Oslávili ste päťdesiatku permanentkou do posilňovne? Týmto cvikom sa radšej vyhnite!

Senior

thinkstockphotos.com

Je skvelé, že ste sa rozhodli spraviť niečo pre svoju fyzickú kondíciu. Ľudské telo však nie je nezničiteľný stroj a na každom sa prejaví zub času. Cvičenie patrí k základom udržania si vitality aj vo vyššom veku, no sú cviky, ktoré po päťdesiatke zaváňajú následnou lekárskou starostlivosťou. Buďte k sebe ohľaduplní, aby platilo, že si pohybom formujete kondičku a nesmerujete k trvalej invalidite.

Pred cvičením si overte možnosti

Skracovanie šliach je veľkým problémom staršej generácie. Pokiaľ ste necvičili jogu, pilates, alebo cviky smerujúce k vysokej ohybnosti tela, je viac ako pravdepodobné, že budete mať skrátené šľachy a niektoré pohyby sú pre vás neprijateľné. Urobiť šnúru vie dnes už málokto aj v pätnástich rokoch a práve rozsah pohybu pri cvičení býva problémom. Benjamin Butts z rehabilitačného strediska v Kalifornii preto cvičencov upozorňuje, aby si pred každým cvičením overili, či má ich telo dostatočnú flexibilitu a zvládne rozsah pohybu tak, aby ho vykonávali správne a predišli zraneniu. Niektoré cviky sú však už pre bežného päťdesiatnika viac menej tabu.

Predkopávanie

Stroj v posilňovni na predkopávanie vie veľmi dobre posilniť stehenné svaly, no do veľkej miery sa váha dvíha cez kolenné kĺby. Tie majú v päťdesiatke už skutočne toho dosť za sebou a takéto cvičenie ich zbytočne zaťažuje. Môže dokonca spôsobovať bolesť. Alternatívou je klasický drep, pri ktorom úplne nevystriete kolená. Precvičíte si rovnaké svaly, ale zároveň odľahčíte príliš veľký tlak na jabĺčko.


Mohlo by vás zaujať: Top cvičenia pre ľudí nad 50: Zachovajte si pevné zdravie aj peknú postavu!


Pozor na rímsku stoličku

Jej základom je upevnenie nôh a pohyb, pri ktorom sa z predklonu dvíhate do roviny iba pomocou brušných a chrbtových svalov. Dolná časť chrbta u netrénovaných päťdesiatnikov však takýto nápor už zniesť nemusí a môže byť problematická hlavne v prípade, že ste niekedy mali problém s krížami. Alternatívou vhodnou pre každého je ľah na zemi a pomalé plynulé a sústredené dvíhanie nôh a trupu smerom nahor. Precvičíte si kríže, brucho, chrbát aj nohy a pritom nebudete inkriminované partie zaťažovať neprimerane

Zhyby na hrazde

Hrazda je jednou zo základných cvičebných pomôcok a patrí aj k zostave cvičení s vlastnou váhou tela. Nie je na nej nič zlé, teda pokiaľ nemáte päťdesiatku na krku a práve ste sa nerozhodli, že začnete cvičiť. Ak je vašou prvou plánovanou investíciou zakúpenie hrazdy na dvere, radšej si ušetrite peniaze, aj svoje zdravie. Vylúčte všetky cviky, ktoré sú založená na ťahu z hora smerom za chrbát. Takto si príliš namáhate rameno a to vo vyššom veku už nemá takú ohybnosť. Vyvarujte sa zdvíhaniu na hrazde v predklone a rovnako aj sťahovaniu závaží. Lepšie je v tomto prípade namieriť ťah smerom k hrudníku.


Mohlo by vás zaujať: Krásna postava aj vo vyššom veku? Vďaka týmto športom sa vám to podarí!


Plyometria

Posilňuje výbušnosť a základom je zhromaždiť vo svaloch maximálnu silu a expandovať. Napríklad hádzanie lopty s čo najväčšou rýchlosťou. Pravdou je, že takéto typy cvičení aktivujú rýchle svalové vlákna, ktoré sa pri bežnom posilňovaní nezapájajú, ale na druhej strane výbušné a prudké pohyby preťažujú kĺby. Určite to nie sú cviky pre ľudí, ktorí sa rozhodli začať cvičiť. Hodia sa skôr pre tých, čo päťdesiat rokov každý deň trénovali. Ak patríte k začiatočníkom, platí pre ne aspoň zatiaľ stopka.

Ťažké váhy

Neignorujte pravidlo, že váha musí byť taká ťažká, aby ste s ňou zvládli 8 – 10 opakovaní. Ak skončíte pri piatich, skúste ísť váhou nižšie. Svaly po päťdesiatke nie sú natoľko pružné, ako keď ste mali dvadsať, telo sa aj po svalovici regeneruje pomalšie. Môžete sa dostaviť natrhnutie aj roztrhnutia svalu, čo je extrémne bolestivé s dlhou dobou liečenia. 


Ktoré rady by ste pri cvičení odporučili ostatným čitateľom? Napíšte v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Alex
Odporúčame