Zápach z úst, chrápanie aj bolestivé prehĺtanie: Vinníkom môžu byť vaše mandle!

bolesť

thinkstockphotos.com

Narodili sme sa s nimi všetci, no pre zápaly a iné komplikácie sa pomerne často stáva, že ich lekári pacientom jednoducho vyberú. Ak patríte k ľuďom, ktorí ich v ústnej dutine stále majú, mali by ste zbystriť pozornosť. Mandle vám totiž môžu spôsobiť aj oveľa väčšie problémy ako boľavé hrdlo. Odborníci upozorňujú, že tieto oválne útvary môžu byť zodpovedné nielen za nepríjemný zápach z úst, ale tiež chrápanie.

Načo mandle vlastne slúžia?

Mandle, v medicínskych kruhoch nazývané aj tonzily, sú súčasťou lymfatického systému a ich hlavnou úlohou je boj proti infekciám. Podľa toho, kde sú umiestnené, rozlišujeme dve podnebné mandle a jednu nosohltanovú. Metaforicky si ich môžeme predstaviť ako obrancov prvej línie proti nebezpečným zárodkom – vírusom a baktériám, ktoré do organizmu prenikajú cez nos a ústa. Mandle sú vytvarované tak, aby hrozbu v podobe infekcie zachytili a zabránili jej postupu hlbšie do tela. Súčasne zalarmujú imunitný systém, ktorý okamžite začne tvoriť protilátky. Problém nastáva, ak sú mandle preťažené a samé podľahnú zápalu – sú opuchnuté, podráždené a dokonca z nich môže presakovať hnis. V takom prípade hovoríme o tonzilitíde, čiže angíne. Sprievodným signálom je hrdlo bolestivé nielen pri prehĺtaní, ale aj na dotyk zvonka a nezriedka takisto vystúpi teplota tela. Mandle však môžu zohrávať úlohu aj pri celkom iných ťažkostiach.


Mohlo by vás zaujímať: Kráľovstvo za pokojný spánok: Skúste tieto jednoduché triky proti chrápaniu


Zápach z úst nepodceňujte

Ocitli ste sa v situácii, že sa bez žuvačiek a mentolových cukríkov nepohnete ani na krok? Podľa Národného inštitútu zdravia až polovica svetovej populácie trpí halitózou, čo je odborný výraz pre zápach z úst. Enormných 90% všetkých prípadov má svoj pôvod práve v ústnej dutine. O zápach sa najčastejšie postará nedostatočná ústna hygiena, zápal ďasien, no problémom môžu byť aj samotné mandle. Ak sú vystavené opakovaným zápalom, po čase sa zjazvia a v týchto záhyboch sa hromadia baktérie, hlien i odumreté bunky. „Zachytené látky potom tvoria usadeniny, ktoré sa hromadia v bielych útvaroch vo forme vačkov,“ vysvetľuje všeobecný lekár Murray Grossan. Spomínané usadeniny často obsahujú prchavé zlúčeniny síry, ktoré sú zodpovedné za odpudivú arómu pri výdychu alebo verbálnej komunikácii.


Mohlo by vás zaujímať: Prestaňte „píliť drevo“: Čo je príčinou chrápania a ako s ním možno skoncovať?


Prehĺtanie môže bolieť aj bez zápalu

Hoci mnoho vyššie popísaných usadenín má veľmi malé rozmery, môžu sa vyskytnúť prípady, kedy sa procesom kalcifikácie príliš zväčšia. „Ak príliš stvrdnú, môžu sa správať ako cudzie teleso a spôsobovať diskomfort pri jedení. Keď prehĺtate, cítite to, akoby ste mali v hrdle špendlík,“ upozorňuje doktor Murray Grossan. Niektoré z usadenín dokážete vypudiť kašľom alebo kloktaním slanej vody. Tie väčšie však vyžadujú konzultáciu s otorinolaryngológom.

Bezsenné noci môžu byť minulosťou

Hlučné chrápanie, ktoré prebúdza zo spánku vás aj vášho partnera, môže byť spôsobené práve zväčšenými mandľami. Tie totiž výraznou mierou ovplyvňujú prúdenie vzduchu. Pokiaľ chrápanie nesprevádzajú apnoické pauzy, zo zdravotného hľadiska sa nemusíte príliš znepokojovať. Je však mimoriadne otravné a často býva vinníkom obrovskej únavy počas dňa. Aké sa teda núka riešenie? „Tonzily môžu byť zväčšené v dôsledku vrodenej chyby alebo recidivujúcich infekcií či iných faktorov,“ zdôrazňuje doktor Jeffrey Gallups. Ak ide o závažný stav, najčastejšou formou liečby je práve odstránenie problémových mandlí.


Mohlo by vás zaujímať: Dajte chrápaniu zbohom: Jednoduchý recept vnesie mier aj do vašej spálne


Vybratie mandlí dobre zvážte

Hoci sa u nás v 80-tych rokoch mandle odstraňovali ako na bežiacom páse, dnes tento zákrok podlieha oveľa prísnejšej selekcii. Prudký pokles zaznamenali aj za veľkou mlákou, kde sa až 90% opakujúcich sa angín riešilo práve vybratím mandlí. Dnes sa k tomuto spôsobu liečby uchyľuje len 20% prípadov, zvyšné súvisia práve s problémami počas spánku. Každý jeden prípad by sa mal však posudzovať veľmi individuálne. „Tonzilektómia by mala byť tým posledným východiskom, pretože pri zákroku vždy riskujete komplikácie,“ uzatvára Dr. Gallups.


Trpíte častými zápalmi mandlí? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame