Chúlostivé? Aj farba či zápach moču a stolice prezradia veľa o vašom zdraví

Toaleta

thinkstockphotos.com

Nemusíte byť odborníkom, ani absolventom medicíny, aby ste zistili, že s vaším telom niečo nie je v poriadku. Predísť závažnejším problémom ale viete ešte predtým, než sa dostavia priame príznaky odkazujúce na konkrétny zdravotný problém. Prvotným indikátorom rôznych nepríjemností je totiž neraz farba či zápach moču a stolice.

Keď je všetko v poriadku

Zdravý moč je priehľadný, má zlatohnedú farbu a zapácha len minimálne. Okrem toho, že ste zdravý ako rybička, znamená aj to, že dodržujete pitný režim presne tak, ako sa má. Pokiaľ ide o stolicu, jej ideálna farba je tmavožltá až hnedá, pričom by mala byť pevnej konzistencie. Za predpokladu, že je s vaším organizmom všetko v poriadku, by vás vyprázdňovanie nemalo bolieť. Ak pri močení, či veľkej potrebe ale cítite bolesti, pálenie či svrbenie, mali by ste spozornieť. Tieto príznaky sú spojené so zápalom, črevnými problémami, ochoreniami žlčníka, ale aj pečene.

Kedy moč naznačuje problém?

Pokiaľ ide o moč, ak spozorujete neprirodzené sfarbenie, neľakajte sa. Môže ho totiž spôsobovať nedodržiavanie pitného režimu, ale aj umelé farbivá v potravinách, lieky či dokonca niektoré druhy zeleniny ako je napríklad repa, špenát či čučoriedky. Látky, ktoré telo nedokáže zužitkovať alebo uložiť do zásoby, totiž odfiltruje pomocou obličiek do moču. Ak ste si ale istí, že pijete dostatočne, neužívate žiadne lieky či vitamíny a zeleninu so silným sfarbením ste v poslednom čase nekonzumovali, môže ísť o prejav zdravotného problému. Až keď vylúčite všetky možnosti, ktoré by mohli ovplyvniť farbu moču a jeho neštandardné sfarbenie pozorujete niekoľko dní po sebe, navštívte lekára. Môže ísť totiž o príznak ochorenia pečene (napríklad hepatitída alebo cirhóza), znak toho, že máte cystu, alebo obličkové kamene. Silno zapáchajúci moč zasa naznačuje zápal mechúra, problémy s pečeňou, ale aj cukrovku.


Mohlo by vás zaujať: Predčasné starnutie, suchá pleť, menšie svaly: Aj to sú signály, že málo pijete


Čo naznačuje stolica?

Podľa vedcov z University of Newcastle môže byť za neprirodzeným sfarbením stolice hneď niekoľko dôvodov.

  • Rovnako ako moč, jej farbu dokáže ovplyvniť konzumácia potravín so silnými potravinárskymi farbivami. V tomto prípade má zväčša odtieň zelenej, červenej či dokonca modrej. To by sa ale malo zmeniť hneď, ako upravíte stravu.
  • Príliš svetlá až žltá farba naznačuje, že vaše črevá bojujú s infekciou, dokonca môže ísť o jeden z príznakov celiakie, či žltačky.
  • Zelená farba stolice, ak ju pozorujete niekoľko dní po sebe, naznačuje problémy s pečeňou.
  • Ak je vaša stolica už dlhšiu dobu príliš tmavá až čierna, má to dva dôvody. Na jednej strane by mohlo ísť o neškodný vedľajší efekt užívania doplnkov stravy obsahujúcich železo. Takisto však môže ísť aj o príznak závažných problémov v dôsledku krvácania do žalúdka alebo v tenkom čreve.
  • Krvácanie môže spôsobovať aj červenú farbu stolice. Ak je krv svetlá, ide zrejme o prasknutie cievky následkom tlaku. Ak sa objavuje opakovane, môže ísť o polypy. V tomto prípade by ste sa mali preventívne objednať u gastroenterológa.

Keď hovoríme o zápachu, tak sa možno budete diviť, ale zdravá stolica síce nevonia, ale ani nezapácha. Extrémne silný zápach spôsobujú baktérie, no taktiež môže ísť o prejav zdravotných komplikácií, konkrétne ochorenia pankreasu alebo žlčníka.


Mohlo by vás zaujať: Test na odhalenie rakoviny hrubého čreva: Ako si ho spraviť a za koľko?


Netreba hneď panikáriť

Ak spozorujete, že váš moč či stolica nemajú ideálnu farbu či konzistenciu, nepodliehajte hneď panike. Nezabúdajte, že aby sa istý príznak stal skutočným zdravotným problémom, musí pretrvávať niekoľko dní. Frekvenciu vyprázdňovania môžu ovplyvniť rôzne faktory, medzi nimi napríklad stres, nachladnutie či črevné problémy. Rovnako tak tieto (a rôzne iné) faktory môžu ovplyvniť aj farbu či konzistenciu stolice a moču. V neposlednom rade netreba zabúdať ani na to, že vyprázdňovanie do veľkej miery ovplyvňujú lieky. Ak teda nejaké užívate pravidelne, poraďte sa so svojím lekárom o ich vedľajších účinkoch.


Sledujete farbu vášho moču a stolice? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame