Keď doma vládne strach: Čo robiť, ak vás vaša polovička týra na tele či na duši?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto

Anketa

Stretli ste sa počas života s týraním páchaným na mužoch?

Domáce násilie bohužiaľ nie je nič neznáme ani u nás, ani vo svete

Domáce násilie bohužiaľ nie je nič výnimočné ani u nás, ani vo svete. Neraz sa tieto prípady končia naozaj tragicky a to hlavne kvôli ľahostajnosti okolia a strachu obete. Zväčša sa spája s fyzickým násilím páchaným na ženách. Lenže existujú aj násilné ženy, a tak sa obeťou týrania môžu stať aj muži.


Domáce násilie nemusí byť len fyzické

Fyzické násilie je asi najčastejšou formou domáceho násilia. Môže mať rôzne stupne a prejavy. Začína sa fackami, sácaním a prerastá až do bitiek a agresívnych prejavov s úmyslom spôsobiť vážnu ujmu na zdraví alebo dokonca smrť. Bohužiaľ týrané osoby obvykle nevyhľadajú lekársku pomoc ani keď ide o zlomeniny alebo iné vážne poranenia.

Ešte horšie ako fyzické môže byť psychické týranie. Obeť psychického týrania je ponižovaná a zosmiešňovaná nielen doma, ale aj na verejnosti. Výnimočné nie sú ani útoky na jej vzhľad, charakter či schopnosti. Takéto ponižovanie má za cieľ zničiť sebadôveru človeka, aby ho tyran mohol ovládať.

Násilie, ktoré sa dá považovať za fyzické aj psychické je sexuálne násilie. Ide o všetky sexuálne  činy ku ktorým je obeť nútená proti vlastnej vôli. Nemusí ísť nutne len o znásilnenie. Ak sa dobrovoľný akt zvrtne k niečomu s čím nesúhlasíte, ide o sexuálne násilie. Bohužiaľ môže zanechať fyzické zranenia, horšie sú ale psychické následky takýchto činov.

Menej známe a viditeľné sú sociálne a ekonomické násilie. Sociálne spočíva v tom, že tyran obeť izoluje, teda bráni je stretávať sa s rodinou, priateľmi, zakáže je pracovať, sleduje maily, smsky a pod.

Pri ekonomickom ide o nerovnomerné disponovanie s financiami.  Tyran buď obeti vyčleňuje minimum spoločným financií alebo jej dokonca zakazuje pracovať, aby bola bez príjmu a tak bola na ňom závislá.


Mohlo by vás zaujať: Schyľuje sa u vás k rozvodu? Rozpoznajte varovné signály a zakročte včas!


Zdôverte sa blízkym

Čím dlhšie týranie trvá, tým hlbšie sú rany na duši a často aj na tele. Ak prišlo u vás k domácemu násiliu, nespoliehajte sa na to, že to bol skrat a už sa nebude opakovať, hlavne ak tomu fyzickému predchádzalo dlhšiu dobu psychické. Čím dlhšie sa necháte týrať, tým náročnejšie pre vás bude opustiť tyrana.

V prvom rade by ste sa mali zdôveriť svojim blízkym. Fázu týrania totiž nahradí obdobie odprosovania alebo pokoja. Vtedy je obeť náchylná tyranovi odpustiť. Lenže potom príde opäť fáza týrania, ktorá sa môže aj stupňovať. Je preto dôležité, aby rodina alebo priatelia zasiahli a zabránili obeti vrátiť sa. Vhodné je vyhľadať aj odbornú pomoc psychológa.

Pomôžu aj krízové centrá

Ak obeť nemá žiadne blízke osoby, ktorým by sa mohla zveriť, situácia je pre ňu o to náročnejšia. Pre tieto prípady sú tu krízové centrá, ktoré sú zamerané hlavne na týrané ženy a deti, ale samozrejme aj pre týraných mužov. Takéto centrá dokážu poskytnúť lekársku, psychologickú, právnickú pomoc či kontakty na sociálnych pracovníkov, ktorí pomôžu a poradia ako ďalej.

Zabudnite na to, že týranie je vaša vina a prestaňte pred sebou aj okolím obhajovať tyrana. V prípade, že ste sa stali obeťou domáceho násilia obrátiť sa môžete v prvom rade na políciu, ale aj na občianske združenia: Pomoc obetiam násilia (0850 111 321), Náruč - Pomoc deťom v kríze a Aliancia žien Slovenska (0903 519 550).


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo dlhodobo šťastných manželstiev: 5 pravidiel može zlepšiť aj váš vzťah!


Týraní sú aj muži

O týraných mužoch sa príliš často nehovorí, pretože sa muži samotní k týraniu málokedy priznajú. Často ide o pocit hanby alebo mužskú hrdosť, ktorá im v tom bráni. Muži trpia fyzickým aj psychickým násilím úplne rovnako ako ženy. Môže ísť o fyzické napadnutie, citové vydieranie, vzbudzovanie stresu či strachu. Odhaduje sa, že muži sú týraní približne rovnako často ako ženy. V partnerskom vzťahu totiž nemusí byť vždy dominantnejší a všetko je v poriadku. Keď to ale dominantná žena so svojou nadradenosťou začne preháňať a príde až k násiliu, určite sa netreba hanbiť a situáciu riešiť.

Vyhľadajte pomoc

Čím dlhšie týranie trvá, tým hlbšie sú rany na duši a často aj na tele. Ak prišlo u vás k domácemu násiliu, nespoliehajte sa na to, že to bol skrat a už sa nebude opakovať, hlavne ak tomu fyzickému predchádzalo dlhšiu dobu psychické. Čím dlhšie sa necháte týrať, tým náročnejšie pre vás bude opustiť tyrana.

V prvom rade by ste sa mali zdôveriť svojim blízkym. Fázu týrania totiž nahradí obdobie odprosovania alebo pokoja. Vtedy je obeť náchylná tyranovi odpustiť. Lenže potom príde opäť fáza týrania, ktorá sa môže aj stupňovať. Je preto dôležité, aby rodina alebo priatelia zasiahli a zabránili obeti vrátiť sa. Vhodné je vyhľadať aj odbornú pomoc psychológa.


Stretli ste sa už aj s týranými mužmi? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdielať na Facebooku
 • Autor: Joyfulness
 • Foto: thinkstockphotos.com

Diskusia (6)

 • nana 12.03.2017, 16:37

  xixi, to je uz co za chlapa, co sa necha tyrat? Ale statistika nepusti, je jasne, kto taha po cele tisicrocia za kratsi povraz.

 • Jana Novakova 04.02.2017, 19:23

  Chlap by mal vzdy zostat chlapom, za kazdych okolnosti, v takychto pripadoch treba opustit tu harpyu, nech komanduje sama seba.

 • dpp 04.01.2017, 16:29

  Áno stretla som sa a chcem vyjadriť podporu chlapom. Ženy vedia byť riadne zákeračky, hrať divadielko tak, aby chlap z toho vyšiel ako ten " debil, tyran " a tým ho obrať ešte aj o lásku detí.... Chlapi, musíte založiť organizáciu Týraní muži.....

 • M 07.12.2016, 15:42

  Na zaklade vlastnej skusenosti potvrdzujem, ze na Slovensku existuje komplot proti fungujucim rodinam a proti muzom. Pachatelmi su okrem spominanych nestatnych organizacii aj Urad socialnych veci a rodiny a sudni znalci so sudcami/sudkynami. Zamestnanci/kyne tychto uradov casto evidentne kompenzuju svoje nespracovane osobne zalezitosti a pomstievaju sa na muzoch un-blok.

 • clovek 06.12.2016, 20:41

  stretol, zazivam to na vlastnej kozi :( nebudem to rozpisovat, ale skoncilo sa to tym ze sa manzelka pokusila uskrtit nasu 10 rocnu dceru navyse podava trestne oznamenia pozaduje vyzivne na seba ,na deti ktore ziju so mnou v oddelenej domacnosti , policia ani prokuratura nekona momentalne budeme dokazovat ze manzelka dcere ublizila, o tom ze sa liecila na psychiatrii vie aj policia aj prokuratura, nikto nic nerobi, pravdepodobne sa caka kym to dokonci alebo napdane niekoho ineho ? navody jej dava ista organizacia ... ktora sa hrdi tym ako pomaha ... tyranym zenam ... ano IBA ZENAM, kedze mna vypoklonkovali od dveri ze som muz a "oni s muzmi NEPRACUJU" ze sa manzelka pokusia , podotykam planovane a premyslene zabit 10 rocne dieta ( vlastne ) organizaciu " mala centralna hviezda nasej planetarnej sustavy" vobec nezaujima, nie som totiz zena, tak vas prosim ... hovorte aj to tom ze tyrani mozu byt aj MUZI ... mozno ale norske fondy preplacaju iba ken niekto znici chlapa , pochopitelne pekny vecer kazdemu

 • ľuboš 08.11.2016, 03:56

  stretol.

1

Pridať komentár