Predčasný starobný dôchodok: Kedy naň máte právo a čo všetko potrebujete

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Chceli by ste ísť do predčasného starobného dôchodku?

Pomýšľate na skorší odchod do dôchodku aj vy?

Rozmýšľate o možnosti odchodu na predčasný dôchodok? Poradíme vám, kedy naň máte nárok, čo všetko je potrebné si so sebou priniesť pri jeho vybavovaní a aké sú podmienky na vznik nároku na predčasný dôchodok.


Predčasný starobný dôchodok je dôchodková dávka, ktorá sa za podmienok ustanovených Zákonom o sociálnom poistení, poskytuje zo starobného poistenia. Účelom predčasného starobného dôchodku je v prvom rade zabezpečiť vám ako poistencovi príjem v starobe. Ak spĺňate podmienky, ktoré sú určené na jeho pridelenie, môžete oň požiadať na vašej pobočke Sociálnej poisťovne.

Podmienky nároku

Nárok na predčasný starobný dôchodok má po 31. decembri 2007 poistenec, ktorý spĺňa nasledujúce podmienky a nie je sporiteľ, ak:

 • získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia,
 • chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
 • suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.

Nárok na predčasný starobný dôchodok má po 31. decembri 2007 poistenec, ktorý spĺňa nasledujúce podmienky a je sporiteľ, ak:

 • získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia
 • chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
 • suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 0,6-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.

Tiež by vás mohlo zaujať:  Podanie daňového priznania sa blíži: Toto sa zmenilo oproti minulému roku


Nárok na predčasný starobný dôchodok vzniká najskôr dňom, kedy podáte žiadosť o predčasný starobný dôchodok. Túto žiadosť môžete podať maximálne dva krát v jednom kalendárnom roku. Od 1. júla 2011 do 30. júna 2012 je suma predčasného starobného dôchodku, od ktorej vzniká nárok na predčasný starobný dôchodok, vo výške 227,80 EUR.

Ak požiadate o predčasný dôchodok, v budúcnosti vám už nevznikne nárok na starobný dôchodok. Za váš starobný dôchodok sa bude od dňa dovŕšenia dôchodkového veku považovať suma predčasného starobného dôchodku.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte doma kupónovú knižku? Poradíme vám, čo s ňou


Uplatnenie nároku

Ak máte záujem o predčasný dôchodok musíte spísať a podať na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne žiadosť, kde si uplatníte nárok na dôchodok a na jeho výplatu. Žiadosť si môžete podať aj na pobočke Sociálne poisťovne v mieste vášho prechodného bydliska. Následne sa začne konanie o priznanie predčasného starobného dôchodku. Musíte preukázať, že máte naň nárok podľa podmienok určených Sociálnou poisťovňou. Sociálna poisťovňa zväčša rozhoduje do dvoch mesiacov, aj keď v zložitejších prípadoch sa táto doba môže predĺžiť aj na dvojnásobok.

Na vybavenie predčasného dôchodku potrebujete tieto doklady (originály, alebo overené fotokópie):

 • platný preukaz totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas),
 • doklad o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom, a podobne) alebo, ak ste štúdium neukončili predpísaným spôsobom, potvrdenie školy odkedy – dokedy štúdium trvalo
 • vojenskú knižku alebo doklad vydaný príslušnou vojenskou správou,
 • rodné listy detí,
 • rozhodnutie Sociálnej poisťovne o dôchodku manžela, ktorému bol dôchodok upravený z dôvodu jediného zdroja príjmu.
 • potvrdenie o všetkých obdobiach, v ktorých ste boli evidovaný v evidencii nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie a tiež potvrdenie o obdobiach, kedy ste poberali podporu v nezamestnanosti
 • doklad (evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, potvrdenie zamestnávateľa, prípadne jeho právneho nástupcu), z ktorého je zrejmé, odkedy – dokedy trvalo zamestnanie,
 • ďalšie doklady, a to podľa toho, o preukázanie ktorých skutočností ide.
Zdielať na Facebooku

Diskusia (63)

 • Jana Lichnerova 04.10.2014, 11:36

  Dobry Deň narodena som 14.01.1956 mam dve deti som na invalidnom dvochodku 19.03.1996 chcela by som vedet kedi možem ist do predčastneho starobneho dvochodku ďakujem za odpoveď.

 • Katka Haladikova 30.08.2014, 19:34

  Dobrý den prajem. chcem sa spýta,že mám sestru ktorá sa narodila 25.9.1956 chcel by požiadať o predčasný dôchodok ,všetky kritéria splna, len nevie v ktorom roku môže požiadať o predčasný dôchodok. Má 2 deti už dospelé a je vydatá. Dakujem v jej mene.

 • andrea 22.07.2014, 14:31

  dobry den chcem sa opytat kedy moze ist moja mama ziadat o predcasny dochodok narodila sa 25.3.1959 poslednych desat rokov sa starala o svoju mamu ale ta teraz zomrela momentalne je mama vedena na urade prace ma odpracovanych asi 28 rokov.ma dve deti.dakujem.

 • jana 02.07.2014, 20:18

  prosim vas mam 55 rokov a mala som 2deti a mam 40rokov odpracovanych poradte mi kedy by som mohla poziadat o dochod dakujem

 • Daniela 18.04.2014, 22:19

  Dobrý deň, chcem sa opýtať či môžem ísť do predčasného dôchodku, keď som zamestnaná t.č. na PN, v januári budem mať 60 rokov a vychovala som dve deti. Mám odpracovaných 42 rokov.Či musí byť daná výpoveď zo zamestnania alebo jednoducho poviem, že idem do predčasného dôchodku zamestnávateľovi. ďakujem

 • Jožka K. 15.04.2014, 20:14

  dobry den 18.1.2015 budem mat 59 rokov som SZCO ,k 1.1.2015 si chcem podat ziadost k predcasnemu dochodku musim zivnost uplne zrusit alebo ju mozem len pozastavit keby mi bol dochodok priznany tak by som ju zrusila a v ktorom mesiaci si mozem podat ziadost pracujem 38 rokov a mam 2 deti dakujem za odpoved

 • jana 08.04.2014, 17:22

  dobrý deň, narodila som sa v roku 1959. a vychovala som 3. deti,pracujem v mš ako uč.chcela by som vedieť, kedy a za akých podmienok mám právo na dôchodok, prípadne na predčasný dôchodok.dakujem.

 • kika 07.04.2014, 11:23

  nemam ziadny prijem,zdravotne nie som na tom dobre mam agorafobiu,takze najst si pracu je obtiazne,,mam si vybavit invalidny dochodok,alebo ist do predcastneho,mam 55 rokov,nar 5.12.1958

 • Darina 19.03.2014, 09:08

  Mam 55 rokov som v ciastocnom invalidnom dochodku a popritom pracujem ako opatrovatelka v DSS mam odrobenych 36 a pol roka a mam vychovane 3 deti.Chcela by som informaciu ci je mozne ist do predcasneho dochodku kedze sa mi moj zdravotny stav zhorsuje ,prosim vas o nejake informacie ako mam postupovat.Dakujem viam vopred za pomoc.

 • Margita Alaxova 18.03.2014, 16:08

  Dobrý den prajem,narodila som sa 29.12.1956 mám jednu dcéru,chcela by som vedeť kedy by som mohla ísť do predčasného dôchodku.

1 2 3 4 5 ... 7 >

Pridať komentár