Predčasný starobný dôchodok: Kedy naň máte právo a čo všetko potrebujete

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Chceli by ste ísť do predčasného starobného dôchodku?

Pomýšľate na skorší odchod do dôchodku aj vy?

Rozmýšľate o možnosti odchodu na predčasný dôchodok? Poradíme vám, kedy naň máte nárok, čo všetko je potrebné si so sebou priniesť pri jeho vybavovaní a aké sú podmienky na vznik nároku na predčasný dôchodok.


Predčasný starobný dôchodok je dôchodková dávka, ktorá sa za podmienok ustanovených Zákonom o sociálnom poistení, poskytuje zo starobného poistenia. Účelom predčasného starobného dôchodku je v prvom rade zabezpečiť vám ako poistencovi príjem v starobe. Ak spĺňate podmienky, ktoré sú určené na jeho pridelenie, môžete oň požiadať na vašej pobočke Sociálnej poisťovne.

Podmienky nároku

Nárok na predčasný starobný dôchodok má po 31. decembri 2007 poistenec, ktorý spĺňa nasledujúce podmienky a nie je sporiteľ, ak:

 • získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia,
 • chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
 • suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 1,2-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.

Nárok na predčasný starobný dôchodok má po 31. decembri 2007 poistenec, ktorý spĺňa nasledujúce podmienky a je sporiteľ, ak:

 • získal najmenej 15 rokov obdobia dôchodkového poistenia
 • chýbajú mu najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku a
 • suma predčasného starobného dôchodku ku dňu, od ktorého požiadal o jeho priznanie, je vyššia ako 0,6-násobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.

Tiež by vás mohlo zaujať:  Podanie daňového priznania sa blíži: Toto sa zmenilo oproti minulému roku


Nárok na predčasný starobný dôchodok vzniká najskôr dňom, kedy podáte žiadosť o predčasný starobný dôchodok. Túto žiadosť môžete podať maximálne dva krát v jednom kalendárnom roku. Od 1. júla 2011 do 30. júna 2012 je suma predčasného starobného dôchodku, od ktorej vzniká nárok na predčasný starobný dôchodok, vo výške 227,80 EUR.

Ak požiadate o predčasný dôchodok, v budúcnosti vám už nevznikne nárok na starobný dôchodok. Za váš starobný dôchodok sa bude od dňa dovŕšenia dôchodkového veku považovať suma predčasného starobného dôchodku.


Tiež by vás mohlo zaujať: Máte doma kupónovú knižku? Poradíme vám, čo s ňou


Uplatnenie nároku

Ak máte záujem o predčasný dôchodok musíte spísať a podať na príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne žiadosť, kde si uplatníte nárok na dôchodok a na jeho výplatu. Žiadosť si môžete podať aj na pobočke Sociálne poisťovne v mieste vášho prechodného bydliska. Následne sa začne konanie o priznanie predčasného starobného dôchodku. Musíte preukázať, že máte naň nárok podľa podmienok určených Sociálnou poisťovňou. Sociálna poisťovňa zväčša rozhoduje do dvoch mesiacov, aj keď v zložitejších prípadoch sa táto doba môže predĺžiť aj na dvojnásobok.

Na vybavenie predčasného dôchodku potrebujete tieto doklady (originály, alebo overené fotokópie):

 • platný preukaz totožnosti (občiansky preukaz alebo cestovný pas),
 • doklad o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom, a podobne) alebo, ak ste štúdium neukončili predpísaným spôsobom, potvrdenie školy odkedy – dokedy štúdium trvalo
 • vojenskú knižku alebo doklad vydaný príslušnou vojenskou správou,
 • rodné listy detí,
 • rozhodnutie Sociálnej poisťovne o dôchodku manžela, ktorému bol dôchodok upravený z dôvodu jediného zdroja príjmu.
 • potvrdenie o všetkých obdobiach, v ktorých ste boli evidovaný v evidencii nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie a tiež potvrdenie o obdobiach, kedy ste poberali podporu v nezamestnanosti
 • doklad (evidenčný list dôchodkového zabezpečenia, potvrdenie zamestnávateľa, prípadne jeho právneho nástupcu), z ktorého je zrejmé, odkedy – dokedy trvalo zamestnanie,
 • ďalšie doklady, a to podľa toho, o preukázanie ktorých skutočností ide.
Zdielať na Facebooku

Diskusia (72)

 • Mária 03.03.2015, 22:32

  Počula som, že je nejaká výzva pre ženy, ktoré majú odpracované 30 rokov a vychovali minimálne 4 deti, môžu ísť do predčasného dôchodku. Je to pravda?

 • Hapčo Miloslav 16.02.2015, 14:30

  Dobrý deň,narodený som 26.10.1955 , mám odpracovaný potrebný poečet rokov,môžem požiadať pri dovršení 60 rokov života o predčasný dôchodok?

 • jando 12.02.2015, 17:00

  Dobrý deň. 4.7.2015 budem mať 60 rokov chcem požiadať o predčasný dôchodok,kedy najneskôr to môžem urobiť?A či dôchodku ešte môžem mať prijem a do akej výšky. Teraz mam živnosť zrušiť alebo na dva roky prerušiť! Ďakujem. Veľa zdravia Jando

 • mari 10.02.2015, 20:45

  Dobry den, mám 40 rokov odrobeny, narodila som 2.9. 1956, mám dve deti, chcela by som íst na prdecasny dochodok, este stále robim, chcela by som vedet ci musi byt daná vypoved zo zamestnania,alebo jednoducho poviem , ze idem na predcasny d... bola som na sociálnom a vypocítali mi ze priblízne 320 eur bude dóchodok , zda sa mi pre mna málo, ako to vypocítaju ?( zárobok nemám pod 400 eur )

 • Okkus 26.01.2015, 12:41

  Od augusta min.r.som na predcasnom st. dochodku. Mam 80 rocnuchoru mamicku. Mozem si ziadat prspevok za opatrovanie. Dakujem.

 • Helena Szokeova 17.01.2015, 18:37

  Dobry vecer,narodila som sa 23.09.1959,vychovala som 3-deti,pracujem ako robotnicka a rada by som vedela,kedy si mozem poziadat o dôchodok a ci mozem poziadat o predcasny dôchodok,za odpoved Vam dakujem.

 • mária 02.12.2014, 20:44

  Dobrý večer,nar.1.2.1957 mám 2 deti ktoré sa narodili1981 a1982,mám odrobené37 rokov od 1.3.2010 som nezanestnaná,kedy možem si žiadat o predčasný dochodok, dakujem.

 • TIBOR. 23.11.2014, 19:55

  ZDRAVIM:nenisom si isti?! ci pisem do diskuzii -PREDCASTNY DOCHODOK:mam po 60rokou 15,11, 54. som na pol,indvalidnou,doch, , asi 2,roky+na marodke dohromady,4roky..pracoval som prevazne v CR,CCA,22ROK,, -som opcan sk,rep,aj narodeny,preco mamnarok udajne na predcas, doch, az, 63,rok+3mesiace!,-preco nenisom rieseny podla zakona SR?. IBA INFO"--POBERAM INVALID,DOCHODOK ---IBA --23,90---dvacat tridevediesiat centou ,invalidnydoch,,,,,:) smiesnee nie? :) som ocotny dat veskere info ci daky doklad o vyjasninie tohoto omylu?!,ved zivoriim"v tomto state!:(, a+ uz nemam narok sancu sa zamestnat-pracovat -zdravotne dovody!+vekkk,,,,budem rad za vysvetlnie poradu, dakujem ....TIBOR.......

 • krakonosisko 23.11.2014, 10:43

  mam odpracovane roky a chcem poziadat o predcasny dvochodok, odchadzam nan o 4 mesiace. Oplati sa mi to. dostanem vianocne ako normalny dvochodca

 • Jana Lichnerova 04.10.2014, 11:36

  Dobry Deň narodena som 14.01.1956 mam dve deti som na invalidnom dvochodku 19.03.1996 chcela by som vedet kedi možem ist do predčastneho starobneho dvochodku ďakujem za odpoveď.

1 2 3 4 5 ... 8 >

Pridať komentár