Ľanový olej pre krajšiu pleť a pevnejšie zdravie: Doprajte si za lyžičku každý deň

Ľanové semená

thinkstockphotos.com

Aj keď ľanový olej zatiaľ nie je príliš známy a používaný, ukrýva sa v ňom veľký potenciál. Pôsobí totiž preventívne proti viacerým ochoreniam a podporuje aj imunitný systém.

Výživné látky v ľanovom oleji

Ľanový olej je relatívne nový objav a tak nebol podrobený mnohým štúdiám a výskumom. Isté ale je, že obsahuje nenasýtené omega 3 mastné kyseliny, vlákninu, minerály, lignany a betakarotón. Omega 3 mastné kyseliny sú potrebné pre správne fungovanie organizmu a ľanový olej je ich pomerne dobrým zdrojom. Lignany sú rastlinné chemikálie, ktoré majú antibakteriálny, antivírusový, protiplesňový a dokonca aj protirakovinový účinok. V ľanovom oleji sú aj vitamíny E, B1, B2, B5, B6, B9 a minerály ako vápnik, železo, zinok, sodík, draslík, horčík, mangán a fosfor. Rozhodne tak môžeme povedať, že má pozitívne účinky na náš organizmus. 

Oplatí sa ho vyskúšať

Ľanový olej má viacero zaujímavých a užitočných účinkov. Podľa jeho výrobcov  vám môže pomôcť pri nasledujúcich problémoch:

  • zvýšený „zlý“ cholesterol
  • problémy s prostatou
  • vysoký krvný tlak
  • nedostatok energie a vitality
  • problémy s pohybovým ústrojenstvom spôsobené vekom
  • reumatická artritída
  • problémy s obličkami
  • ťažkosti v období menopauzy
  • zápal čriev, močových ciest
  • kožné problémy
  • cukrovka typu 2
  • alergia
  • artróza

Mohlo by vás zaujať: Ľanový olej: Elixír, ktorý chráni pred rakovinou a pomáha pri chudnutí


Budwing diéta proti rakovine

Dr. Johanna Budwig bola nemecká biochemička 7-krát nominovaná na Nobelovu cenu. Jej diéta kombinuje ľanový olej alebo semená s tvarohom. Podľa jej teórie môže byť postup rakoviny zvrátený tým, že sa poškodené tkanivá opäť okysličia a naštartuje sa rast zdravých buniek. Tento proces má spustiť kombinácia nenasýtených mastných kyselín z ľanu a bielkoviny z tvarohu.

Aj keď táto teória nebola skúmaná konvenčnými vedeckými metódami, Dr. Bugdwig hovorila o úspešnosti liečby na úrovni 80-93%. Liečila všetky druhy rakoviny od rakoviny prsníka, cez rakovinu pľúc, kostí, prostaty až po rakovinu kože. Diéta zahŕňa okrem ľanu a tvarohu aj čerstvé ovocie a zeleninu, orechy a celozrnné výrobky. Vyhnúť sa treba spracovaným potravinám, alkoholu či tabaku. O jej vhodnosti v konkrétnom prípade sa poraďte so svojím dokorom.

Ľanový olej pre krásu

Ľanový olej prospieva nielen zdraviu, ale aj vonkajšej kráse. Je totiž vhodný aj na vonkajšie použitie. Dokáže zmierniť kožné problémy ako sú ekzémy, psoriáza či akné. Konzumáciou ľanového oleja dodávate výživu celému telu a esenciálne mastné kyseliny, ktoré vyživujú aj suché vlasy, lámavé nechty a samozrejme aj pokožku. Ak sa snažíte zhodiť niekoľko nadbytočných kíl, ľanový olej vám pomôže znížiť množstvo nahromadeného tuku, pretože zlepšuje metabolizmus. Určite však nie je zázračným liekom na štíhlu líniu a krásnu pleť, pretože nemožno zabúdať ani na pravidelný pohyb a správnu životosprávu. Na ceste za krásou vám ale bude určite nápomocný.


Mohlo by vás zaujať: Ľanové semeno na trávenie aj proti rakovine: Vyskúšajte jeho skvelé účinky


Použitie a dávkovanie

Ľanový olej je určený iba do studenej kuchyne. Nie je vhodný na vysmážanie a určite ho tepelne neupravujte, inak stratí vzácne živiny. Použiť ho môžete do šalátov, jogurtu alebo tvarohu. Ak zatúžite po zdravých raňajkách, zamiešajte si lyžičku ľanového oleja do bieleho jogurtu.

Odporúča sa denne skonzumovať maximálne 1 čajovú lyžičku ráno nalačno a keď si telo zvykne, o 1-2 týždne pridať ďalšiu lyžičku aj večer. O ďalšie 2 týždne môžete pridať aj tretiu, ale túto dávku by ste už nemali prekračovať. Po otvorení ho skladujte v chladničke a aby si zachoval všetky svoje pozitívne vlastnosti, mali by ste ho skonzumovať čo najskôr po otvorení. Na trhu nájdete aj slovenské aj zahraničné výrobky, ich cena sa pohybuje od 3 eur za 250 ml.


Ako často používate ľanový olej vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame