V boji s obezitou na prísne diéty zabudnite: Treba na to ísť inak!

Šťastie

thinkstockphotos.com

Podľa Eurostatu je obézny jeden z troch Slovákov. Ide o 15,9 percenta mužov a 16,6 percenta žien. Kilá navyše predstavujú nielen estetický, ale najmä zdravotný problém. Ako si môže človek pomôcť a schudnúť?

Drastické nárazové diéty nepomôžu

Na Slovensku je tak viac obéznych ľudí (16,3 percenta), ako je priemer Európskej únie (15,9 percenta). Mnohým ľuďom, ktorí sa snažia bojovať s nadváhou, sa nepodarí schudnúť dlhodobo. Podľa odborníka je príčinou zlá filozofia. ,,Riešia to dočasnými, trvalo neudržateľnými metódami zapierania sa, príliš prísnych diét. Nerobia dostatok fyzickej aktivity, spoliehajú sa na to, že krátkodobými opatreniami vyriešia problém svojej obezity, ale nevyriešia ho,“ povedal pre TASR obezitológ Peter Minárik.

Zmeniť treba stravovanie ako celok – a dlhodobo

Upozornil, že kontrola telesnej hmotnosti je celoživotný problém. ,,Ľudia, ktorí schudli z nadváhy, musia v opatreniach, ktoré robili počas redukcie nadváhy pokračovať aj ďalej,“ skonštatoval Minárik s tým, že inak sa porblémy s hmotnosťou opäť vrátia. Jedlo by im pritom malo aj chutiť a nasýtiť ich.


Mohlo by vás zaujímať: Diéta vďaka ktorej schudnú aj tí, čo diétovať nevedia: Účinne a bez jojo efektu!


Fyzickej aktivite sa nevyhnete

Zdôraznil, že veľmi dôležitý je pohyb. ,,Obéznym ľuďom sa často nechce zvýšiť pohybovú zložku a spoliehajú sa len na efekt nízkokalorickej stravy, a to nefunguje.“ Nemusíte sa hneď snažiť v posilňovni o heroické výkony, naopak. Začnite postupne, aby si telo na záťaž zvykalo a neodradila vás silná svalovica či zranenie. Aj 20 minút rýchlej chôdze denne je dobrý začiatok. Okrem chôdze je pre ľudí s kilami navyše vhodné plávanie či aqua aerobik, pri ktorých kĺby nenesú celú váhu tela.

Niečo za niečo

Prvým krokom k schudnutiu je obmedzenie nezdravých jedál. Skúste vymeniť napríklad:

  • Džúsy a sladené nápoje za vodu s citrónom či nesladený čaj
  • Sušienky na desiatu za banán či iné ovocie
  • Chipsy napríklad za pečené gaštany či nepražené nesolené orechy
  • Klobásy a slaninu za kvalitnú hydinovú šunku s veľkým podielom mäsa
  • Mastné druhy mäsa za chudšie (králik, hydina, ryby, chudé hovädzie či bravčové mäso)
  • Čokoládu za jogurt s ovocím.

Ideálne je, ak aspoň na začiatku obmedzíte nezdravé kalorické pokrmy úplne. Časom si môžete občas dopriať kúsok čokolády alebo lupienky, určite však nie pravidelne a vo veľkých množstvách. Zabudnúť nemožno ani na spomínanú fyzickú aktivitu.


Mohlo by vás zaujímať: Návod na chudnutie pre pánov: Ide to aj bez hladovania!


Prispôsobte jedálniček svojmu veku

Nezabudnite, že podľa štistík kilá prichádzajú s vekom – čím je Slovák starší, tým je aj ťažší. Berte do úvahy, že kalorické nároky organizmu vekom klesajú a vy preto nemôžete zjesť toľko, ako pred 20 rokmi a udržať si rovnakú postavu. Alebo musíte jesť menej, alebo byť fyzicky podstatne aktívnejší. Obezita je pritom jeden z rizikových faktorov srdcovocievnych ochorení. Viac informácií o nich možno nájsť na webe Únie pre zdravšie srdce www.presrdce.eu.


Ako sa snažíte bojovať s obezitou vy? Napíšte ostatným čitateľom vaše skúsenosti do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame