Hyperaktívny močový mechúr: Čo robiť, ak chodíte každú chvíľu na toaletu?

Zdržiavanie močenia

thinkstockphotos.com

Hyperaktívny alebo dráždivý močový mechúr je veľmi chúlostivý a nepríjemný problém, ktorý dokáže poriadne skomplikovať život. Prejavuje sa hlavne náhlou a urgentnou potrebou močenia a často prichádza v tej najmenej vhodnej chvíli.

O čo vlastne ide?

Zdravý človek dokáže v močovom mechúre udržať až okolo 600 ml moču. Hromadenie moču v mechúre spôsobuje rozťahovanie svaloviny a dráždi nervové bunky. Obvykle pociťujeme potrebu močiť až keď je mechúr plný. Môže sa však stať, že nutkanie príde aj vtedy, keď je mechúr naplnený len čiastočne. Zdravý človek dokáže proces ovplyvňovať a rozhodne sa kedy mechúr vyprázdni. Ale ak príde k nadmernej aktivite močového mechúra, svaly sa stiahnu a vypudzujú moč pri čiastočnom naplnení pričom tento proces nedokážeme zastaviť.

Čo je normálne a kedy už ide o problém?

Problém je hlavne urgentné a náhle močenie, ktoré vás zastihne v divadle, na ceste do práce, na obede a vy ho nedokážete ovládnuť. Jednoducho vás zastihne kdekoľvek a kedykoľvek bez varovania. Ďalším znakom, že niečo nie je v poriadku je príliš časté močenie. Zdravý človek chodí na toaletu približne raz za 3-4 hodiny, teda asi 7 krát za deň. Ak musíte ísť počas noci jeden či dvakrát, je to ešte normálne.  V prípade, že potrebujete močiť častejšie, je možné, že máte dočinenia s hyperaktívnym močovým mechúrom. Asi najväčším a najnepríjemnejším sprievodným javom je inkontinencia, teda neschopnosť udržať moč. 


Mohlo by vás zaujímať: Keď mechúr neposlúcha: Ako si poradiť s pričastým močením?


Koho postihuje najčastejšie?

Hyperaktívny močový mechúr trápi častejšie ženy, pričom si tento syndróm vyžaduje vyšetrenie u urológa. Ten by mal vďaka komplexnému vyšetreniu vylúčiť iné možné príčiny alebo diagnózy.  Výskyt tohto syndrómu rastie s vekom, náchylnejšie sú teda ženy po štyridsiatke. To ale neznamená, že mladšie ročníky sú v bezpečí. Syndróm sa totiž objavuje aj u detí, najčastejšie vo veku 7-12 rokov bez rozdielu pohlavia.

Liečba hyperkatívneho močového mechúra

Liečba musí byť komplexná a skladá sa z niekoľkých krokov. Ako prvé prichádzajú na rad režimové opatrenia. Tie pozostávajú zo zmeny životosprávy, návykov, dietických opatrení a zmeny pitného režimu. Vo večerných hodinách by mal byť príjem tekutín obmedzený, minimalizovať by sa mal aj príjem kofeínu teda kávy, ale aj čaju či colových nápojov.  K režimovým opatrenia patrí aj tréning a posilňovanie svalov panvového dna, Kegelove cviky.

Ďalej liečba zahŕňa aj podávanie liekov na uľahčenie fázy močenia. Zároveň by mali znižovať kontrakcie hladkých svalov, ktoré majú ma starosti vypudzovaciu funkciu močového mechúra. Ak vám bol diagnostikovaný syndróm hyperaktívneho močového mechúra, nejakú dobu potrvá, kým liečba zaúčinkuje. V prípade, že takéto opatrenia nezaberú, ku slovu sa dostáva chirurgia.


Mohlo by vás zaujímať: Skroťte svoj močový mechúr: Aby ste nemuseli na toalety utekať pričasto!


Dobrá rada nad zlato

  • Hoďte hanblivosť za hlavu a pokiaľ ste to ešte neurobili, navštívte ho. Je možné, že týmto syndrómom netrpíte a ide len o zápal močových ciest – ak sa diagnóza potvrdí, treba čím skôr začať s liečbou.
  • Myslíte si, že keď budete menej piť, budete aj menej močiť? Omyl! Denne by ste mali vypiť cca 2 litre tekutín. Čím koncentrovanejší moč bude, tým viac bude dráždiť mechúr a močiť budete stále rovnako často. Pridať sa však môžu komplikácie spôsobené dehydratáciou.
  • Pri cestovaní vlakom či lietadlom neváhajte požiadať o miesto, ktoré je najbližšie k toaletám. Budete to mať blízko a nebudete neustále obmedzovať cestujúcich okolo seba.
  • Ak máte problém s inkontinenciou, používajte zdravotnícke pomôcky ako sú špeciálne vložky, vkladacie plienky alebo plienkové nohavičky. Budete tak mať istotu, že o úniku moču budete vedieť iba vy.

Ako sa s hyperaktívnym močovým mechúrom snažíte bojovať vy? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame