Keď chýba vlhkosť, sex je problém: Dostaňte svoje intímne partie opäť do formy

Žena

thinkstockphotos.com

Menopauza nie je nič extra príjmené. Prichádzajú návaly tepla, depresie a zmeny postavy. Pridružia aj sexuálne komplikácie v podobe suchšej pošvy. Milovanie sa stáva problematickejším, menej atraktívnym a spolu s poklesom hormónov môže sexuálny život na plnej čiare začať zlyhávať. To nie je dobré pre organizmus, ani pre vzťah. Nič však nie je nemenné a vy si môžete v tejto neblahej situácii pomôcť.

Všemocná žliazka

Vlhký sekrét vo vagíne, ktorý má pH približne 4,7 ju prirodzene ochraňuje a zároveň jeho zvýšená produkcia umožňuje pohodlný a príjemný sexuálny styk. Za jeho prítomnosť  je zodpovedná Bartoliniho žľaza. Úbytkom hormónov sa znižuje aj jej výkon tohto.  Vysýchanie lona v klimaktériu nie je len problémom pre milostný, ale aj zdravý život.

Recept na vnútorné použitie

Tvorba dostatočného množstva sekrétu je síce vecou hormónov, ale správnou dávkou vitamínov viete vyladiť jeho produkciu na dostatočnú. Už v začiatočnom štádiu klimaktéria je vhodné siahnuť po zvýšenej konzumácii omega 3-mastných kyselín prítomných najmú v rybách, ale napríklad aj vajíčkach. Tiež je vhodné doplniť betakarotén, ktorý obsahuje mrkva, rajčiny a ďalšie do červena/oranžova sfarebné plody a pomáha aj súbor vitamínov skupiny B. Hlavnou jeho výhodou je stimulácia tvorby červených krviniek a prekrvenia pošvy. Vitamín A je pre ženy v období klimaktéria veľkým pomocníkom. Sám totiž chráni telo pred vaginálnou suchosťou zvýšením nízkej hladiny estrogénov a tým pomáha zmierňovať aj ďalšie dôsledky jeho poklesu. Nájdete ho v mrkve, tekvici, marhuliach, cukrovom melóne a  zelenej listovej zelenine.


Mohlo by vás zaujať: Päť dôvodov, pre ktoré ľudia po päťdesiatke nemajú sex: Toto sú oni!


Ide to aj čapíkmi

Ak si nechcete telo zaťažovalo celkovou hormonálnou liečbou, skúste intímne čapíky s vitamínom E. Sú špeciálne vyvinuté pre ženy v menopauze a vedia problém suchej pošvy výrazne zlepšiť. Obnovujú zdravú flóru pošvy aj pomocou prídavných látok ako sú kyselina hyalurónová, pupočník ázijský, rumanček, prípadne aloe vera, či včelí vosk. Už mnohým ženám zachránili pekné a bezbolestné milovanie.

Lubrikant? Lepší z lekárne!

Na trhu je obrovské množstvo lubrikačných gélov, no ak ste sa rozhodli siahnuť po niektorom z nich, je vhodné zájsť do lekárne. Tu sa dajú kúpiť špeciálne gély, ktoré nielen uľahčia prienik penisu do vagíny, ale samy pomáhajú riešiť príznaky vaginálnej suchosti. Majú dodatočný hydratačný účinok a minimum dráždivých látok, ktoré práve pre pošvu v menopauze môžu predstavovať nástrahy. Skúste gély s obsahom panthenolu, ktorý zároveň sliznicu regeneruje, alebo lubrikant silikónový, ideálne bez akejkoľvek vône.

Prvá pomoc – aktívny gél

S intímnymi gélmi má počas života skúsenosť už mnoho žien. V čase prvých príznakov suchšej pošvy upravte svoju voľbu v tejto oblasti. Vyberte taký, ktorý má schopnosť dlhodobejšej hydratácie. Vďaka tomu zabezpečuje dostatočné zvlhčenie nielen pri styku, ale aj počas dňa. Ide tak o vhodnú prevenciu voči infekciám, ktoré sa v období prechodu u žien práve kvôli nedostatočnej ochrane v podobe vlhkosti vyskytujú častejšie.


Mohlo by vás zaujať: Mýty a fakty o sexe po päťdesiatke: Ako na tom v spálni naozaj sme?


Skúste prírodné zbrane

Vhodnou zbraňou proti menopauzálnym problémom je ploštičník strapcovitý či vitex jahňací. Pomáha stabilizovať hormóny a tak môže aspoň sčasti pomôcť aj pri probléme vaginálnej suchosti. Bohaté na fytoestrogény je aj tofu či ľanové semiačka.

Pomôžu hormóny

Sú radikálnou terapiou, ktorá pomáha takmer vždy, ale nie každý žena ich chce dávkovať do tela.. Ide predovšetkým o dodávanie estrogénu, ktorý sa výrazne znižuje a spôsobuje okrem sexuálneho nechutenstva aj práve zmienený „suchý“ problém. U žien, ktoré nemajú vyoperovanú maternicu sa používajú obvykle spolu s progesterónmi. Takáto terapia je vhodnou v nízkej dávke a krátky čas, pokiaľ žena pociťuje aj iné problémy v súvislosti s nástupom klimaktéria. Aj keď ťažkosti ustúpia, problém so suchosťou  je potrebné kompenzovať niektorým z vyššie uvedených spôsobov.


Máte skúsenosti s Alzheimerom? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame