Ste stále chorí a nezaberajú vám antibiotiká? Príčinou môže byť zlatý stafylokok

Pacientka

thinkstockphotos.com

Nie je všetko zlato, čo sa blyští a nie každé zlato vám urobí radosť. Zlatý stafylokok je totiž baktéria z rodu Staphylococcus a získať ho nie je žiadny problém. Problémom ale je, že spôsobuje zápalové ochorenia a je odolný voči antibiotikám. Čo všetko môže spôsobiť a ako sa s ním dá bojovať?

Niekomu spôsobuje ťažkosti, inému nie

Vyhnúť sa zlatému stafylokokovi je prakticky nemožné. To, že ho získate nemusí hneď znamenať, že vám bude robiť problémy. U niektorých ľudí baktéria vyvolá infekciu, iní ani nevedia, že nejaký stafylokok existuje, pretože sa nijako neprejaví, alebo si s ním poradí imunitný systém.

Zlatý stafylokok sa do tela dostáva obvykle rukami, vyskytuje sa bežne na koži, v nosnej dutine, v hrdle a v podstate vo všetkých slizniciach. Ak máte v tele zlatého stafylokoka, stávate sa nosičom a tým sa zvyšuje aj riziko infekcie. V nose alebo v hrdle stafylokok „nečinne“ čaká kým bude vaša imunita oslabená a napadne váš organizmus. Kým sa takto neprejaví nemusíte vôbec vedieť, že ho máte.


Mohlo by vás zaujať: Zlatý stafylokok porazený: Zničila ho masť z cesnaku a vína stará tisíc rokov


Prečo sa ho obávame?

Okrem toho, že sa dá ľahko získať, sa aj rýchlo prenáša. Preniesť sa totiž dá kontaktom, takže stačí akýkoľvek dotyk s nosičom, alebo s predmetom ktorého sa dotkol. Pri človeku, ktorý je zjavne chorý sa kontaktu budete vyhýbať, lenže nosič zlatého stafylokoka môže byť úplne zdravý. Teda aspoň do obdobia, kým neklesne obranyschopnosť jeho organizmu.

Človek s oslabenou imunitou nedokáže so stafylokokom bojovať a riziko nepredstavuje len chrípkové obdobie. Náchylní na nakazenie sú aj pacienti po operácii, pretože to v tomto ohľade nie je bezpečne ani v nemocniciach. Zlatý stafylokok sa dokáže dostať do rany, popáleniny alebo dýchacích ciest. Ani relax vo wellness centre nie je úplne bez rizika. Zlatý stafylokok totiž obľubuje vlhké a teplé miesta, takže sa s ním môžete stretnúť aj vo vírivke, bazéne alebo saune.

Najväčšie obavy ale vzbudzuje fakt, že je rezistentný voči antibiotikám, konkrétne voči meticilínu a oxacilínu. Aj keď medicína napreduje a objavujú sa stále nové druhy liečiv, zlatý stafylokok často odoláva a nereaguje tak, ako by sme si želali.

Aká je liečba a prevencia zlatého stafylokoka?

Zlatý stafylokok sa môže prejaviť ako kožná infekcia, ktorá spôsobí vyrážky alebo pľuzgiere. Tie môžu bolieť, svrbieť, hnisať alebo sa z nich stanú rany. Infekcia môže byť sprevádzaná horúčkou. Ďalším možným prejavom stafylokoka v tele je zápal pľúc, zvracanie, hnačky, zimnica alebo svalová horúčka.

Liečba závisí od štádia choroby aj formy prejavu. Pri kožných infekciách sa obvykle používajú mastičky, krémy a iné povrchové prípravky, ktoré obsahujú antibiotiká – mupirocín a retapamulín. Ak sa táto metóda ukáže ako neúspešná, pokračuje sa antibiotikami vo forme tabletiek. Vyliečiť infekciu kože sa môže podariť za 7-14 dní. V ostatných prípadoch liečba závisí na stave pacienta a prípadných komplikáciách, ale taktiež sa používajú antibiotiká.


Mohlo by vás zaujať: Baktérie okolo nás: Kde je ich najviac a ako nás ohrozujú?


Ako sa mu ubrániť?

V rámci prevencie treba dbať hlavne na hygienu rúk na ktorých sa vyskytuje najčastejšie. Aj to je dôvod, prečo sa zlatý stafylokok vyskytuje najčastejšie u detí. V prípade porezania, pohryznutia zvieraťom alebo inej nehody, pri ktorej vznikla otvorená rana je potrebné ju dôkladne dezinfikovať. Ak sa rana nehojí tak, ako by mala, vyhľadajte čo najskôr lekára. Keďže stafylokok útočí na osoby s oslabenou imunitou, je dobré venovať pozornosť aj zvýšeniu odolnosti imunitného systému. Pomôcť môže napríklad užívanie vitamínu C alebo konzumácia potravín z jeho zvýšením obsahom.


Máte skúsenosti so zlatým stafylokokom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame