Zabudnite na fádne tuje: Tento živý plot vám dopraje súkromie aj sladučké ovocie

aljašská čučoriedka

thinkstockphotos.com

Keďže s pekným domom si dnes ľudia automaticky želajú tiež oku lahodiace okolie, záhradníctvo a záhradná architektúra zažíva už aj u nás obrovský boom. Slovákom totiž čoraz viac záleží nielen na pestovanom trávniku, ale aj živom plote, ktorý uchráni dvor pred zvedavými pohľadmi susedov. Riešením pritom nemusia byť len všadeprítomné obligátne tuje. Spoznajte prednosti muchovníka, vďaka ktorému získate nielen súkromie, ale aj chuťovo vynikajúce ovocie.

Poklad indiánskych kmeňov

Aj keď v našich končinách je muchovník jelšolistý (amelanchier alnifolia) zatiaľ pomerne neznámou drevinou, za veľkou mlákou sa teší značnej obľube. Pochádza totiž zo severnej Ameriky – predovšetkým USA a Kanady, kde jeho priaznivé účinky objavili Indiáni a tamojší domorodí obyvatelia kanadských prérií. Tí totiž plody muchovníka primiešavali do pemikamu, čo je zmes sušeného bizónieho mäsa a sezónnych ovocných bobúľ. Aj preto si tento ker vyslúžil pomenovanie aljašská či indiánska čučoriedka.


Mohlo by vás zaujímať: Vitamínová bomba a expresne skorá úroda: Zázračný zemolez si zamilujete aj vy!


Bobule plné zdravia

Plody muchovníka majú mimoriadne príjemnú sladkú chuť a svojím vzhľadom najviac pripomínajú práve čučoriedky – majú okrúhly tvar, tmavofialovú farbu i voskový povlak. Ukrývajú v sebe 8-12% cukru, vitamíny (najvýznamnejší je vitamín C a B2), minerály, organické kyseliny, triesloviny a tiež pektín. Medzi jeho blahodarnými účinkami na ľudský organizmus dominuje nasledovné:

  • zvýšená odolnosť tela voči chorobám, silnejší imunitný systém
  • efektívnejší tráviaci systém – nižšie riziko zápchy, hladší priebeh vyprázdňovania
  • prevencia nádorových ochorení
  • zvýšená tvorba erytrocytov, nižšie riziko anémie

Nenáročný na pestovanie

Keďže muchovník pochádza zo severných oblastí, nemusíte sa báť, že by vám cez zimu vymrzol. „Vo všetkých oblastiach Slovenska je dostatočne mrazuvzdorný a možno ho úspešne pestovať do nadmorskej výšky 1100 metrov,“ radí popredný ovocinár Ing. Daniel Šimala. S investíciou do pôdy to nemusíte preháňať, no pravdepodobne sa vám zídu sieťky ako ochrana pred operenými škodcami. „Vystačí mu bežná záhradná pôda obohatená o humus. Netrpí chorobami ani škodcami, občas sa objaví múčnatka na listoch. Plody však veľmi obľubuje vtáctvo,“ vysvetľuje odborník z Hladovky.


Mohlo by vás zaujímať: Liečiteľ menom rakytník: Prineste si zdravie z oranžových bobúľ aj ku vám domov


Pozor na okrasné druhy

Amelanchier je rod, do ktorého patrí asi 20 druhov kríkov a menších opadavých stromčekov. Pri výbere sadeníc preto buďte obozretní a vyberte si tie správne. „Treba dávať pozor pri nákupe rastlín, pretože existuje aj veľa okrasných odrôd muchovníkov, ktoré nemajú plody vôbec, alebo len veľmi málo, a tie sú navyše drobné. Muchovník je samoopelivý, postačí mať v záhrade jednu odrodu,“ upozorňuje Ing. Šimala.

Ako živá stena je dostatočne vysoký

Aljašská čučoriedka je krík, ktorý poteší nielen vaše chuťové poháriky, ale aj oči. Už v marci totiž býva obsypaný bohatou nádielkou kvetov. „Z muchovníka môžeme vysádzať aj voľne rastúce živé ploty, vyrastajúce do výšky 2,5 – 3 metre. Ide o ozdobnú rastlinu rastúcu vzpriamene, ktorej nádherné biele kvety kvitnú skoro na jar. Ak chceme mať živý plot pekne zapojený, rastliny sadíme v spone 1 meter,“ prezrádza expert na bobuľoviny zo severného Slovenska.


Mohlo by vás zaujímať: Pre ostrý zrak aj fungujúcu tráviacu sústavu: Doprajte si čučoriedok do sýtosti


Bohatú úrodu môžeme využiť na rôzne spôsoby

Hoci si na prvý zber treba počkať až 3-4 roky, trpezlivosť sa pri muchovníku naozaj vypláca. „Je veľmi úrodný a z dospelého kríka získame aj 7 – 9 kíl plodov. Dozrieva po zemoleze, v rovnakom období ako ríbezle. Plody majú neskutočne sladkú chuť, výraznejšie je cítiť zrniečka semien, takže bobule obsahujú aj vyšší podiel vlákniny,“ popisuje svoje skúsenosti Ing. Šimala. Dôležité je tiež odhadnúť správny čas zberu. „Nenechávame ho prezrieť, veľmi rýchlo totiž stráca chuť a ovocie zasychá na strapci. Bobule je možné konzumovať čerstvé, spracovať samostatne alebo s kyslejšími druhmi  ovocia, prípadne mraziť,“ uzatvára uznávaný ovocinár.


Poznáte muchovník alebo máte skúsenosti s jeho pestovaním? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock.com, Emília G.
Odporúčame