu hygienu, pretože kandidózu môže spôsobovať aj zubný plak. Biely povlak na jazyku sa tak neraz objavuje u seniorov so zubnými protézami, u fajčiarov či ľudí, ktorí majú zlú ústnu hygienu. V tomto prípade je potrebné pravidelné čistenie zubov a ústnej dutiny, prípadne zubných protéz.

Prevencia

Vzniku kandidózy sa nedá vždy zabrániť. Pokiaľ trpíte niektorým so spomínaných ochorení, užívate antibiotiká alebo máte problém s imunitou, biely jazyk je sprievodným javom. V ostatných prípadoch ale platí, že treba brať vážne ústnu hygienu, pravidelne navštevovať zubára a vyhýbať sa rafinovaným cukrom. Cukor vytvára vhodné prostredie na vznik rôznych choroboplodných zárodkov, vrátane kvasiniek. Preventívne môžete zaradiť do stravy viac potravín s obsahom probiotík (acidofilné mlieko, nepasterizovaná bryndza, probiotické jogurty…) alebo užívať výživový doplnok.Vyhýbať sa netreba ani zubárovi, pretože aj pri preventívnej prehliadke dokáže odhaliť kandidózu a čím skôr o nej budete vedieť, tým skôr môžete začať s liečbou, aby ste sa jej zbavili. 


Máte vlastné skúsenosti s kvasinkovým ochorením? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame