Neustála únava, lámenie vlasov a nechtov: Ako si poradiť s anémiou?

Žena

thinkstockphotos.com

Anémia alebo chudokrvnosť je jednou z najčastejších ochorení krvi. Spôsobuje ho nedostatok železa, ale príčiny tohto stavu môžu byť rôzne. Ako sa dá anémia liečiť a ako si pomôcť vhodnými potravinami?

Prečo vzniká chudokrvnosť?

Anémia môže byť dedičná záležitosť, ale môžete ju získať aj nevhodnou životosprávou. Chudokrvnosť je viac syndróm ako choroba. Ide o príznaky, ktoré vzniknú z nedostatkov vo výžive, zlého vstrebávania vitamínu B12, ale aj pri deštrukcií červených krviniek alebo veľkej straty krvi. Anémiu môže spôsobiť aj ochorenie kostnej drene, toxické látky a choroby štítnej žľazy či pečene. Najčastejšou príčinou anémie je nedostatok železa. Spôsobiť ju môže aj skúšanie rôznych diét a preto trpia anémiou neraz mladé dievčatá, ktoré v tejto oblasti často experimentujú. Chudokrvnosť často postihuje aj tehotné ženy a ženy, ktoré majú veľmi silnú menštruáciu.

Príznaky anémie

Príznaky anémie sú ľahko rozpoznateľné a patrí k nim:

  • lámanie nechtov
  • vypadávanie vlasov
  • suchá a popraskaná pokožka
  • zvýšenú činnosť srdca
  • problémy s dýchaním
  • hučanie v ušiach
  • zväčšené uzliny
  • točenie hlavy
  • omdlievanie
  • dlhodobou únavou
  • nízkym tlakom
  • úbytkom hmotnosti

Chudokrvnosť môže byť aj prejavom vážnejších ochorení. Keď spozorujete niektoré z uvedených príznakov, je viac ako vhodné navštíviť lekára.


Mohlo by vás zaujať: Recepty pre dobrú krv: Pripravte si ich a anémia sa vám vyhne oblúkom


Ako získať železo?

Železo sa dá získať s rôznych výživových doplnkov a vitamínov. Lepšie sa vstrebáva, ak je kombinované aj s vitamínom C. Okrem doplnkov výživy sa dá samozrejme získať aj z potravín.

Skvelým zdrojom železa je červená repa, ktorú mali v obľube už naše staré mamy. Čerstvá šťava z cvikly je jeden z najlepších liekov na chudokrvnosť. Odporúča sa jej denne vypiť 0,5 litra, ale je dobré ju kombinovať so šťavou z mrkvy alebo jablka pre lepšiu chuť. Čerstvú cviklovú šťavu alebo kombináciu repa-mrkva-jablko dnes už bežne dostať v obchodoch alebo rôznych fresh baroch.

Azda najbohatším zdrojom železa je bravčová pečeň. Dostatočný obsah železe obsahujú aj celozrnné a cereálne výrobky, sušené marhule, výrobky zo sójovej múky, ovsené vločky, strukoviny, hlavne šošovica a biela fazuľa, a nelúpaná ryža. Bohatým zdrojom železa sú aj orechy a semienka. Miesto chipsov tak môžete pri televízií chrumkať radšej tekvicové alebo slnečnicové semená, mandle, pistácie alebo paraorechy. Vhodné sú ale akékoľvek druhy orieškov. 

Dôležitá je aj konzumácia zeleniny, hlavne tej červenej. Okrem repy by ste si mali dopriať aj paradajky, červenú kapustu a zabudnúť nesmiete ani na špenát, pór a cibuľu. Ak máte radi čaj, doprajte si lapacho a roibos. Nemali by ste ich ale kombinovať, je lepšie vybrať si jeden z nich a denne vypiť asi 0,5 litra.


Mohlo by vás zaujať: Železo je pre naše telo dôležité: Takto zlepšíte jeho vstrebávanie!


Kombinujte ho s vitamínom C

Aj pri anémií je dôležitá prevencia. Ak máte dostatok železa je dôležité, aby ste ho nestratili. Udržať si železo môžete okysľovaním, teda pridávaním kyseliny jablčnej, octovej, citrónovej alebo hroznovej do jedla. Vďaka vitamínu C sa železo vstrebáva oveľa lepšie. Vhodné je napríklad zapíjať jedlo citronádou alebo pomarančovým džúsom. Nezabudnite na tento krok, dokáže zvýšiť vstrebávanie železa aj štvornásobne.

V prípade, že fajčíte, okrádate sa o vitamín C a tým sa znižuje vstrebávanie železa. Chudokrvní ľudia by sa cigarety mali čím skôr vzdať. Pozor by ste si mali dávať aj na kávu a čierny čaj. Keď si dáte jedlo s vysokým obsahom železa, mali by ste sa hneď po konzumácií týmto nápojom vyhýbať. Počkajte, kým vám trošku vytrávi a potom si už bez problémov môžete dopriať šálku kávy.


Konzumujete rybí olej? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame