Oživte si záhradu vyvýšeným záhonom: Prinesie úľavu chrbtici aj bohatú úrodu!

vyvýšený záhon

thinkstockphotos.com

Hoci v krajinách na západ od Slovenska sú vyvýšené záhony úplne bežným prvkom úžitkových záhrad, v našich končinách je ich používanie stále v plienkach. Takáto forma pestovania zeleniny pritom prináša nielen estetický výsledok, ale aj mnoho ďalších výhod. Tešiť sa môžete na výdatnú úrodu aj menšiu námahu chrbtice.

Získa si vás množstvom benefitov

Disponujete príliš malým pozemkom, na ktorom sa navyše nachádza neúrodná pôda? Štrkovitá, ílovitá či premočená zemina – nič z toho vás nenúti vzdať sa sna o záhradke s vlastnoručne dopestovanou zeleninou. Stačí si založiť vyvýšený záhon, ktorý vám zaručí bohatstvo dozretých plodov. Aké ďalšie výhody môžete očakávať?

  1. Nebude vás limitovať priestor: Dĺžku svojho záhona si dokážete pohodlne prispôsobiť veľkosti záhrady.
  2. Skrášli okolie: Vyvýšený záhon sa zväčša stavia z prírodných materiálov, ktoré pôsobia veľmi vkusne. V čase vegetácie vaša záhrada nebude pôsobiť ako džungľa, ale zanechá usporiadaný dojem.
  3. Pohodlný prístup: Ak dodržíte naše odporúčania, k rastlinkám sa dostanete zo všetkých strán.
  4. Burina vás príliš nepotrápi: Bez pletia to síce nepôjde, no okopávaním vyvýšeného záhonu strávite oveľa menej času ako v prípade hriadok.
  5. Vydaria sa aj náročnejšie plodiny: Vďaka hojnosti dodaných živín si predovšetkým v prvých dvoch rokoch dokážete dopestovať aj náročnejšie druhy vegetácie.
  6. Škodcovia vám dajú pokoj: Slimáky a drobné hlodavce sa do vyššieho záhonu tak ľahko nedostanú, preto vašu úrodu nezničia.
  7. Mrazíky nemajú šancu: Vďaka svojej výške majú záhony navrch aj v boji proti prízemným mrazom.
  8. Investícia na niekoľko rokov: Vybudovanie záhona stojí síce určitý čas aj financie, no postará sa vám o úrodu na dlhšie obdobie.
  9. Šetrí chrbát: Najdôležitejšia devíza, pre ktorú si vyvýšené záhony nezakladajú len staršie ročníky. Pri práci v určitej výške nad zemou sa nebudete musieť toľko zohýnať a namáhať chrbticu.

Mohlo by vás zaujímať: Chladné noci sú za dverami: Ponúkame tipy, ako záhradu pripravíte na zimu!


Základom je dobrý plán

Keďže vyvýšený záhon nie je možné presúvať z miesta na miesto, ešte pred samotnou realizáciou si všetko dobre premyslite. Optimálna orientácia je taká, ktorá po celý deň zabezpečí dostatok slnečného svetla. Ak je to teda možné, vyvýšený záhon vybudujte v severojužnom smere. Čo sa týka dĺžky záhona, obmedzovať vás môže len veľkosť pozemku. Dbajte však na správnu šírku, ktorá by mala predstavovať dvojnásobok dĺžky vašej ruky. Vo všeobecnosti je vhodné, aby šírka záhona nepresiahla 140 cm. V opačnom prípade riskujete, že do stredu nedočiahnete a bude sa vám horšie pracovať.

Vybudovať zvýšený záhon dokážete svojpomocne

Ak nemáte potrebné vybavenie ani dostatok času, hotové vyvýšené záhony z dreveného masívu alebo plechu ponúkajú viaceré firmy. Šikovný kutil si však tento záhradný prvok poľahky zhotoví sám. Najskôr si za pomoci kolíkov a motúza vytýčte plochu, na ktorú záhon umiestnite. Rýľom odstráňte vrchnú časť zeminy s trávou do hĺbky 20 – 30 cm, čím zabezpečíte dostatočnú priepustnosť pôdy. Na dno takejto vyrýľovanej „jamy“ uložte husté pletivo, ktoré rastliny ochráni pred neželanými hlodavcami. Následne rozmiestnite rohové a stredové zahrotené stĺpiky, ktoré zatlčiete do hĺbky 30 – 50 cm pod úroveň terénu. Na stĺpiky priskrutkujte drevené dosky do takej výšky, aby vám vyhovovala. Iné nároky má muž vysoký dva metre a iné potreby má útla žena do 160 cm. Nakoniec vnútro záhona dôkladne vysteľte pevnou fóliou.

Tip: Ak chce docieliť čo najdlhšiu životnosť dreveného záhona, materiál ešte pred realizáciou ošetrite ochrannou lazúrou, ktorú môžete zafixovať lodným lakom.


Mohlo by vás zaujímať: Na zazimovanie záhrady máte už iba posledné dni: Čo treba ešte stihnúť?


Najdôležitejšie je správne vrstvenie

Aby záhonu nechýbali potrebné živiny, je nevyhnutné zaplniť ho jednotlivými vrstvami v správnom poradí.

  • Na samé dno uložte hrubšie konáre a vetvy alebo aj staršie dosky – to všetko bude tvoriť drenážnu vrstvu.
  • Na ňu nasypte lístie, biologický odpad z kuchyne, seno alebo slamu.
  • Následne môžete použiť vyrýľovanú mačinu s koreňmi nahor.
  • Ďalšie „poschodie“ by mal tvoriť vyzretý kompost.
  • Záhon doplňte zeminou, ktorú nedokážete nijako inak zužitkovať.
  • Poslednou a najdôležitejšou vrstvou je kvalitná záhradná zemina, ktorá môže byť pomiešaná s kompostom v pomere 2:1.

Mohlo by vás zaujímať: Plodná záhrada v súlade s prírodnými zákonitosťami: Môžete ju mať aj vy!


Rady na záver

Vyvýšený záhon môžete budovať celoročne, no ideálny čas je práve na jeseň, aby sa jednotlivé vrstvy dokázali dobre prepojiť. Ak si ho teda nachystáte ešte pred zimou, mali by ste ho zakryť nástielkou, aby sa z neho nevyplavovali živiny. Na jar doňho doplňte preosiatu záhradnú zeminu a hor sa na výsadbu. V prvom roku má pôda najviac živín a dusičnanov, preto sú na pestovanie vhodné rastliny prvej trate – rajčiny, pór, uhorky, cukety, tekvice.


Máte skúsenosti s pestovaním vo vyvýšených záhonoch? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock., Emília G.
Odporúčame