Vypestujte si svoj vlastný cesnak: Sadiť ho môžete aj na jeseň

Cesnak

thinkstockphotos.com

Chcete si doma vypestovať cesnak, pretože chuť toho kupovaného nie je taká, aká by mala byť? Alebo si jednoducho potrpíte na domáce plodiny? Poradíme vám s výsadbou aj skladovaním cesnaku, aby ste si mohli vypestovať túto obľúbenú a zdravú plodinu sami.

Chcete si doma vypestovať cesnak, pretože chuť toho kupovaného nie je taká, aká by mala byť? Alebo si jednoducho potrpíte na domáce plodiny? Poradíme vám s výsadbou aj skladovaním cesnaku, aby ste si mohli vypestovať túto obľúbenú a zdravú plodinu sami.

Ako a kedy vysadiť cesnak?

Cesnaku nevadí chladnejšie počasie a najlepšia doba na jeho výsadbu je jeseň, teda mesiace september, október a prípadne aj november. Teplota pôdy by v čase výsadby nemala byť nižšia ako 9°C. Na zber sa môžete tešiť v júni a júli. Pri ozimnom cesnaku je jeho vegetačná doba cca 260 dní a u jarného cca 110 dní.

Cesnak veľmi dobre odoláva chladu, ale nedarí sa mu v ťažkých zamokrených pôdach a nevyhovuje mu ani priame hnojenie maštaľným hnojom. Radšej má slnečné miesta a zavlažovanie je potrebné len v suchom období, inak nie je vhodné. Myslieť by ste ale mali na prevzdušňovanie pôdy a odstraňovanie buriny.

Strúčik cesnaku sa sadí do hĺbky minimálne 8 cm. Vzdialenosť medzi strúčikmi v riadku by mala byť asi 10 cm a vzdialenosť medzi jednotlivými riadkami 20 – 30 cm. Ak sa rozhodnete pre jarné odrody cesnaku, zasadiť by ste ich mali skoro na jar, hneď ako rozmrzne pôda. Tieto odrody stačí zasadiť do hĺbky asi 6 cm.


Mohlo by vás zaujať: Cesnak nemá chybu: Poradí si s plesňami, voškami a poslúži i ako návnada na ryby


Morenie cesnaku

Pred výsadbou cesnaku je potrebné jeho morenie, čo je vlastne ošetrenie proti plesni a háďatkám. Na výsadbu určite nepoužívajte poškodené, plesnivé alebo veľmi malé strúčiky, vyberajte iba kvalitný a zdravý cesnak. Roztoč vlnovník cesnakový môže spôsobiť nemalé škody na úrode, preto je vhodné rozdeliť hlavičku na strúčiky a tie namoriť už v septembri. Namorené strúčiky treba čo najskôr vysušiť a skladovať na dobre vetranom mieste až kým ich nepôjdete vysádzať.  Na morenie cesnaku možno použiť špeciálne prípravky – na každom je uvedený postup. Ak sa chcete vyhnúť chemickým prostriedkom, môžete cesnak namočiť na hodinu do vody a vysadiť ho hneď alebo až po obschnutí.

Výber vhodnej odrody

Keď začínate s pestovaním cesnaku je dobré vyskúšať na začiatok niekoľko odrôd. Či budete v úspešní, alebo nie, závisí od viacerých faktorov a je ťažké vybrať jednu odrodu, ktorá sa ujme. Na úspešnosť pestovania vplýva druh pôdy, nadmorská výška či geografické umiestnenie. Všetky faktory tvoria jeden celok a tak sa môže stať, že v jednej lokalite sa cesnaku darí a v druhej, zdanlivo rovnakej sa neujme. Pri výbere odrôd by ste určite mali siahnuť po odrode Lukan, ktorá je adaptabilná a darí sa jej vo väčšine lokalít.


Mohlo by vás zaujať: Kávová usadenina nepatrí do smetí: Využijete ju doma, v záhrade i pre krásu


Zber a skladovanie cesnaku

Keď je cesnak zrelý začne uschýnať a listy majú žltohnedú farbu. Ozimný cesnak sa zberá na prelome júna a júla a je vhodný aj na uskladnenie. Jarné odrody sa zvyknú zberať až na konci leta, teda v auguste-septembri. Najlepší spôsob, ako cesnak vybrať zo zeme je použiť rýľ alebo vidly a podobrať ho.

Hlavičky cesnaku sa očistia od zvyšku pôdy, skrátia sa korienky, vňať a cesnak dosušíme na suchom tienistom a vzdušnom mieste. Cesnak sa môže zapliesť do vencov, vrkočov alebo sa nemusí zapletať vôbec.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Váš prehliadač nemá nainštalovaný flash player a nepodporuje html5 video tag.Get Adobe Flash player

 

 

 

 

Pozitívne účinky cesnaku

Cesnak je veľmi obľúbený, pretože má na náš organizmus viacero pozitívnych účinkov:

  • zlepšuje funkciu imunitného systému
  • pomáha pri prechladnutí, skracuje dobu liečenia
  • znižuje vysoký krvný tlak
  • znižuje hladinu cholesterolu
  • obsahuje antioxidanty
  • znižuje riziko demencie a Alzheimerovej choroby
  • konzumácia cesnaku môže pomôcť pri detoxikácii organizmu
  • antibiotické účinky

Pestujete si doma cesnak? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

 

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame